Blizny pojawiają się na skórze wskutek uszkodzenia tkanek. Choć ich powstawanie jest naturalnym procesem naprawczym, stanowią defekt estetyczny. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty kosmetyczne, które można stosować celem niwelowania blizn i wyrównania kolorytu skóry. O wiele skuteczniejsze okazują się jednak zabiegi medycyny estetycznej, które dodatkowo wspomagają regenerację naskórka.
Jak powstają blizny?
Blizny to zmiany skórne będące pozostałościami po zagojeniu ran, zmian trądzikowych lub śladów pooperacyjnych. Uszkodzenia wypełnia tkanka łączna włóknista, która swoim kolorem i strukturą różni się od skóry zdrowej. Blizny dzieli się na:
- przerostowe – ich powierzchnia jest nieznacznie wyniesiona ponad powierzchnię skóry,
- zanikowe – zwykle są to zmiany wklęsłe, charakterystyczne dla trądziku,
- keloidy – inaczej bliznowce; powstają w wyniku niekontrolowanego przyrostu tkanki.
Każda z wyżej wymienionych zmian może pojawić się w dowolnej partii ciała, nierzadko stanowiąc poważny defekt estetyczny. Drobne blizny najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju, czasami nawet znikają samoistnie. Niestety, większe zmiany wymagają interwencji, gdyż ich samodzielne usunięcie jest niemożliwe.
Domowe sposoby na blizny – czy są skuteczne?
Na aptecznych półkach można znaleźć wiele produktów, których podstawowym celem jest walka z bliznami. Mogą działać na dwa sposoby: z jednej strony ujędrniają naskórek i zmiękczają bliznę, sprawiając, że staje się ona mniej widoczna, z drugiej strony złuszczają go, stymulując do odbudowy. Kosmetyki na blizny oparte są na kwasie hialuronowym, olejach, kwasach złuszczających. Pytając w aptece, co na bliznę po operacji będzie najskuteczniejsze, farmaceuta przedstawi cały wachlarz dostępnych produktów. Większość z nich nie ma jednak udowodnionego działania. Sprawdzają się one wyłącznie w przypadku delikatnych, słabo widocznych blizn, natomiast z pewnością nie poradzą sobie z bardziej rozległymi zmianami. Trudne w usunięciu domowymi sposobami są także blizny wieloletnie, natomiast samodzielna praca z tymi świeżymi może okazać się niebezpieczna.
Jak poradzić sobie z bliznami?
Blizny powstają na skórze wskutek różnego typu uszkodzeń. Stosowanie kosmetyków czy innych domowych metod zwykle nie jest skuteczne, dlatego warto sięgnąć po bogatą ofertę, z jaką przychodzi medycyna estetyczna. Efekty często widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak należy przeprowadzić więcej sesji, aby pozbyć się blizn. Oto zabiegi rekomendowane przez specjalistów.
Laser frakcyjny CO2 Fraxis
Jak pozbyć się blizn? Najlepszym rozwiązaniem jest laser frakcyjny CO2 Fraxis, który prowadzi na kontrolowanej koagulacji tkanek. Poradzi sobie nawet ze starymi bliznami oraz poważniejszymi defektami natury estetycznej. Rekomenduje się przeprowadzenie całej serii zabiegów celem osiągnięcia pożądanych efektów, jednak szczegóły zawsze ustalane są indywidualnie z pacjentem. Zabieg nie jest bolesny, choć niektórzy odczuwają lekkie pieczenie w miejscu poddanym działaniu lasera. Może pojawić się też pewien dyskomfort, jednak najczęściej uczucie to znika po kilku godzinach.
Radiofrekwencja mikroigłowa tripolarna SECRET RF
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa charakteryzuje się wysoką skutecznością i brakiem efektów ubocznych. Podczas zabiegu głowica wyposażona w cienkie igły penetruje skórę, emitując 2 zajwiska; frakcji i fali radiowej. Zachodzi zjawisko termoliftingu, bez możliwości przegrzania i oparzenia okolicznych tkanek. Radiofrekwencja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a w trakcie jej trwania pacjent odczuwa jedynie ciepło, może też pojawić się delikatne kłucie. Mikroigły to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, co na blizny po ospie lub innej chorobie zakaźnej będzie najskuteczniejsze. Nie tylko redukują nieestetyczne zmiany, lecz również wyrównują koloryt skóry.
Fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa to mieszanka autologicznych składników, dzięki którym tworzą się nowe czynniki wzrostowe kolagenu i elastyny. Zabieg polecany jest osobom walczącym ze zmarszczkami, ale także u osób, które rozważają skuteczną metodę na blizny potrądzikowe. Fibryna jest całkowicie bezpieczna, dlatego będzie idealnym rozwiązaniem również dla pacjentów z alergią.
Plasma IQ
Innym zabiegiem, który okaże się pomocny w walce z bliznami, jest plasma IQ. Nie uszkadza głębszych warstw skóry, przebiega bez krwawienia. Urządzenie wykorzystuje efekt jonizacji gazów zawartych w powietrzu, które tworzą mikrowiązkę plazmy. Umożliwia ona kontrolowaną sublimację naskórka przy jednoczesnym obkurczeniu skóry. Plasma IQ dobrze radzi sobie zarówno ze świeżymi, jak i starymi bliznami.
Kiedy należy rozpocząć walkę z bliznami?
Im prędzej zostaną podjęte działania mające na celu redukcję blizn, tym lepsze efekty można odnotować. Stosowanie ogólnodostępnych produktów nie jest jednak rozwiązaniem, które przynosi oczekiwane rezultaty, dlatego od razu po pojawieniu się blizn warto udać się na konsultację do gabinetu medycyny estetycznej. Przeciwwskazania do przeprowadzenia poszczególnych zabiegów są różne, jednak nigdy nie wdraża się ich w przypadku:
- blizn krwawiących (dotyczy to przede wszystkim zmian pooperacyjnych),
- stanów zapalnych skóry,
- ran otwartych, z których sączy się wydzielina.
Opisane wyżej sytuacje dotyczą z reguły blizn świeżych, których pacjenci chcą się pozbyć jak najszybciej. Warto jednak pamiętać, że specjalista kieruje się przede wszystkim bezpieczeństwem pacjenta, dlatego w uzasadnionych przypadkach odmawia przeprowadzenia zabiegu.
Medycyna estetyczna na blizny – kiedy widoczne są efekty?
Usuwanie blizn i rozstępów za pomocą zabiegów medycyny estetycznej daje niemal natychmiastowe efekty. Już po pierwszej sesji można zauważyć poprawę kolorytu skóry i spłycenie zmian. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów po operacjach oraz rozważających, co na czerwone blizny po oparzeniu okaże się skuteczne. Dla lepszych rezultatów należy jednak dokończyć cykl zabiegów zgodnie z rekomendacjami specjalisty.