onycholiza

Onycholiza – co to takiego?

folder_openArtykuły, Zabiegi

Onycholiza to przypadłość, u której dochodzi do odwarstwiania płytki paznokcia od jego łożyska. Jest to w pełni bezbolesne, dlatego wielu pacjentów nie reaguje na objawy. Nie należy jednak tak postępować! W tym wpisie dowiesz się jak poradzić sobie z problemem odklejenia się płytki paznokcia od jego łożyska.

W wyniku odklejania się płytki paznokcia od jego łożyska powstaje pusta przestrzeń, która stopniowo stają się coraz większe. Mogą zbierać się w niej zanieczyszczenia oraz zrogowaciałe komórki, co stwarza idealne warunki dla bakterii i grzybów. Efektem będzie stan zapalny, a w przypadku zakażenia bakteryjnego, zmiana wyglądu płytki paznokciowej lub całkowita jej utrata!

Onycholiza jest coraz częstszym zjawiskiem, diagnozowanym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Często pacjentki próbują ukryć objawy pod starannie wykonanym manicure. To jednak dodatkowo osłabia płytkę paznokcia i przyspiesza proces onycholizy!

Jak wygląda onycholiza paznokci?

Początkowe stadium choroby może być trudne do zauważenia. Pierwszym widocznym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest pojawienie się białego zabarwienia wzdłuż wolnego brzegu paznokcia lub wzdłuż jego boków. W przebiegu onycholizy dochodzi do odwarstwienia się płytki paznokcia, pod którą może zbierać się powietrze, zanieczyszczenia, bądź też złuszczająca się keratyna z płytki. W związku, z czym paznokcie ulegają przebarwieniu – stają się białe, zaś gdy dochodzi do zakażenia (co może nastąpić w późniejszym etapie choroby), to ich kolor zmienia się na żółty, szary, a nawet zielony. Ponadto w takim miejscu może dochodzić do hiperaktozy łożyska, czyli do jego pogrubienia i zrogowacenia.

Czym spowodowana jest onycholiza?

Onycholiza najczęściej spowodowana jest przez urazy mechaniczne paznokci. Uderzenie czy też silny ucisk, zarówno jednorazowy, jak i przewlekły (noszenie zbyt wąskiego obuwia), mogą przyczyniać się do oderwania się płytki.

Warto jednak zwrócić uwagę także na czynniki, które osłabiają paznokcie, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie one prowadzą do onycholizy.

Zalicza się do nich:
• choroby skóry (grzybica, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate, liszaj płaski),
• choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, choroby tarczycy, anemia z niedoboru żelaza, niedobory witamin)
• stosowanie niektórych leków,
• uwarunkowania genetyczne,
• zaburzenia w budowie paznokci,
• ciąża,
• brak odpowiedniej higieny,
• uczulenie na składniki zawarte w lakierach do malowania paznokci.
Warto wiedzieć, że również nieprawidłowy sposób wykonywania manicure hybrydowego może spowodować onycholizę. Dodatkowo promienie UV, emitowane przez lampę utwardzającą, także uszkadzają płytkę paznokcia, co zwiększa ryzyko wystąpienia problemu.

Onycholiza, a grzybica

Onycholiza często jest mylnie diagnozowana jako grzybica paznokci. Warto tu zaznaczyć, że z definicji onycholiza to odklejenie płytki paznokcia od łożyska niezależnie od przyczyny. W przypadku grzybicy paznokci onycholiza jest jednym z jej objawów obok utraty przejrzystości płytki, występowania przebarwień, pogrubienia i rogowacenia łożyska paznokciowego. Grzybica paznokci prowadzi również do kruchości i łamliwości paznokci.

Jak zapobiegać onycholizie?

Bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, która uchroni nas przed ponownym pojawieniem się onycholizy. Podstawę stanowi odpowiednia pielęgnacja paznokci zarówno u rąk, jak i stóp. Paznokcie należy obcinać krótko, co zabezpiecza przed urazami. Ważne jest dobieranie odpowiedniego obuwia. Konieczne jest prawidłowe ich dopasowanie pod względem długości i szerokości. Buty powinny być wykonane z naturalnych materiałów, zapewniając wentylację stopom.

Niekiedy wskazane jest używanie specjalistycznych ortez lub wkładek. Panie powinny zrezygnować z pedicure wykonywanego za pomocą lakierów hybrydowych, akrylowych czy żelowych. Również zbyt częste malowanie paznokci zwykłymi lakierami prowadzi do osłabienia płytki i zwiększonej podatności na urazy. Prace domowe wymagające kontaktu z detergentami powinno wykonywać się w rękawiczkach ochronnych.

Jakie występują rodzaje onycholizy?

Kiedy podolog zdiagnozuje u pacjenta onycholizę, powinien również określić przyczynę jej powstania bez jej wykluczenia, leczenie może być nieskuteczne. W medycynie wyróżnia się trzy typy zjawiska, biorąc pod uwagę czynniki, które powodują odklejanie płytki paznokciowej:
• onycholiza pierwotna – występuje w większości u osób, które często wykonują manicure (klasyczny lub hybrydowy), noszą tipsy lub stosują dużo preparatów, osłabiających płytkę. Warto pamiętać o tym, że w wielu produktach do stylizacji paznokci mogą znajdować się pochodne formaldehydu.
• onycholiza wtórna – jest objawem choroby, np. grzybicy, cukrzycy
• onycholiza polekowa – pojawia się jako skutek uboczny zażywania niektórych leków, np. z grupy tetracyklin, indometacyny, czy preparatów stosowanych podczas chemioterapii. Dopiero znając przyczynę problemów z płytką paznokcia, można rozpocząć odpowiednie leczenie onycholizy, zgodnie z zaleceniami podologa

W sytuacji, gdy nie jest możliwe ustalenie czynnika, powodującego wspomniane zaburzenia, mówi się o onycholizie idiopatycznej.

Zauważyłeś u siebie podobnie wyglądające zmiany na paznokciach? Zgłoś się do naszego specjalisty w Instytucie Cosmedic w Bydgoszczy już dziś!

Menu