stopy

Jak przywrócić gładkość skórze pięt?

folder_openArtykuły, Kosmetologia

Twarda, zrogowaciała skóra pięt to częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do podologa. Najczęstszą jego przyczyną jest brak odpowiedniej pielęgnacji, jednak zrogowacenia mogą też pojawiać się na skutek nadmiernego tarcia i ucisku. Podpowiadamy, jak pozbyć się suchej skóry na piętach.

Przyczyny rogowacenia skóry pięt

Rogowacenie i twardnienie skóry pięt najczęściej jest skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Nieusuwanie zrogowaciałego naskórka i nieużywanie kremów pielęgnacyjnych powodują gromadzenie kolejnych warstw suchej skóry. O pielęgnacji przypominamy sobie przede wszystkim latem, podczas gdy zimą stopy narażone są na działanie niskiej temperatury, która sprzyja przesuszaniu naskórka. Inne przyczyny rogowacenia skóry pięt to:

  • nadmierny ucisk – spowodowany przede wszystkim noszeniem zbyt ciasnego obuwia, ale również długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej,
  • problemy biomechaniczne – związane z wadami stóp, takimi jak płaskostopie czy pronowanie,
  • stany zapalne i infekcje – infekcje grzybicze i stany zapalne skóry prowadzą do jej rogowacenia i twardnienia,
  • czynniki genetyczne – niektórzy pacjenci wykazują naturalną tendencję do twardnienia skóry na piętach, co może być spowodowane genetyką.

Zabiegi podologiczne dla gładkich pięt

Jak pozbyć się twardej skóry na piętach? Z pomocą przychodzi podologia, a konkretnie zabiegi, które pomogą usunąć nagromadzony, martwy naskórek. Wizyta u podologa rozpoczyna się konsultacją wstępną, podczas której zbierany jest wywiad medyczny. Następnie specjalista ocenia stan zdrowia stóp, zwracając szczególną uwagę na twardość skóry, obecność odcisków i modzeli, pęknięć czy innych zmian. 

Pedicure podologiczny

Profesjonalny pedicure podologiczny jest zabiegiem szerszym, niż usuwanie zrogowaciałej skóry. Obejmuje nie tylko obszar pięt, lecz całe stopy. Zabieg rozpoczyna konsultacja podologiczna, a następnie, po zebraniu informacji i zbadaniu stóp, specjalista usuwa zrogowaciałą skórę na piętach, przycina paznokcie, nawilża naskórek i wykonuje delikatny masaż. Profesjonalny pedicure to zabieg o charakterze terapeutycznym lub profilaktycznym.

Jak zapobiegać rogowaceniu skóry pięt?

Dlaczego pęka skóra na piętach? Na ogół jest to problem wynikający z niedostatecznej pielęgnacji, ucisku lub urazu. Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z nim w domowych warunkach, dlatego warto skorzystać z pomocy podologa. Celem utrzymania efektów zabiegu należy stosować się do poniższych zasad:

  • regularne nawilżanie – kremy zawierające mocznik, kwas salicylowy, masło shea i naturalne oleje zmiękczają skórę stóp, a zarazem doskonale ją nawilżają. Dla lepszego efektu warto aplikować je na noc, a następnie założyć skarpetki,
  • moczenie stóp – jeśli zastanawiasz się, jak zmiękczyć skórę na piętach, odpowiedź jest prosta: przy pomocy regularnego moczenia ich w wodzie z dodatkiem soli morskiej lub innych, profesjonalnych środków,
  • usuwanie zrogowaciałego naskórka – regularne usuwanie zrogowaceń zapobiega gromadzeniu warstw martwego naskórka. Najlepiej robić to po wymoczeniu stóp, zapobiegając uszkodzeniu skóry,
  • pielęgnacja stóp – regularne stosowanie peelingów pomaga usunąć martwy naskórek, natomiast specjalistyczne maski na stopy nawilżają ją i zmiękczają,
  • noszenie odpowiednich butów – obuwie powinny być wygodne, nie mogą uciskać, a zarazem umożliwiać swobodnego przemieszczania stopy. W razie potrzeby można też stosować wkładki ortopedyczne, które rekomendowane są zwłaszcza w przypadku problemów biomechanicznych.

Warto również regularnie odwiedzać podologa, który pomoże usunąć martwy naskórek i zadba o zdrowy, piękny wygląd stóp. Zajmuje się on nie tylko leczeniem różnego typu schorzeń, lecz przede wszystkim ich profilaktyką, dlatego warto powierzyć mu swoje stopy.

Podsumowanie

Gładką skórę na piętach łatwiej osiągnąć przy pomocy podologa. Specjalista doradzi też, jak pielęgnować stopy, aby problem nie nawracał. Zrogowaciała skóra na piętach prezentuje się nieefektownie, a dodatkowo może wywoływać dolegliwości bólowe, dlatego nie należy jej lekceważyć. Odpowiednie zabiegi podologiczne, a następnie regularne usuwanie martwego naskórka i pielęgnacja pięt to klucz do zdrowych, pięknych stóp. 

Menu