Nici PDO (polidioksanonowe) są powszechnie stosowane do liftingu i rewitalizacji twarzy. Wykorzystują rozpuszczalny materiał, który jest całkowicie bezpieczny dla skóry, a jednocześnie pomaga osiągnąć pożądane efekty. Kiedy warto sięgnąć po nici PDO?
Czym są nici PDO?
Medycyna estetyczna dysponuje wieloma zabiegami poprawiającymi wygląd twarzy, a jednym z nich są nici PDO. Co to jest i kiedy warto zdecydować się na taki zabieg? Nici PDO wykonane są z biokompatybilnego i rozpuszczalnego materiału, który, jak wykazują badania, przyczynia się do głębokiego efektu rewitalizacji. Służą one również do wygładzenia zmarszczek, poprawy owalu twarzy i zagęszczenia skóry. W medycynie estetycznej wyróżnia się 3 rodzaje nici PDO:
- proste – poprawiają napięcie i elastyczność skóry, dlatego znajdują zastosowanie w jej ogólnej rewitalizacji,
- z haczykami – wyposażone są w niewielkie wypustki mocujące się do tkanek, dając tym samym mocniejszy efekt liftingu,
- skręcone – dają lepszy efekt objętościowy; stosuje się je w miejscach, które potrzebują najwięcej wypełnienia.
Jak działają nici PDO?
Główne zadania nici PDO to:
- lifting skóry – zapewniają mechaniczne uniesienie i przywrócenie skórze odpowiedniego poziomu napięcia,
- stymulacja produkcji kolagenu – materiał pobudza fibroblasty, dzięki czemu następuje zwiększona produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego,
- poprawa mikrokrążenia – wpływa ono na odżywienie skóry.
Jak wygląda zabieg z użyciem nici PDO?
W gabinecie medycyny estetycznej specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, który ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Następnie ogląda skórę w potencjalnym obszarze zabiegowym. Po zakwalifikowaniu pacjenta, lekarz aplikuje znieczulenie. Działa ono miejscowo, niwelując dolegliwości bólowe. Nici PDO wprowadzane są są w skórę przy pomocy cienkiej, sterylnej igły. Rekonwalescencja po zabiegu nie jest wymagana, dlatego pacjent może powrócić do wykonywania zwykłych czynności od razu po opuszczeniu gabinetu. Skóra w obszarze zabiegowym może być jednak zaczerwieniona, obrzęknięta i bolesna, dlatego warto powstrzymać się od wzmożonej aktywności do czasu ustąpienia nieprzyjemnych objawów.
Nici PDO – wskazania
Ile nici PDO na twarz? Kiedy warto wybrać ten zabieg? Co lepsze – nici PDO czy kwas hialuronowy? Te i podobne pytania często słyszą z ust pacjentów specjaliści. Dlatego bardzo istotna jest wstępna konsultacja, która pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. Główne wskazania do zabiegu nićmi PDO to:
- zmarszczki,
- lifting czoła,
- opadające brwi i powieki,
- zaburzenia owalu twarzy,
- redukcja “chomiczków” i drugiego podbródka.
Co ważne, zabieg ten może obejmować nie tylko okolice twarzy i dekoltu. W obrębie innych partii ciała główne wskazania to:
- fałdki i zmarszczki,
- ujędrnienie i kształtowanie piersi,
- wiotkość skóry i rozstępy,
- cellulit,
- łysienie (obejmuje leczenie skojarzone).
Zalety nici PDO
Podstawową zaletą zabiegu z użyciem nici PDO jest niska inwazyjność w porównaniu do zabiegów chirurgicznych. Pacjent może powrócić do normalnej aktywności jeszcze tego samego dnia, a ewentualne efekty uboczne powinny ustąpić w krótkim czasie. Materiał, z którego zostały wykonane nici, charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Ponadto efekty można zobaczyć w krótkim czasie.
Nici PDO – ile utrzymuje się efekt?
Pacjenci coraz częściej zainteresowani są innowacyjnym zabiegiem, jakim są nici PDO. Ile utrzymuje się jego efekt? Nici PDO wykonane są z materiału, który zaczyna rozpuszczać się w skórze po upływie około 6 miesięcy. Niemniej jednak efekty często utrzymują się znacznie dłużej, nawet do 2 lat. Pod tym czasie zaleca się ponowne wprowadzenie materiału, ewentualnie inny zabieg medycyny estetycznej. Pierwsze rezultaty zabiegu widoczne są natychmiast po wszczepieniu nici, jednak pełne można zobaczyć po około 2-3 miesiącach. Wtedy też organizm produkuje najwięcej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które pozytywnie wpływają na wygląd skóry.
Przeciwwskazania do liftingu nićmi PDO
Nici PDO nie są zalecane pacjentkom:
- będącym w ciąży,
- karmiącym piersią,
- z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
- z infekcjami w obszarze zabiegowym.
Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby autoimmunologiczne, jednak w tym przypadku zabieg może zostać przeprowadzony po otrzymaniu stosownej opinii lekarskiej.
Nici PDO czy inne zabiegi medycyny estetycznej?
Efekty nici PDO są podobne do tych, które daje na przykład kwas hialuronowy. Niemniej jednak zaletą tej metody jest jednorazowy zabieg, który powtarzamy dopiero po około 2 latach. W przypadku innych metod pacjenci często muszą odbyć kilka sesji, aby zobaczyć pożądane efekty. Nici PDO to świetny sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Zaletą są również długo utrzymujące się rezultaty. Efekty innych zabiegów często są widoczne kilka miesięcy, podczas gdy nici PDO pozwalają zapomnieć o zmarszczkach, wiotkiej skórze czy innych niedogodnościach na dłużej. Warto więc rozważyć ten zabieg, udając się na profesjonalną konsultację do gabinetu medycyny estetycznej. Specjalista, po dokładnym zapoznaniu się z problemem pacjenta, dobierze najlepszą metodę leczenia.