Wypadanie włosów, przetłuszczanie, łupież – to tylko niektóre problemy, z jakimi pacjenci zgłaszają się do trychologa. Postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie efektywnego leczenia są niezbędne, aby odzyskać piękny wygląd, pewność siebie, ale też zdrowie. Jak wygląda diagnostyka problemów z włosami? Czego można się spodziewać, wybierając się do trychologa?
Dermatolog czy trycholog – kto zajmuje się problemami włosów i skóry głowy?
Dermatolodzy i trycholodzy mają zupełnie inne kompetencje w zakresie zarówno diagnozowania, jak i leczenia chorób skóry głowy i włosów. Trycholog nie jest lekarzem, jednak posiada odpowiednią wiedzę z zakresu kosmetologii i dermatologii. Tymczasem dermatolog to specjalista, który ukończył studia medyczne, a zakres jego obowiązków nie ogranicza się wyłącznie do diagnozowania i leczenia chorób skóry głowy. Pacjenci borykający się z tego typu problemami często leczą się jednocześnie w gabinecie trychologicznym i dermatologicznym. Te dwie profesje uzupełniają się nawzajem, ponieważ dermatolog może zalecić przyjmowanie leków dostępnych na receptę, natomiast trycholog przeprowadza zabiegi na skórze głowy, których nie wykonują lekarze.
Konsultacja trychologiczna – etapy
Coraz więcej osób zgłasza problemy z włosami. Do jakiego lekarza powinni się udać? Na początek wystarczająca może okazać się konsultacja trychologiczna, która trwa od 30 do 60 minut. W trakcie jej trwania specjalista przechodzi przez kolejne etapy celem postawienia właściwej diagnozy.
Wywiad medyczny
Zebranie wywiadu medycznego ma na celu uzyskanie jak najwięcej informacji o pacjencie. Najważniejsze z nich dotyczą:
- historii zdrowia – wcześniejsze niedobory składników odżywczych, choroby przewlekłe występujące u pacjenta czy przyjmowane przez niego leki,
- stylu życia – nawyków żywieniowych, poziomu stresu, nawyków pielęgnacyjnych czy ekspozycji na działanie czynników szkodliwych,
- występujących objawów – na przykład wypadanie włosów, przetłuszczanie skóry głowy, nawracający łupież.
Badanie fizykalne
W kolejnym kroku specjalista ocenia stan skóry głowy i włosów. Przeprowadza oględziny, dzięki którym może dodatkowo zauważyć ewentualne obrzęki czy zaczerwienienia. Następnie delikatnie dotyka skórę, oceniając jej tekturę i stopień wrażliwości.
Testy diagnostyczne
W zależności od objawów i wstępnej diagnozy, trycholog może wykonać pomocniczo następujące testy:
- trichoskopię – polega na oględzinach skóry przy pomocy specjalnego urządzenia przypominające mikroskop. Badanie to pozwala ocenić stan skóry głowy i kondycję cebulek,
- badanie mikrobiologiczne – znajduje zastosowanie przy podejrzeniu infekcji grzybiczych lub bakteryjnych,
- badania laboratoryjne – przede wszystkim badanie krwi, które pozwala wykryć ewentualne niedobory składników odżywczych. Czasami oznacza się także poziom androgenów lub hormonów tarczycy.
Ocena diety i stylu życia
Jednym z ważniejszych elementów wizyty u trychologa jest ocena codziennej diety i prowadzonego stylu życia. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do licznych schorzeń włosów i skóry głowy. Wprowadzenie ewentualnych zmian wspomaga terapię i wpływa na stan zdrowia pacjenta.
Plan leczenia i pielęgnacji
Po postawieniu diagnozy trycholog zaproponuje pacjentowi plan leczenia. Jest on dostosowany do indywidualnych potrzeb i zawiera:
- zabiegi dermatologiczne – mikrodermabrazja, mezoterapia czy laseroterapia mogą wspomagać regenerację skóry głowy i włosów,
- rekomendacje w zakresie zmiany nawyków pielęgnacyjnych – specjalista wydaje rekomendacje w zakresie prawidłowego dbania o włosy i stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków,
- rekomendacje w zakresie suplementacji – przyjmowanie witamin i minerałów w postaci suplementów diety pomaga uzupełnić niedobory.
W niektórych przypadkach plan leczenia obejmuje również terapię farmakologiczną. Leki stosowane są miejscowo lub doustnie, w zależności od rodzaju problemu.
Monitorowanie efektów leczenia
Trycholog nie tylko wdraża leczenie, ale też kontroluje jego efekty. Monitorowanie postępów jest o tyle istotne, że każdy pacjent może zareagować w inny sposób. Plan terapeutyczny powinien być dostosowany do wyników leczenia i modyfikowany w razie konieczności. Warto pamiętać, że leczenie trychologiczne trwa co najmniej kilka tygodni. Choć pierwsze efekty mogą być widoczne znacznie szybciej, dopiero regularne wizyty u specjalisty pozwalą cieszyć się nimi długoterminowo.
Dlaczego warto szukać pomocy u trychologa?
Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Trycholog nie jest lekarzem, ale posiada specjalistyczną wiedzę, dzięki której jest w stanie pomóc pacjentowi, natomiast w razie potrzeby może również skierować go do dermatologa. W procesie terapeutycznym bardzo istotne jest nie tylko przyjmowanie leków, ale też korzystanie z różnorodnych zabiegów wzmacniających skórę głowy i poprawiających stopień jej nawilżenia. Holistyczne podejście sprawia, że efekty leczenia są znacznie lepsze i możliwe do osiągnięcia w krótszym czasie.