Najlepsze metody leczenia wrastających paznokci

folder_openArtykuły, Ciekawostki

Wrastający paznokieć to problem natury zdrowotnej i estetycznej. Nie tylko prezentuje się nieefektownie, ale przede wszystkim wywołuje dolegliwości bólowe, dyskomfort, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do infekcji. Jeśli i Ty borykasz się z wrastającymi paznokciami, dowiedz się, jak leczyć tę przypadłość.

Przyczyny wrastających paznokci

Główną przyczyną wrastających paznokci jest nieodpowiednie ich obcinanie. Jeśli paznokieć jest zbyt krótki lub przycięty na okrągło, może wrastać w skórę. Problem ten dotyczy też osób, które:

  • noszą zbyt ciasne obuwie,
  • chorują na cukrzycę lub otyłość,
  • doznały urazu mechanicznego stóp,
  • mają infekcję grzybiczą paznokci.

Do wrastania paznokci predysponuje również genetyka, a konkretnie wrodzone wady paznokci lub łożyska paznokciowego. Leczenie tej przypadłości jest skuteczniejsze, gdy udaje się wykryć i usunąć jej przyczynę.

Objawy wrastających paznokci

Wielu pacjentom gabinetów podologicznych towarzyszy wrastający paznokieć. Objawy są specyficzne i pojawiają się stosunkowo szybko. Pacjentom najczęściej towarzyszy:

  • ból – może być ostry i nasilać się przy chodzeniu,
  • stan zapalny – jego objawem jest silne zaczerwienie i obrzęk wokół krawędzi paznokcia,
  • deformacja paznokcia – paznokieć wygląda na zdeformowany, łatwo też zauważyć wrastanie w skórę,
  • infekcja – w zaawansowanym stadium można zaobserwować ropną wydzielinę, a także zwiększenie temperatury w obrębie palca.

Powyższe objawy powinny skłonić do wizyty u podologa. Nie tylko utrudniają one codzienne funkcjonowanie, lecz mogą też prowadzić do groźnych powikłań. 

Na czym polega diagnostyka wrastających paznokci?

Konsultacja podologiczna rozpoczyna się zebraniem wywiadu w zakresie objawów, historii urazów i praktyki pielęgnacji paznokci. Następnie specjalista przeprowadza badanie fizykalne, oceniając stopień rozwoju stanu zapalnego, wygląd paznokcia i otaczających go tkanek. Wie on, jak wygląda wrastający paznokieć, dlatego postawienie diagnozy zazwyczaj zajmuje kilka minut. W rzadkich przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, na przykład RTG, które przeprowadza nie podolog, a lekarz. 

Terapia wrastających paznokci

Co na wrastający paznokieć? Domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego podologa. Terapia polega na wykonaniu zabiegów medycznych takich jak:

  • założenie klamr korekcyjnych – mają one za zadanie skorygować kierunek wzrostu paznokcia i zapobiec dalszemu wrastaniu,
  • czyszczenie – polega na usunięciu wrośniętej części paznokcia,
  • operacja – w zaawansowanym stadium konieczne może być usunięcie całkowite paznokcia lub jego części.

Istotną rolę odgrywa także leczenie farmakologiczne, zwłaszcza w zakresie przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Redukują one ból i stan zapalny, które towarzyszą wrastającym paznokciom. Gdy mamy do czynienia z silnie rozwiniętą infekcją, konieczne może okazać się leczenie antybiotykiem. Decyzję o antybiotykoterapii podejmuje lekarz, do którego podolog może skierować pacjenta. Antybiotykoterapia ma charakter ogólnoustrojowy (w cięższych przypadkach) lub miejscowy (przy łagodniejszych stanach zapalnych).

Jak poradzić sobie z silnym bólem?

Podologia to dziedzina, dzięki której poradzisz sobie z wrastającym paznokciem. Nie zawsze jednak udaje się umówić wizytę w gabinecie tego samego dnia, a nasilające się dolegliwości bólowe utrudniają wykonywanie nawet prostych czynności. W przypadku silnego bólu warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Przyjmuj je zgodnie z zaleceniami producenta, nie przekraczając dziennej, maksymalnej dawki. Doraźnie pomagają też kąpiele w ciepłej (nie gorącej) wodzie z dodatkiem soli morskiej, łagodząc ból i zmniejszając stan zapalny. 

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Aby nie musieć więcej zastanawiać się, co zrobić z wrastającym paznokciem, warto wdrożyć działania profilaktyczne. Najważniejsze jest opracowanie prawidłowej techniki przycinania. Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały? Postaraj się zachować linię prostą, unikając zaokrąglania rogów. Przed przystąpieniem do pracy warto wymoczyć stopy w kąpieli wodnej z solą morską. Miękki paznokieć zdecydowanie łatwiej będzie precyzyjnie przyciąć. Noś komfortowe obuwie, które nie będą powodowały ucisku zwłaszcza w obrębie palców. Unikaj urazów mechanicznych, które mogą wpływać na kierunek wzrostu paznokcia. Utrzymuj stopy w czystości i suchości, dzięki czemu zredukujesz ryzyko infekcji. 

Wrastające paznokcie – jak poradzić sobie z tym problemem?

Co na wrastające paznokcie okazuje się skuteczne? Domowe metody niestety nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a dodatkowo mogą nasilać dolegliwości bólowe. Warto zgłosić się do podologa, który zaproponuje odpowiednie zabiegi lecznicze. W przypadku zaawansowanych stanów zapalnych lub grzybicy konieczne może być zastosowanie leków na receptę. W razie potrzeby podolog rekomenduje pacjentowi wizytę u dermatologa, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnorodnych chorób paznokci. 

Menu