Lwia zmarszczka – czym jest i jak ją usunąć - Lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka – czym jest i jak ją usunąć?

folder_openArtykuły, Medycyna estetyczna

Lwia zmarszczka to jeden z pierwszych objawów starzenia, charakterystyczny przede wszystkim dla osób o dynamicznej mimice twarzy. Pojawia się w okolicach 40. roku życia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest to drobna bruzda, a czasami kilka mniejszych bruzd, występujących pomiędzy brwiami. Jak poradzić sobie z lwią zmarszczką?

Co to jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka należy do kategorii zmarszczek mimicznych, powstających w wyniku wytężonej aktywności mięśni poszczególnych partii twarzy. Gdy czynność ta jest powtarzana, powstają charakterystyczne dla danych obszarów bruzdy. Przedstawiony schemat dotyczy również lwiej zmarszczki, którą stanowi bruzda (a czasami kilka mniejszych bruzd) znajdująca się pomiędzy brwiami. Problem ten dotyczy każdego, ale zdecydowanie wcześniej pojawia się u osób, które:

  • często się złoszczą, marszcząc brwi w charakterystyczny sposób,
  • posiadają charakterystyczne ułożenie mięśni twarz (decydującą rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne),
  • borykają się z problemem przesuszonej skóry.

Lwia zmarszczka dobrze widoczna jest w okolicach 40. roku życia, jednak pojawia się na skórze już około 10 lat wcześniej.

Jak zapobiegać lwiej zmarszczce?

Zmarszczki mimiczne są naturalnym elementem procesu starzenia skóry. Nie jesteśmy w stanie całkowicie im zapobiec, natomiast za pomocą określonych działań można opóźnić ich pojawienie na skórze. Podstawowe kroki, jakie warto podjąć, to:

  • odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy – nie należy doprowadzać do przesuszenia skóry, która w ten sposób zyskuje skłonność do zmarszczek,
  • joga twarzy – dobrze dobrane ćwiczenia umożliwiają pracę nad poszczególnymi partiami mięśni odpowiedzialnymi za powstawanie lwiej zmarszczki,
  • ochrona skóry przed promieniowaniem UV – najlepiej unikać eksponowania twarzy na działanie promieni słonecznych, jednak w razie konieczności trzeba stosować kremy z filtrem,
  • miejscowe stosowanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych – dobrze sprawdzają się ampułki ze składnikami aktywnymi,
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych – celem jest ochrona oczu,
  • redukcja stresu – stresujący tryb życia sprzyja wytężonej mimice, co przekłada się na szybsze powstawanie lwiej zmarszczki.

Jak poradzić sobie z lwią zmarszczką?

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki, gdy ta zagości już na twarzy? Zła wiadomość jest taka, że pojawia się ona u każdego, a odpowiednie postępowanie może jedynie opóźnić ten proces. Jest jednak i dobra wiadomość – współczesna medycyna estetyczna doskonale wie, jak poradzić sobie ze zmarszczkami mimicznymi. Usuwanie zmarszczek dynamicznych przynosi pożądane efekty w krótkim czasie, a dodatkowo pozwala cieszyć się nimi dłużej. Najlepszym rozwiązaniem jest toksyna botulinowa, która charakteryzuje się silnym działaniem. Blokuje ona synapsy mięśniowo-nerwowe, dzięki czemu nie dochodzi do skurczu porażonego mięśnia. Toksynę botulinową można stosować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Warto zwrócić też uwagę na następujące zabiegi:

  • osocze bogatopłytkowe – jest w pełni bezpieczne, ponieważ powstaje w wyniku pobranej od pacjenta próbki krwi, dzięki czemu powstaje autologiczny produkt. Przebudowa tkanek rozpoczyna się już po 48 godzinach, a pełne efekty widoczne są po około 2 tygodniach,
    jalupro (aminokwasowa terapia zastępcza) – polega na podaniu mieszanki aminokwasów wzbogaconej o kwas hialuronowy. Zabieg pozwala poradzić sobie zarówno z płytkimi, jak i średnimi zmarszczkami,
  • mezoterapia mikroigłowa – dzięki tej metodzie substancje aktywne trafiają do głębokich warstw skóry, skutecznie pobudzając komórki do produkcji kolagenu,
  • karboksyterapia medyczna – jest to terapia dwutlenkiem węgla, który w kontrolowany sposób stymuluje komórki. Po przeprowadzeniu pełnej serii zabiegów można zauważyć redukcję zmarszczek o nawet 90%.

Zabiegi na lwią zmarszczkę – przeciwwskazania

Każdy zabieg, który pozwala uporać się z lwią zmarszczką, charakteryzuje się własnymi przeciwwskazaniami. Dlatego tak istotna jest pomoc specjalisty w doborze odpowiedniej terapii. Najczęstsze przeciwwskazania wspólne dla wszystkich zabiegów to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • stany zapalne skóry,
  • nowotwory,
  • zaostrzenie chorób, takich jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca,
  • infekcje bakteryjne, grzybicze bądź wirusowe.

Domowe sposoby na lwią zmarszczkę – czy są skuteczne?

Co na lwią zmarszczkę sprawdzi się najlepiej? Takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet, a także coraz więcej mężczyzn. W pierwszej kolejności najczęściej sięgamy po domowe sposoby, do których zaliczyć można stosowanie odpowiednich kosmetyków czy jogę twarzy. Warto jednak pamiętać, że mają one przede wszystkim działanie prewencyjne, nie wykazują natomiast właściwości leczniczych. Produkty kosmetyczne zawierają liczne składniki aktywne, ale działają one jedynie wybranych partiach skóry. Nie trafiają natomiast tam, gdzie leży źródło problemu. Skutecznym sposobem na walkę z lwią zmarszczką jest poddanie się zabiegom medycyny estetycznej. Często bazują one na zupełnie innych substancjach niż te, które można znaleźć w produktach kosmetycznych. Ponadto trafiają w głębsze warstwy skóry, przez co wykazują znacznie silniejsze działanie.

Kiedy można rozpocząć zabiegi medycyny estetycznej na lwią zmarszczkę?

Lwia zmarszczka pojawia się pomiędzy 30. a 40. rokiem życia – jest to kwestia indywidualna, na którą wpływają m.in. geny oraz mimika twarzy. Wcześniej, choć zmiany nie są jeszcze widoczne, należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Warto również skorzystać ze specjalistycznych zabiegów, które odżywią i nawilżą skórę w okolicy czoła. Tymczasem eliminacja lwiej zmarszczki może mieć miejsce niemal natychmiast po zauważeniu pierwszych zmian. Warto zgłosić się do gabinetu medycyny estetycznej jak najszybciej, gdyż usunięcie zmarszczek płytkich jest mniej czasochłonne. Ponadto defekt zostaje zlikwidowany trwale, a pacjent może cieszyć się pięknym, młodym wyglądem.

Menu