Wyraźnie młodsza, sprężysta i bardziej elastyczna skóra bez skalpela? To możliwe! Rozwiązaniem jest termolifting – całkowicie bezinwazyjna metoda odmładzania, której efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Na czym polega i kiedy warto ją zastosować?
Co to jest termolifting?
Lifting twarzy jednoznacznie kojarzy się z jej odmładzaniem, jednak pożądane efekty można osiągnąć przy pomocy różnych metod, zarówno tych bardziej, jak i mniej inwazyjnych. Przedrostek “termo” sugeruje natomiast zmiany temperatury, mające wpływ na naszą skórę. W istocie, termolifting podnosi temperaturę w skórze właściwej, co prowadzi do kurczenia i napinania włókien kolagenowych. W efekcie skóra twarzy staje się bardziej napięta, sprężysta i elastyczna. Termolifting nazywany jest inaczej liftingiem bez skalpela, ponieważ metoda ta nie wymaga przerywania ciągłości naskórka. Jest też bezbolesna, dzięki czemu nawet pacjenci z niskim progiem odczuwania bólu mogą cieszyć się gładką cerą.
Jak wygląda zabieg?
Termolifting NIR wykorzystuje technologię światła podczerwonego. Przed zabiegiem wybrane obszary ciała (najczęściej jest to twarz), pokrywane są specjalnym żelem. Następnie specjalista przykłada głowicę, którą przesuwa sukcesywnie w odpowiednim kierunku. Ten sposób przypomina nieco badanie USG, jednak nie mamy tutaj do czynienia z uciskaniem skóry, jakiego czasami dokonuje lekarz, chcąc uzyskać pełny obraz. Termolifting NIR to jeden z przyjemniejszych zabiegów, na jaki można się zdecydować. Pacjent w trakcie jego trwania nie odczuwa bólu ani żadnych innych dolegliwości. Następuje wzrost temperatury w głębszych partiach skóry, czego efektem jest skrócenie włókien kolagenowych i pobudzenie produkcji kolagenu oraz elastyny. W zależności od wybranej partii ciała, zabieg trwa od 30 do 40 minut.
Kiedy warto zdecydować się na termolifting?
Z dobrodziejstw termoliftingu można skorzystać już po ukończeniu 25. roku życia. Wtedy też warto zdecydować się na zabieg profilaktyczny. Natomiast po 35. roku życia zaleca się przeprowadzenie serii składającej się z 4-6 pojedynczych zabiegów. To właśnie wtedy następuje znaczny spadek poziomu kolagenu i elastyny, przez co skóra traci elastyczność i sprężystość. Termolifting to rozwiązanie dla osób borykających się z problemem:
- nierównego kolorytu skóry,
- utraty jędrności i blasku skóry,
- zmarszczek i bruzd,
- przewlekłego bólu mięśni i stawów.
Zabieg ten można potraktować jako tak zwany bankietowy, a więc wykonujemy go przed ważnymi uroczystościami i wyjściami. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą olśnić swoją urodą i blaskiem.
Jakie są efekty zabiegu i kiedy można je zobaczyć?
Kobiety coraz częściej zainteresowane są zabiegiem, jakim jest termolifting twarzy. Efekty widoczne są już po pierwszej sesji, co dodatkowo przemawia na korzyść tej metody. Jeśli jednak zależy nam na trwałych rezultatach, trzeba będzie poczekać około 3 miesięcy. Ponadto warto zwrócić uwagę na ilość zabiegów, w ramach których wykonywany jest pełny termolifting. Jak często należy je przeprowadzać? Zalecamy około 4-6 zabiegów w miesięcznych odstępach czasu. Ostateczna ilość zależy od stopnia nasilenia problemu skórnego oraz indywidualnych predyspozycji, dlatego specjalista zawsze ustala ją z pacjentem w ramach konsultacji. Podstawowym efektem, jaki daje termolifting, jest zwiększenie napięcia i zagęszczenie skóry. Następuje również spłycenie zmarszczek i wyrównanie bruzd. Skóra odzyskuje blask i zdrowy wygląd. Co ważne, choć najczęściej mówi się o liftingu twarzy, zabieg ten można przeprowadzić również w innych partiach ciała, które wymagają uelastycznienia.
Termolifting – przeciwwskazania
Choć termolifting to atrakcyjna metoda walki z czasem, nie jest przeznaczona dla każdego. Główne przeciwwskazania do zabiegu to:
- ciąża,
- infekcje skóry,
- rany otwarte,
- choroby nowotworowe,
- oparzenia skórne,
- bielactwo,
Zanim kosmetolog przystąpi do zabiegu, przeprowadza z pacjentem wywiad. Jego celem jest wyeliminowanie przeciwwskazań, dlatego należy poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych lekach i przebytych chorobach. Niektóre przeciwwskazania mają charakter czasowy, dlatego, w razie ich wystąpienia, trzeba przełożyć termin zabiegu.
Jak przygotować się do zabiegu? Jak wygląda rekonwalescencja?
Termolifting nie jest skomplikowanym zabiegiem, dlatego też nie wymaga ze strony pacjenta szczególnego przygotowania. Jeśli chodzi o okolice twarzy, to warto usunąć resztki makijażu. Kosmetolog przed przystąpieniem do pracy dokładnie oczyszcza skórę, nie ma więc konieczności rezygnowania z kremów czy balsamów pielęgnacyjnych. Ze względu na nieinwazyjność zabiegu, nie wymaga on również rekonwalescencji. Od razu po opuszczeniu gabinetu pacjent może powrócić do codziennych czynności. Ponadto kosmetolog nie wydaje żadnych szczegółowych zaleceń w zakresie pielęgnacji skóry – jego wskazówki dotyczą wyłącznie typowej rutyny pielęgnacyjnej, którą należy praktykować bez względu na podejmowane dodatkowe zabiegi.
Skutki uboczne termoliftingu – czego się spodziewać?
Jednym z bezpieczniejszych zabiegów, dzięki któremu można widocznie odmłodzić skórę, jest termolifting. Skutki uboczne praktycznie nie występują, co jest kluczowe dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na przerwę w pracy czy realizacji obowiązków domowych. W przypadku wrażliwej skóry może wystąpić delikatne zaczerwienienie, które powinno minąć samoistnie po kilku godzinach. W takiej sytuacji warto zrezygnować z eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych, nawet stosując kremy z filtrem. Inne efekty uboczne, takie jak świąd czy obrzęk, są bardzo rzadko spotykane. Wyjątkiem jest uczulenie na żel, który może wywołać tego typu dolegliwości. Stosujemy jednak preparaty bezpieczne, które cieszą się wysoką tolerancją wśród pacjentów. Ewentualne pytania czy wątpliwości warto omówić z kosmetologiem na etapie wywiadu. Wtedy też wyjaśni on wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem zabiegu.