Stymulatory tkankowe to innowacja, która sprawia, że skóra zyskuje wyraźnie młodszy wygląd, elastyczność i odpowiedni poziom napięcia. Pomagają walczyć z pierwszymi oznakami starzenia, ale sprawdzają się także w przypadku cery dojrzałej. Jak i kiedy stosować stymulatory tkankowe?
Stymulatory tkankowe – co to jest?
Medycyna estetyczna oferuje różnorodne zabiegi, z jednym z nich są stymulatory tkankowe. Co to takiego? Mianem tym określa się substancje aktywne, które wprowadzane są w skórę, stymulując procesy regeneracyjne. Najpopularniejsze stymulatory tkankowe to:
- kwas hialuronowy – występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jednak wraz z wiekiem jego ilość ulega zmniejszeniu, a skóra traci elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia,
- hydroksyapatyt wapnia – stymuluje produkcję kolagenu, poprawia jędrność i gęstość skóry,
- polikaprolakton – wspomaga regenerację tkanek i stymuluje produkcję kolagenu.
Jak działają stymulatory tkankowe?
Stymulatory tkankowe – czy warto je stosować? Tak, ponieważ spektrum działania tych substancji jest naprawdę szerokie. Powodują one:
- regenerację tkanek – substancje inicjują procesy gojenia i regeneracji skóry, prowadząc do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny,
- nawilżenie – poprawiają elastyczność i jędrność skóry,
- poprawę struktury – skóra staje się gęstsza, gładsza i jędrniejsza.
Korzyści płynące ze stosowania stymulatorów tkankowych
Zalety stymulatorów tkankowych to m.in.:
- odmłodzenie skóry – wygląda ona zdecydowanie zdrowiej i młodziej,
- naturalny efekt – rezultaty są subtelne i wyglądają bardzo naturalnie,
- bezpieczeństwo – substancje najczęściej są dobrze tolerowane przez organizm, nie wywołują reakcji niepożądanych, w tym uczulenia,
- długotrwałe efekty – po zakończeniu serii zabiegów skóra w dalszym ciągu się regeneruje, przez co efekty widoczne są znacznie dłużej.
Jak przebiega zabieg?
Każdą wizytę w gabinecie medycyny estetycznej rozpoczyna konsultacja wstępna. Specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, dzięki czemu może lepiej poznać jego problemy skórne, a także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Następnie przechodzi do oglądania skóry, oceniając jej stan ogólny. Na tym etapie wyjaśnia pacjentowi zalety i efekty uboczne, jakie niosą za sobą stymulatory tkankowe. Jak często trzeba będzie wykonywać zabiegi, czy są bolesne oraz jakie rezultaty przyniosą – te wszystkie wątpliwości rozwiane są na etapie konsultacji wstępnej. W kolejnym kroku specjalista znieczula obszar zabiegowy za pomocą substancji działającej miejscowo. Stymulator podawany jest przy użyciu cienkiej igły, z reguły nie powodując bólu, jednak pacjenci często określają ten zabieg jako nieprzyjemny, mało komfortowy. Na koniec lekarz wydaje rekomendacje w zakresie dalszej pielęgnacji.
Stymulatory tkankowe – efekty
Chcąc poprawić wygląd, napięcie i strukturę skóry, warto zdecydować się na stymulatory tkankowe. Kiedy efekty będą widoczne i jak długo będą się utrzymywać? Pierwsze rezultaty można zobaczyć w kilka dni po zabiegu, jednak pełne otrzymujemy dopiero po zakończeniu całej ich serii. Skóra wygląda zdrowiej, młodziej, odzyskuje blask i elastyczność. Stymulatory tkankowe pozwalają pozbyć się zmarszczek, wyrównują strukturę skóry i redukują drobne zmiany natury estetycznej. Najczęściej stosuje się je na twarz, jednak nie ma przeciwwskazań, aby zaaplikować substancje w innych partiach ciała.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Stymulatory tkankowe dedykowane są osobom, które chcą poprawić kondycję swojej skóry, zredukować zmarszczki i inne niedoskonałości, a także zadbać o jej dogłębne odżywienie. Znajdują zastosowanie zarówno u pacjentów z cerą dojrzałą, jak i młodszych, u których zaczynają być widoczne pierwsze oznaki starzenia. Przeciwwskazania do zabiegu to:
- ciąża i laktacja,
- infekcje skórne w obszarze zabiegowym
- uczulenie na substancje aktywne.
Przeciwwskazania najczęściej mają charakter czasowy, natomiast w przypadku alergii specjalista może zaproponować inną substancję o podobnym działaniu, na którą pacjent nie ma uczulenia. Najlepiej tolerowany jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w naszym organizmie.
Jak utrzymać efekt zabiegu na dłużej?
Chcąc cieszyć się piękną, zdrowo wyglądającą skórą, warto sięgnąć po stymulatory tkankowe. Ile zabiegów trzeba przeprowadzić, aby uzyskać pożądane efekty, ustala lekarz. Niemniej jednak pacjent, celem utrzymania rezultatów, powinien zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Warto unikać eksponowania jej na działanie promieni słonecznych, a jeśli już, to wyłącznie po uprzedniej aplikacji kremu z filtrem.
Podsumowanie
Stymulatory tkankowe to bezpieczne substancje, z pomocą których można osiągnąć efekt gładszej, bardziej odżywionej skóry. Dedykowane są przede wszystkim osobom borykającym się z problemem utraty elastyczności i widocznych zmarszczek, jednak sprawdzą się również przy silnie przesuszonej skórze, która potrzebuje odpowiedniego odżywienia i nawilżenia. Jeśli Ty też masz podobne problemy skórne, już dziś zgłoś się na konsultację do gabinetu medycyny estetycznej.