kobieta

Mikronakłuwanie skóry – skuteczna metoda opóźniająca starzenie się skóry

folder_openArtykuły, Zabiegi

Nasza skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia, stopniowo tracąc jędrność i elastyczność. Widoczne są pierwsze zmarszczki, suchość i brak napięcia, jednak te przykre objawy można zredukować za pomocą mikronakłuwania skóry. Terapia mikroigłowa to nieinwazyjna procedura, która w widoczny sposób poprawia kondycję skóry.

Czym jest mikronakłuwanie skóry?

Mikronakłuwanie skóry to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, polegający na tworzeniu setek mikroskopijnych nakłuć w górnych warstwach skóry. Wykorzystywane jest do tego specjalne urządzenie wyposażone w mikroigły. Podstawowym celem zabiegu jest stymulowanie naturalnych procesów naprawczych. Mikronakłuwanie skóry:

  • stymuluje produkcję elastyny i kolagenu – są one kluczowe do utrzymania elastyczności i jędrności skóry,
  • poprawia teksturę – pomaga zredukować drobne zmarszczki, blizny potrądzikowe, rozstępy oraz nierówności,
  • zwiększa wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach – dzięki zwiększeniu przepuszczalności skóry substancje aktywne mogą wnikać w jej głąb.

Trychologia to jedna z dziedzin, która również wykorzystuje mikronakłuwanie celem terapii różnego rodzaju problemów zdrowotnych włosów i skóry głowy. Zabieg ten można bowiem przeprowadzić nie tylko na twarzy, ale też w innych obszarach ciała.

Jak przebiega zabieg?

Zanim specjalista przystąpi do zabiegu, przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny. Jego celem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań i upewnienie się, że ta metoda będzie najlepsza do walki z konkretnym problemem. Przed zabiegiem skóra zostaje oczyszczona, a następnie na obszar zabiegowy aplikowany jest środek znieczulający. Mikronakłuwanie nie jest bolesne, jednak pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, dlatego warto uprzednio podać znieczulenie. Gdy zacznie działać, specjalista przystępuje do nakłuwania skóry za pomocą urządzenia wyposażonego w mikroigły. Cała procedura trwa od 30 do 60 minut.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona. Niektórzy pacjenci zauważają lekkie łuszczenie, które jest normalnym zjawiskiem. Nieprzyjemne objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni, a wspomaga je odpowiednia pielęgnacja. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie każdy pacjent otrzymuje przed opuszczeniem gabinetu.

Jak przygotować się do mikronakłuwania skóry?

Na kilka dni przed zabiegiem należy unikać ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Nie ma przeciwwskazań, aby przeprowadzić go w porze letniej, jednak bardzo istotna jest profilaktyka przeciwsłoneczna. Aby poprawić kondycję skóry, nie należy też stosować kosmetyków z retinolem, innymi pochodnymi witaminy A oraz kwasami złuszczającymi naskórek. W dniu zabiegu najlepiej powstrzymać się od aplikowania na skórę jakichkolwiek kosmetyków.

Mikronakłuwanie skóry – korzyści

Mikronakłuwanie skóry przynosi wiele korzyści, jednak efekty zależą przede wszystkim od rodzaju problemu, z jakim zmaga się pacjent. Zdecydowana większość zauważa:

  • redukcję zmarszczek – dzięki stymulacji produkcji kolagenu skóra staje się bardziej elastyczna,
  • poprawę tekstury skóry – zabieg pomaga zredukować blizny potrądzikowe, rozstępy, a także innego rodzaju nierówności,
  • zwiększenie poziomu nawilżenia – skóra lepiej korzysta ze składników aktywnych zawartych w kosmetykach nawilżających i odżywiających.

Efekty zabiegu są całkowicie naturalne i pojawiają się stopniowo, dzięki czemu pozwalają osiągnąć młodszy wygląd bez drastycznych, sztucznych zmian.

Przeciwwskazania do zabiegu

Główne przeciwwskazania do mikronakłuwania skóry to:

  • aktywna opryszczka,
  • infekcja skóry w obszarze zabiegowym,
  • ciąża i okres laktacji,
  • terapia retinoidami,
  • rany i skaleczenia w obszarze zabiegowym.

Mezoterapia igłowa skóry głowy w trychologii

Mezoterapia igłowa skóry głowy poprawia jej kondycję i stymuluje wzrost włosów. Jest to zabieg rekomendowany pacjentom borykającym się z problemem:

  • przesuszonych, łamliwych włosów,
  • suchości skóry głowy,
  • łupieżu,
  • łysienia.

Jedną z ważniejszych z perspektywy trychologa korzyści, jaką daje mikronakłuwanie, jest zwiększenie wchłaniania substancji aktywnych przez skórę głowy. Dlatego też zabieg ten może być wstępem do innych, których podstawowym celem jest nawilżenie włosów i skóry głowy. Poprzedza go konsultacja trychologiczna, podczas której specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, a także bada włosy i skórę głowy. 

Menu