Kiedy z dzieckiem do podologa

Kiedy udać się z dzieckiem do podologa?

folder_openArtykuły, Zabiegi

Dziecko w gabinecie podologa to coraz częstsze zjawiska. Rodzic powinien udać się na wizytę zawsze, gdy zauważy na stopach lub paznokciach niepokojące zmiany. Gdy pociecha sygnalizuje ból podczas chodzenia lub gdy paznokieć dziecka po urazie nie chce odrastać albo odrasta nieprawidłowo. Najczęściej także rodzice przychodzą na wizytę w przypadku odcisku, modzeli albo kurzajek. Do podologa możecie zwrócić się także z takim problemami jak: nadmierna potliwość stóp, odparzenia, zmieniona płytka paznokciowa lub kłopoty z prawidłowym obcinaniem paznokci.

Najczęstsze problemy z paznokciami

  • Wrastające paznokcie

Jeśli zauważysz, że paznokcie dziecka wrastają lub rosną nieprawidłowo i występuję przy tym zaczerwienienie lub obrzęk, wizyta u podologa jest konieczna. Wrastające, paznokcie mogą być powiązane z poważniejszymi problemami, jeśli nie są odpowiednio leczone.

Główne przyczyny Wrastających Paznokci

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci

Obcinanie paznokci zbyt krótko lub zaokrąglanie ich brzegów może skutkować wrastaniem paznokcia. Zalecane jest obcinanie paznokci prosto, aby zapobiec ich wrastaniu.

  • niewłaściwe obuwie

Noszenie zbyt ciasnego lub sztywnego obuwia, wywiera nacisk i zwiększa prawdopodobieństwo wrastania paznokci.

  • urazy paznokci

Uderzenia, przytrzaśnięcie lub inne urazy mechaniczne mogą wpłynąć na kształt paznokcia, co zwiększa ryzyko jego wrastania. Dzieci są często narażone na urazy podczas zabaw i aktywności sportowej.

  • zdeformowane paznokcie

Kiedy są zgrubiałe lub zdeformowane, mogą być podatne na grzybicę lub inne powikłania, które wymagają specjalistycznego działania.

  • infekcje : np. grzybica paznokci, zastrzał lub zanokcica wywołana przez bakterie.

Problemy Skórne Stóp

  • Odparzenia:

Dzieci mogą doświadczyć odparzeń na stopach. Podolog może zalecić stosowanie odpowiednich preparatów i metod pielęgnacyjnych.

  • Odciski i Modzele:

Twarde, zrogowaciałe zgrubienia skóry wymaga specjalistycznego usunięcia.

  • Brodawki Wirusowe

Występują na skórze w postaci charakterystycznych, owalnych zgrubień. Przyczyną ich powstawania jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV- human papillomavirus). Najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach.

Brodawki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, a rodzice często mylą je z odciskami i próbują usuwać samodzielnie w domu. Niestety, nieumiejętne obchodzenie się z brodawkami wirusowymi powoduje, że “rozsiewają się” na większej powierzchni.

Dlatego jeżeli zauważycie podejrzane zmiany na stopach dziecka, lepiej przyjść do gabinetu podologa, my zajmiemy się ich skutecznym zwalczaniem.

WAŻNE:

Pamiętaj, że kurzajki często występują u dzieci z osłabionym układem immunologicznym. Pojawienie się brodawek wirusowych jest objawem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Następuje to poprzez bezpośredni kontakt z tym wirusem i pośredni kontakt przedmiotów, z którymi miała kontakt osoba zarażona.

Brodawki na stopach często przypominają zwykłe zgrubienia skóry (odciski). Wirus brodawczaka rozprzestrzenia się szczególnie latem, bo ciepło i wilgoć tworzą idealne warunki do jego rozwoju.  Ochroną przed infekcją jest m.in. noszenie  klapek w takich miejscach jak: baseny, prysznice, szatnie, pomosty przy akwenach wodnych. Po wizytach w takich miejscach  należy dokładnie osuszać stopy dziecka, zwłaszcza strefę międzypalcową. Można zdezynfekować stopy płynem lub sprayem do dezynfekcji rąk. Należy zwracać szczególną uwagę na codzienną higienę (nawet w czasie urlopu) –   dziecko codziennie musi zakładać świeże, czyste skarpetki, nosić przewiewne, lekkie buty, w których stopa nie będzie się nadmiernie pocić.

Problemowe Ortopedyczne

  • Nieprawidłowe ustawienie stóp:

Płaskostopie, koślawość czy inne schorzenia mogą wymagać specjalistycznych wkładek ortopedycznych lub ćwiczeń korygujących.

  • Ból Stóp:

Jeśli twoje dziecko skarży się na ból stóp podczas chodzenia, może to być znak, że coś jest nie tak. Podolog pomóc zdiagnozować problem i zalecić leczenie.

Zmiany w Chodzie

  • Asymetryczne Chodzenie:

Jeśli zauważysz, że dziecko chodzi nierówno, utyka, lub ma inne urządzenie w chodzie, warto wybrać się do podologa. Mogą być problemy strukturalne lub funkcjonalne stóp.

  • Nietypowy Chód:

Zmiana sposobu chodzenia, której nie można przypisać określonemu urazom, być skonsultowaną z podologiem.

Inne niepokojące

  • Zaczerwienienie lub obrzęk:

Stałe zaczerwienienie lub obrzęk stóp może wystąpić o stanach zapalnych lub infekcjach, które wymagają specjalistycznej oceny i leczenia.

  • Nieprawidłowe ułożenie palców:

Nienaturalne skrzywienie czy zgięcie palców może wymagać leczenia, aby zapobiec trwałym deformacjom i dyskomfortowi.

Profilaktyka i regularne kontrole

Jeśli nie dotyczy Twojego dziecka żaden z powyższych problemów, warto zapobiegawczo zgłosić się do specjalisty. Regularne kontrole mogą zapobiegać poważnym schorzeniom i dbają o zdrowy rozwoju stóp. Podolog może doradzić, jak dbać o stopy dziecka na co dzień oraz jakie działania wykonywać, aby stopy rozwijały się prawidłowo.

Zapraszamy na konsultacje podologiczne do naszego Instytutu już teraz!

Menu