Zabiegi laserowe, w tym laser frakcyjny CO2, cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów gabinetów medycyny estetycznej. Nie wymagają przerwania ciągłości naskórka, dzięki czemu dobrze sprawdzają się nawet w przypadku osób z niskim progiem tolerancji bólu. Czym charakteryzuje się zabieg z użyciem lasera frakcyjnego i jakie efekty można dzięki niemu osiągnąć?
Czym jest laser frakcyjny CO2?
Wśród pacjentów gabinetów medycyny estetycznej coraz większym zainteresowaniem cieszy się laser frakcyjny CO2. Co to jest? Otóż jest to zaawansowane urządzenie medyczne wykorzystujące energię lasera w postaci dwutlenku węgla. Wiązka energii wywołuje w skórze mikrouszkodzenia, stymulując tym samym procesy regeneracyjne. Podejście frakcyjne pozwala zastosować laser wyłącznie na wybranym obszarze skóry, co zmniejsza ryzyko ewentualnych efektów ubocznych i przyspiesza regenerację.
Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym CO2?
Medycyna estetyczna oferuje pacjentom szeroki wachlarz zabiegów, w tym również z użyciem lasera. Przed ich rozpoczęciem zawsze przeprowadza się konsultację, podczas której specjalista zbiera wywiad medyczny, pozwalający wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Konsultacja wstępna opiera się także na ocenie stanu skóry pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem problemu, z jakim zgłasza się do gabinetu. Po zakwalifikowaniu do zabiegu, specjalista aplikuje znieczulenie na obszar ciała objęty działaniem urządzenia, jakim jest laser frakcyjny CO2. Czy boli – to pytanie zadaje sobie większość pacjentów, jednak zabieg sam w sobie nie jest bolesny. Pacjenci mogą jednak odczuwać pewien dyskomfort, dlatego warto zaaplikować znieczulenie. Następnie lekarz kieruje wiązkę lasera na wybrany obszar skóry. Cała procedura trwa od 30 do 90 minut. Na zakończenie udziela pacjentowi porad w zakresie domowej pielęgnacji obszaru zabiegowego. Skóra może być delikatnie zaczerwieniona, obrzęknięta, a nawet bolesna. Powoduje to pewien dyskomfort, jednak nieprzyjemne objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni.
Jak działa laser frakcyjny CO2?
Wiązka światła emitowana przez laser frakcyjny CO2 penetruje skórę na różnych głębokościach, co pozwala osiągnąć oczekiwane efekty. Jak działa laser frakcyjny CO2? Jego podstawowe zadania to:
- zniszczenie starych komórek – stare, zrogowaciałe komórki są wydalane z organizmu, co sprzyja odnowie skóry,
- stymulacja produkcji kolagenu – mikrouszkodzenia wywołane przez laser frakcyjny stymulują produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za odbudowę skóry,
- poprawa struktury skóry – usunięcie martwych komórek i wspomaganie procesów regeneracyjnych sprawiają, że skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i sprężysta.
Jakie efekty dają zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2?
Efekty lasera frakcyjnego CO2 są różne, w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Pacjenci zauważają:
- redukcję zmarszczek – skóra staje się gładsza, a bruzdy są znacznie mniej widoczne,
- poprawę elastyczności – zawdzięczamy to zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny,
- ujednolicenie kolorytu – zmniejszeniu ulegają przebarwienia i blizny.
Zabiegi rekomendowane są pacjentom borykającym się z problemem:
- zmarszczek,
- rozszerzonych porów,
- blizn,
- nadmiernej pigmentacji.
Nowoczesną metodą walki z licznymi problemami skóry jest laser frakcyjny CO2. Ile zabiegów trzeba wykonać, aby zobaczyć rezultaty? Najczęściej zaleca się wykonanie 1-3 zabiegów w odstępach 5-tygodniowych, jednak wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i problemu, z jakim zgłasza się do gabinetu medycyny estetycznej. Pacjenci, ze względu na duży komfort, jaki towarzyszy zabiegowi (może pojawić się lekkie pieczenie skóry, w zależności od indywidualnej skłonności do odczuwania bólu), coraz częściej decydują się na laser frakcyjny CO2? Kiedy efekty będą widoczne? Najczęściej można zobaczyć je już po kilku dniach, natomiast utrzymują się nawet kilka miesięcy.
Laser frakcyjny CO2 – przeciwwskazania
Czy laser frakcyjny CO2 jest bezpieczny? To pytanie specjaliści często słyszą od swoich pacjentów, zaniepokojonych głównie szkodliwy działaniem dwutlenku węgla. Podczas zabiegu jest on podawany w małej, bezpiecznej dla człowieka dawce, a nadmiar wydalany jest z organizmu w procesie wymiany gazowej. Przed przystąpieniem do zabiegu należy jednak wykluczyć przeciwwskazania, takie jak:
- ciąża,
- okres laktacji,
- aktywne infekcje skórne,
W przypadku pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi przeprowadzenie zabiegu nie jest całkowicie wykluczone, jednak potrzebne jest zaświadczenie lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań.
Podsumowanie
Laser frakcyjny CO2 to innowacyjna metoda dla pacjentów, którzy chcą zadbać o wygląd skóry. Pomaga pozbyć się zmarszczek, przebarwień, blizn, a także problemu suchej, mało elastycznej skóry. Jest to bezpieczny zabieg, przy pomocy którego można zadbać o zdrowy, piękny wygląd. Już dziś umów się na konsultację do gabinetu medycyny estetycznej i zobacz, jakie efekty przynosi laser frakcyjny CO2.