Zwiększenie objętości, poprawę kształtu i poziomu nawilżenia ust można osiągnąć dzięki odpowiednio dobranym zabiegom medycyny estetycznej. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, ponieważ pełne, wyraziste usta dodają pewnością siebie, a jednocześnie mogą wyglądać bardzo naturalnie. Jakie są najnowsze techniki, ile trwa powiększanie ust i jak długo utrzymują się efekty?
Medycyna estetyczna a powiększanie ust
Pełne, wyraziste, a jednocześnie naturalnie wyglądające usta? Taki efekt można osiągnąć nie dzięki specjalnym pomadkom lub błyszczykom, a zabiegom medycyny estetycznej. Modelowanie i powiększanie ust to kategoria, w której mieści się wiele różnego typu zabiegów, ukierunkowanych na wypełnienie, poprawę kształtu, ale też zwiększenie poziomu nawilżenia ust. Rezultaty widoczne są w krótkim czasie i na ogół utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy. Oto najpopularniejsze zabiegi powiększania ust.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Czym powiększa się usta? Choć w medycynie stosowane są różne substancje, największą popularnością cieszy się kwas hialuronowy. Występuje on naturalnie w organizmie człowieka, dlatego jest bezpieczny i rzadko wywołuje reakcje niepożądane. Kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze, odpowiadając na jej elastyczność i zapewniając właściwy poziom nawilżenia. Wygładza również delikatne zmarszczki zlokalizowane w okolicach ust. Substancję wstrzykuje się za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Efekty są widoczne niemal natychmiast, jednak najlepsze osiągamy dopiero po kilku dniach. Ile trwa zabieg powiększania ust? Najczęściej około 30 minut, w zależności od tego, czy dodatkowo aplikujemy znieczulenie. Rezultaty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy – po tym czasie substancja ulega rozpuszczeniu.
Lipofilling
Lipofilling to inaczej powiększanie ust autologicznym tłuszczem własnym. Pobierany jest on z ciała pacjenta (najczęściej z ud lub brzucha), a następnie przeszczepiany w okolice ust. Zabieg ten daje długotrwałe rezultaty, ale jest bardziej inwazyjny niż kwas hialuronowy. Użycie substancji, która pochodzi z ciała pacjenta, minimalizuje ryzyko alergii.
Nici liftingujące
Nici liftingujące wykorzystuje się przede wszystkim w celu podniesienia konturu ust i poprawy ich kształtu. Zabieg ten sprawdza się zwłaszcza w przypadku kobiet, które nie chcą dodawać ustom objętości, a jedynie popracować nad ich ułożeniem.
Technika “Russian Lips”
Technika “Russian Lips” polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego pionowo, a nie poziomo, jak ma to miejsce w tradycyjnym ujęciu. Efektem jest wypełnienie przede wszystkim środkowej części ust, podczas gdy boczne partie pozostają bardziej naturalne. Dzięki tej metodzie minimalizujemy ryzyko przesadzenia i efektu “kaczego dzioba”.
Lip Lift
Lip Lift polega na chirurgicznym podniesieniu warg. W tej metodzie wycinamy niewielki pasek skóry tuż pod nosem, co skutkuje podniesieniem górnej wargi. W ten sposób otrzymujemy naturalny efekt pełniejszych ust, bez stosowania dodatkowych “wypełniaczy”. Zabieg ten jest jednak znacznie bardziej inwazyjny.
Technika Hyaluron Pen
Czy powiększanie ust boli? Medycyna estetyczna ma także coś dla pacjentów, którzy obawiają się bólu podczas zabiegu. Technika Hyaluron Pen polega na wprowadzenia kwasu hialuronowego bez użycia igieł. Wszystko dzięki wysokiemu ciśnieniu, które wtłacza substancję wgłąb skóry.
Technika mikroiniekcji
Mikroiniekcje polegają na wstrzykiwaniu małych dawek kwasu hialuronowego w wielu punktach, co pozwala uzyskać naturalny efekt bez przesadzonego wypełnienia.
Toksyna botulinowa Lip Flip
W tej metodzie wykorzystuje się toksynę botulinową celem podniesienia górnej wargi. Dzięki temu usta wydają się pełniejsze, jednak nie wymagają wtłaczania żadnych wypełniaczy. Jest to dobra metoda dla kobiet, którym marzy się subtelne powiększanie ust. Ile się utrzymuje? Niestety, efekty są widoczne krótko, bo jedynie 2-4 miesiące.
Usta nawilżone
W tej metodzie kluczową rolę odgrywa nawilżenie ust za pomocą kwasu hialuronowego. Dzięki temu stają się one pełniejsze, a jednocześnie zyskują zdrowszy wygląd. Jest to doskonały sposób na poprawę kondycji ust.
Efekty uboczne powiększania ust
Podstawowym efektem ubocznym powyższych zabiegów jest obrzęk, któremu może towarzyszyć lekkie zaczerwienienie. Czasami pacjentkom towarzyszy też lekki ból. Nie trzeba jednak zastanawiać się, jak zmniejszyć obrzęk po powiększaniu ust – powinien ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni. Inne możliwe efekty uboczne to wystąpienie infekcji lub alergii oraz uzyskanie nieregularnego kształtu ust (w przypadku nieprawidłowego aplikowania substancji).
Przeciwwskazania do powiększania ust
Każdy wymieniony wyżej zabieg ma własne przeciwwskazania, jednak najczęściej wśród nich wymienia się:
- ciążę i karmienie piersią,
- infekcje w okolicy ust,
- choroby autoimmunologiczne,
- skłonność do powstawania bliznowców.
Powiększanie ust to nie tylko trend, ale przede wszystkim sposób na piękny, wyrazisty uśmiech. Nie wszystkie zabiegi wymagają zastosowania wypełnienia, pomagając tym samym uzyskać w pełni naturalny efekt.