Łysienie u mężczyzn – przyczyny, przebieg, metody leczenia

Łysienie u mężczyzn – przyczyny, przebieg, metody leczenia

folder_openArtykuły, Trychologia

Łysienie u mężczyzn to powszechny problem, który może wpłynąć na samopoczucie i pewność siebie. Na szczęście obecnie istnieją różne metody leczenia, pozwalające uporać się z tym schorzeniem. Warto zrozumieć przyczyny i przebieg łysienia u mężczyzn oraz dostępne opcje terapeutyczne, aby podjąć świadomą decyzję w kwestii pielęgnacji i przywracania włosów.

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie to stan, który dotyka wielu mężczyzn i polega na stopniowej utracie włosów na skórze głowy. Jest to proces, który zazwyczaj zaczyna się w okolicach czoła lub skroni. Przyczyną utraty włosów u mężczyzn jest często dziedziczna predyspozycja do nadwrażliwości mieszków włosowych na działanie hormonu – testosteronu, a dokładniej jego pochodnej, czyli dihydrotestosteronu (DHT). W rezultacie włosy stają się cieńsze, krótsze i w końcu przestają rosnąć. Proces ten jest stopniowy i może trwać wiele lat. Przyczyny takiego stanu warto szukać od początku pojawienia się problemu. Zrozumienie sytuacji pozwala w porę podjąć odpowiednie działania, które uchronią przed większymi zmianami.

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Coraz częściej w gabinetach trychologicznych pada pytanie, z czego wynika łysienie u mężczyzn. Warto zauważyć, że najczęściej u płci męskiej obserwuje się łysienie androgenowe. Jak już wspomnieliśmy, jest ono spowodowane dziedziczeniem genów związanych z predyspozycją do tego schorzenia. Jednak główny powód leży w nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT). DHT to forma testosteronu, która może skutkować miniaturyzacją mieszków włosowych, co prowadzi do ich ścieńczenia i skracania się fazy wzrostu włosa, co w efekcie prowadzi do ich zanikania.

Odpowiednia pielęgnacja i zdrowy styl życia będą pomocne w łagodzeniu objawów utraty włosów u mężczyzn. Często jednak niezbędne okazuje się wsparcie specjalisty — trycholog w takim przypadku pomoże w wyborze odpowiednich metod terapii.

Wypadanie włosów u mężczyzn — przyczyny

Przyczyny łysienia androgenowego to nie tylko wina testosteronu. Wyróżnia się także wiele innych czynników, mogących powodować wczesną utratę włosów. Wśród nich należy wymienić:

  • czynniki hormonalne — zmiany poziomu hormonów, nieprawidłowe hormony tarczycy lub choroby hormonalne wpływają niekorzystnie na włosy u mężczyzn,
  • stres — intensywny i długotrwały negatywnie oddziałuje na organizm pod wieloma względami,
  • nieodpowiednia dieta — brak odpowiednich składników odżywczych, zwłaszcza białka, żelaza, witaminy D i cynku, może wpłynąć na stan włosów i przyczynić się do ich wypadania,
  • chemioterapia, a także niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia czy depresji, mogą powodować wypadanie włosów jako skutek uboczny,
  • choroby skóry głowy — łuszczyca, łojotok, łupież, a także inne schorzenia skóry oddziałują na zdrowie włosów i prowadzą do ich utraty,
  • zabiegi chirurgiczne mogą wpływać na czasowe wypadanie włosów, zwane efluvium telogenowym,

Pierwsze objawy łysienia u mężczyzn

Zanim dowiesz się, co na łysienie u mężczyzn jest skuteczne, to należy przyjrzeć się pierwszym objawom tego schorzenia. Na początku mogą być one bardzo subtelne i łatwo je przeoczyć.

Twoją uwagę powinny zwrócić poniższe symptomy:

  • rzadsze włosy na skroniach — jednym z typowych pierwszych oznak łysienia androgenowego u mężczyzn jest zauważalne przerzedzenie włosów na skroniach,
  • recesja linii włosów — często przy postępującej utracie włosów obserwuje się cofanie się linii czoła,
    przerzedzanie się włosów na czubku głowy,
  • zakola — pojawiające się na bokach czoła są kolejnym znanym objawem łysienia u mężczyzn. Początkowo mogą być niewielkie, ale z czasem stają się bardziej zauważalne,
  • utrata włosów podczas mycia lub szczotkowania,
  • zmiany na skórze głowy — skóra może stać się bardziej widoczna w obszarach wypadających włosów,

Jak powstrzymać łysienie u mężczyzn?

Osoby, które zmagają się z utratą włosów, często szukają odpowiedzi na to, jak powstrzymać łysienie u mężczyzn. Warto mieć świadomość, że powinno się łączyć wiele metod działania, by maksymalnie spowolnić ten proces. Do podstawowych czynności należy oczywiście dbanie o dietę bogatą w witaminy odżywcze, a także unikanie nadmiernego stresu. Następną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja. Warto wybierać jedynie delikatne szampony i środki myjące, które nie podrażniają skóry głowy. W tym zakresie bardzo wspierające okazuje się skorzystanie z pomocy trychologa.

Łysienie androgenowe u mężczyzn wymaga bowiem specjalnych działań. Ważne jest odpowiednie dobranie preparatów do problemu, a także dostosowanie terapii, która obecnie obejmuje często zabiegi trychologii medycznej.

Terapia łysienia u mężczyzn

Terapia łysienia androgenowego obejmuje różnorodne metody. Opieraą się one zarówno o działania miejscowe, jak i doustne. Wśród metod miejscowych w naszym Instytucie Trychologii wykorzystuje się specjalistyczne trichokosmetyki i zabiegi np. mezoterapię skóry głowy. Za najskuteczniejsze preparaty w kuracja trycholgoicznych przy łysieniu androgenowym u mężczyzn stosuje się osocze bogatopłytkowe i stymulatory tkankowe – polinukleotydy.

Jeśli ten problem dotyczy Ciebie to nie zwlekaj i umów wizytę do trychologa już teraz!

Menu