Czym są brodawki?
Kurzajki, inaczej brodawka wirusowa, to nieestetyczna zmiana na skórze, która wyglądem przypomina grudkowatą narośl. Może mieć kolor szary lub brązowy, a jej wielkość może wahać się od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Kurzajki mogą pojawiać się na różnych częściach ciała. Większość zmian skórnych wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego zalicza się do łagodnych, jednak u niektórych osób pojawiają się też zmiany, które z czasem mogą przekształcić się w problematyczne zmiany. Istnieje wiele metod eliminacji kurzajek. Poznaj je tutaj!
Skąd się biorą brodawki?
Przyczyny tych zmian skórnych są związane z obecnością wirusa HPV (Human Papillomavirus). Ma on ponad 150 typów. Przy łagodnej postaci wirusa na ciele człowieka pojawiają się kurzajki, natomiast część typów wirusa może powodować zmiany w obrębie narządów płciowych. Poza tym mogą one prowadzić do rozwoju raka macicy. Przyczyna kurzajek może wynikać z bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub będącą nosicielem choroby. Do zarażenia może też dojść przez bezpośredni kontakt ze skażoną powierzchnią, której dotykała osoba chora, w tym chociażby z ręcznikiem, którym wcześniej się wycierała.
Choroba przenosi się również podczas uścisku dłoni – często wystarczy zatem chwilowy kontakt z nosicielem, by zmiana skórna przeniosła się na zdrowego człowieka. Do zarażenia brodawkami bardzo często dochodzi też w miejscach publicznych, do których zalicza się np. baseny oraz sauny, zwłaszcza podczas chodzenia boso. Niektóre rodzaje wirusa HPV mogą być ponadto przenoszone drogą płciową, stając się niekiedy czynnikiem kancerogennym, który może wywoływać raka szyjki macicy. Powstawaniu kurzajek sprzyja dodatkowo obniżona odporność organizmu – dotyczy to zwłaszcza dzieci, których układ immunologiczny nie jest jeszcze do końca ukształtowany.
Jak wyglądają brodawki wirusowe?
Znamy ponad 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Z tego powodu objawy kliniczne zakażenia mogą być różne i mogą powodować różne rodzaje brodawek. Do najpowszechniej spotykanych zaliczmy brodawki płaskie, zwykłe i brodawki stóp czyli brodawki podeszwowe.
- Brodawki płaskie – Ich powierzchnia jest płaska, brodawki są drobne, występują zwykle na dłoniach, stopach i twarzy. Brodawki płaskie układają się w charakterystycznych liniach, w miejscach wcześniejszych urazów.
- Brodawki zwykłe – Występują w postaci grudek o szorstkiej powierzchni, ich wielkość wynosi zwykle od 1 mm do ponad 1 cm. Najczęściej brodawki zwykłe pojawiają się na palcach dłoni i stóp, na kolanach, a także wokół paznokci.
- Brodawki mozaikowe – Brodawki stóp najczęściej umiejscowione na podeszwach stóp, mają szorstką powierzchnię i cielisty kolor. Dzielą się na dwa rodzaje – brodawki mozaikowe – mniej bolesne, rozsiane po powierzchni skóry,brodawki głębokie – rozsiane i bolesne.
Kurzajka na stopie – leczenie
Z uciążliwymi brodawkami wirusowymi możemy radzić sobie tak naprawdę na kilka sposobów – oto najpopularniejsze z nich:
- plazmalub laseroterapia, zwłaszcza z użyciem lasera CO2 – w porównaniu do krioterapii metoda ta wymaga mniej powtórzeń i przede wszystkim jest zupełnie bezbolesna, gdyż przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym
- krioterapia, czyli wymrażanie kurzajekw gabinecie dermatologicznym lub w domu dzięki aplikatorom na kurzajki dostępnym bez recepty w aptekach; zabieg ten wymaga kilku powtórzeń i może być nieznacznie bolesny, ponieważ do wymrażania używa się bardzo niskiej temperatury (wykorzystuje się w tym celu ciekły azot)
- chirurgiczne usuwanie brodawekpoprzez wycięcie lub wyłyżeczkowanie
- metody chemiczne – krem na brodawkizawierający zwykle słabe kwasy (kwas salicylowy, kwas mlekowy).
Czy brodawki bolą?
Brodawki, które przybierają niewielkie rozmiary, z reguły nie wiążą się z powstaniem dolegliwości bólowych, dlatego często możemy je przeoczyć. Niestety, nieleczone kurzajki mają tendencję do wzrostu, a w sytuacji, gdy są one stale uciskane, z czasem mogą powodować ból. Najbardziej dokuczliwymi zmianami są kurzajki podeszwowe, które podczas chodzenia wbijają się w podeszwę naszej stopy niczym gwóźdź. Ból mogą również powodować kurzajki w okolicach wałów około paznokciowych.
Jak zapobiegać brodawkom?
Dzięki odpowiednim działaniom można zapobiegać przenoszeniu wirusa brodawczaka ludzkiego na kolejne osoby, a także zmniejszyć ryzyko samozakażenia. Zaleca się:
- stosowanie obuwia ochronnego podczas korzystania z basenu lub wspólnej szatni,
- korzystanie jedynie z własnego ręcznika, butów i skarpetek,
- niedotykanie powstałych brodawek, a podczas korzystania np. z basenu, można zakleić zmianę na stopie lub dłoni plastrem,
- natychmiastowe umycie rąk po przypadkowym dotknięciu brodawki,
- utrzymywanie suchych stóp.
Uważa się, że nawet co 10-ta osoba może być zarażona wirusem HPV. Nie zawsze więc uda się uniknąć infekcji. Co więcej, czasem może upłynąć nawet kilka tygodni od zakażenia zanim pojawi się kurzajka. Trudno więc z całą pewnością określić, kiedy doszło do przeniesienia wirusa.
Brodawka na dłoniach lub twarzy występuje przede wszystkim u dzieci i nastolatków, choć nie jest obca również osobom dorosłym. Kurzajki mają niestety skłonność do nawracania. Warto więc pamiętać o profilaktyce i sposobach zapobiegania zarażeniu.
Zauważyłeś u siebie problem brodawek?
Nie zwlekaj umów się do Naszego specjalisty w Instytut Cosmedic już dziś!