włosy

Terapie Światłem LED w Trychologii: Nowoczesne Podejście do Zdrowia Włosów

folder_openArtykuły, Trychologia

Terapia światłem LED to innowacyjna metoda, która zdobywa coraz większą popularność wśród trychologów. Za jej stosowaniem przemawiają udokumentowane korzyści, bezbolesność i możliwość uzyskania pożądanych efektów w wielu obszarach. Terapia ta może być wykorzystywana jako samodzielny zabieg trychologiczny, jednak często stanowi także element procesu terapeutycznego.

Czym jest terapia światłem LED?

Terapia światłem LED (Light Emitting Diode) wykorzystuje fale świetlne o różnej długości. Ich zadaniem jest stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych w organizmie człowieka. Trychologia wykorzystuje diody LED w celu poprawy kondycji włosów i skóry głowy.

Jak działa światło LED na włosy i skórę głowy?

Podstawowym założeniem terapii światłem LED jest otrzymywanie innych efektów na komórki i tkanki w zależności od długości fal. W trychologii stosuje się 3 główne typy światła LED:

  • światło czerwone – działa na poziomie komórkowym, stymulując produkcję ATP. Jest to substancja niezbędna do regeneracji komórek, poprawia krążenie w skórze głowy i wspomaga wzrost włosów,
  • światło niebieskie – cechuje się właściwościami antybakteryjnymi, dlatego znajduje zastosowanie w różnego typu przypadłościach zwiększających wydzielanie sebum,
  • światło zielone – pomaga redukować stany zapalne skóry głowy, wspiera procesy regeneracyjne.

Jak przebiega terapia światłem LED?

Terapia światłem LED na włosy jest całkowicie bezbolesna, dlatego nie wymaga podawania pacjentowi znieczulenia. Pojedyncza sesja trwa od 15 do 30 minut. Trycholog przykłada specjalne urządzenie w okolice skóry głowy, kontrolując wydzielaną przez nie wiązkę światła. W zależności od potrzeb i problemu pacjenta, konieczne może być przeprowadzenie kilku sesji celem osiągnięcia pożądanych efektów. Po opuszczeniu gabinetu od razu można powrócić do czynności dnia codziennego. Terapia nie wymaga rekonwalescencji.

Czy terapia światłem LED jest bezpieczna?

Pacjenci często zastanawiają się, czy światło LED jest dla nich w pełni bezpieczne? Jeśli zabieg przeprowadza wykwalifikowany trycholog, który wie, jak dobrać odpowiednią wiązkę światła, nie trzeba obawiać się efektów ubocznych. W rzadkich przypadkach może dojść do podrażnienia skóry głowy, które przejawia się pieczeniem, zaczerwienieniem czy świądem. Nieprzyjemne objawy powinny ustąpić samoistnie w ciągu kilku godzin.

Korzyści płynące z terapii światłem LED

Terapia światłem LED to innowacyjna metoda, dzięki której można osiągnąć wiele korzyści, takich jak:

  • stymulacja wzrostu włosów – zwiększenie przepływu krwi w skórze głowy pobudzenie komórek do produkcji nowych włosów sprawia, że stają się one gęstsze i mocniejsze. Regularne sesje zmniejszają też wypadanie włosów,
  • poprawa zdrowia skóry głowy – światło niebieskie i zielone pomagają leczyć problemy skóry głowy i redukować stany zapalne bez zastosowania środków farmakologicznych,
  • wzmocnienie włosów – światło LED zwiększa grubość włosów i poprawia ich strukturę, przez co redukuje problem łamliwych, podatnych na uszkodzenia kosmków,
  • przyspieszenie regeneracji – światło LED wspomaga gojenie mikrourazów i poprawia ogólny stan zdrowia skóry głowy.

Wskazania do terapii światłem LED

Konsultacja trychologiczna, która jest wstępem do każdego zabiegu, pozwala rozpoznać wskazania do terapii światłem LED. Wśród najpopularniejszych wymienia się:

  • wypadanie włosów spowodowane różnymi czynnikami,
  • łysienie,
  • osłabienie kondycji włosów,
  • łupież,
  • nadmierne przetłuszczanie skóry głowy,
  • łuszczycę,
  • wolny porost włosów.

Wskazaniem do zabiegu mogą być również różnego typu infekcje skóry głowy, skutkujące nadmiernym wydzielaniem sebum. 

Przeciwwskazania do terapii światłem LED

Terapia światłem LED przeciw wypadaniu włosów, nadmiernemu przetłuszczaniu skóry głowy czy łupieżowi pozwala uzyskać optymalne efekty nawet po pierwszym zabiegu, jednak nie jest to zabieg dla każdego. Główne przeciwwskazania to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • przerwanie ciągłości skóry głowy w obszarze zabiegowym,
  • antybiotykoterapia,
  • choroby nowotworowe,
  • uczulenie na światło,
  • zażywanie niektórych leków.

Trycholog, przed przystąpieniem do zabiegu, przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie dokładnie ogląda skórę głowy i włosy. Dzięki temu eliminuje ewentualne przeciwwskazania, mogąc bezpiecznie rozpocząć pracę. 

Terapia światłem LED – efekty

Światło LED oddziałuje przede wszystkim na skórę głowy, wspomagając krążenie krwi i stymulując wzrost włosów. Pomaga także pozbyć się patogenów dzięki właściwościom antybakteryjnym. Efekty zabiegu często widoczne są natychmiast, jednak w niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie całej serii sesji światłem LED.

Podsumowanie

Terapia światłem LED poprawia kondycję włosów i skóry głowy, dzięki czemu jest pomocna w walce z licznymi problemami natury trychologicznej. Chcąc zadbać o swój wygląd, warto wybrać renomowany gabinet, w którym dostępny jest najwyższej jakości sprzęt. Specjalista dobiera wiązkę światła w taki sposób, aby uzyskać pożądane efekty, a jednocześnie zapewnić pacjentowi maksymalny poziom ochrony. 

Menu