Osocze bogatopłytkowe, znane również jako Platelet Rich Plasma (PRP), znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Sięgają po nie między innymi pacjenci walczący z łysieniem o różnej genezie. W jaki sposób może im pomóc ta substancja?
PRP – co to?
Osocze bogatopłytkowe to autologiczny preparat pozyskiwany bezpośrednio z krwi pacjenta. Zawiera ono znacznie więcej dobroczynnych płytek krwi, które stymulują wzrost, wspomagają gojenie tkanek i regenerację uszkodzonych komórek. PRP uzyskuje się poprzez:
- pobranie krwi bezpośrednio od pacjenta,
- umieszczenie jej w specjalnej probówce zawierającej antykoagulat,który zapobiega krzepnięciu,
- poddanie krwi procesowi wirowania, co powoduje oddzielenie krwinek czerwonych i pozwala otrzymać skoncentrowane osocze.
Następnie preparat można podać pacjentowi w ramach zabiegu klasycznej mezoterapii igłowej.
Terapia osoczem bogatopłytkowym – jak działa?
Ideą działania osocza bogatopłytkowego jest uwalnianie czynników wzrostu w ciągu pierwszej godziny po podaniu preparatu, a także przez kolejnych 7 dni. Nie wnikają one do komórek, dzięki czemu następuje stymulacja normalnego wzrostu, bez wykazywania działań mutagennych. Główne czynniki wzrostu to:
- bFGF – czynnik wzrostu fibroblastów,
- EGF – czynnik wzrostu nabłonków,
- VEGF – naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu,
- PDGF – płytkowopochodny czynnik wzrostu,
- TGF-b – transformujący czynnik wzrostu beta,
- IGF – insulinopodobny czynnik wzrostu.
Wymienione wyżej substancje stymulują mieszki włosowe do większej aktywności. Wpływają też pozytywnie na mikrokrążenie skóry głowy. Dzięki temu nadmierne wypadanie zostaje zahamowane, następuje też pobudzenie i przyspieszenie wzrostu nowych włosów. Stają się one gęstsze i mocniejsze. Już w ciągu 48 godzin od przeprowadzenia zabiegu rozpoczyna się proces odbudowy tkanek. Pierwsze rezultaty widoczne są natomiast po upływie 3 miesięcy. Dla osiągnięcia zadowalających efektów zaleca się przeprowadzenie całej serii, składającej się z minimum 4 zabiegów.
Wskazania i przeciwwskazania do terapii PRP
Terapia osoczem bogatopłytkowym posiada liczne wskazania, a jednym z nich jest nadmierne wypadanie włosów. Problem ten ma różne przyczyny, natomiast w medycynie i trychologii wyróżnia się następujące typy łysienia:
- anagenowe – związane z zaburzeniami naturalnego cyklu wzrostu włosa,
- androgenowe – występuje z powodu nadwrażliwości mieszków włosowych na androgeny – dokładniej dihydrotestosteron,
- bliznowaciejące – najczęściej występuje jako skutek uboczny infekcji miejscowych bądź chorób o podłożu genetycznym,
- telogenowe – następuje skrócenie fazy wzrostu włosa i zwiększenie ilości włosów telogenowych, a więc tych, które szybciej wypadają.
Zabiegi PRP są jednymi z najskuteczniejszych w walce z każdym typem łysienia. Kwalifikacji dokonuje jednak trycholog, mając na uwadze następujące przeciwwskazania:
- krytyczna małopłytkowość,
- posocznica,
- infekcja miejscowa,
- ciąża i okres laktacji,
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- silna anemia,
- stosowanie leków immunosupresyjnych i przeciwzakrzepowych.
Jak wygląda zabieg PRP?
Zabieg PRP trwa około 35-40 minut, jednak poprzedza go pobranie od pacjenta próbki krwi. Musi ona zostać poddana obróbce tak, aby otrzymać z niej to, co najcenniejsze. Podanie czynników wzrostu następuje poprzez klasyczną mezoterapię igłową. Pacjenci często zastanawiają się, czy zabieg PRP jest bolesny?
Zabieg nie niesie za sobą dużych dolegliwości bólowych, jednakże może być odczuwalny. Tak samo jeśli jest się wraźliwym na pobranie krwi, to także może wpływać na zwiększony niepokój.
Zalecenia po zabiegu – jak utrzymać efekty?
Bezpośrednio po zabiegu osoczem bogatopłytkowym pacjenci powinni unikać ekspozycji skóry głowy na działanie promieni słonecznych. Nie należy też korzystać z sauny i basenu ani stosować kosmetyków o działaniu podrażniającym. Warto też pamiętać, że terapia PRP pomaga poradzić sobie z problemem nadmiernego wypadania włosów, niwelując przykre efekty choroby. Niemniej jednak bardzo istotne jest także wyeliminowanie przyczyny, o ile oczywiście istnieje taka możliwość. Przykładowo pacjenci, którzy łysieją wskutek stresującego trybu życia, powinni unikać stresu.
Osocze bogatopłytkowe stymuluje włosy do wzrostu, jednak nie redukuje przyczyny dolegliowści. Bardzo ważna jest także prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy. Regularne zabiegi trychologiczne pomagają utrzymać ją w dobrej kondycji.
Jak osocze bogatopłytkowe pomaga w walce z łysieniem?
Osocze bogatopłytkowe na włosy to jedna z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem różnego typu. Zaletą jest przede wszystkim naturalne pochodzenie substancji, dzięki któremu można ją stosować również u osób z alergią. Ryzyko skutków ubocznych jest minimalne. To zabieg ambulatoryjny, który trwa mniej niż pół godziny. Stymulacja wzrostu włosów przebiega równomiernie w dłuższym czasie – ze względu na tempo wzrostu włosa, efekty widoczne są po 3 miesiącach. Działanie osocza bogatopłytkowego zostało udowodnione naukowo – liczne badania potwierdzają, że osoby stosujące tego typu zabieg, doświadczają poprawy gęstości włosów i ogólnego stanu zdrowia skóry głowy.
Kiedy stosować zabiegi osoczem bogatopłytkowym?
Osocze bogatopłytkowe rekomendowane jest pacjentom doświadczającym wczesnych objawów łysienia. Kurację warto rozpocząć jak najszybciej, dzięki czemu przynosi ona najlepsze efekty. PRP jest także dla osób z zaawansowanym problemem łysienia, jednak w ich przypadku osiągnięcie pożądanych efektów wymaga znacznie więcej czasu. Terapia może być prowadzona przy jednoczesnym leczeniu przyczyn łysienia – takie rozwiązanie zaleca się pacjentom, którzy doświadczają utraty włosów w wyniku chorób lub zmian hormonalnych.