zastoj limfy – dlaczego powstaje i jak sobie z nim radzic

Zastój limfy – dlaczego powstaje i jak sobie z nim radzić?

folder_openArtykuły

Zastój limfy jest schorzeniem, z którym zmaga się wielu pacjentów. Polega na gromadzeniu się płynu limfatycznego w tkankach, co prowadzi do bolesnych i nieestetycznych obrzęków, uczucia ciężkości i napięcia skóry, a w poważniejszych przypadkach do zaburzeń ruchowych.

Zastój limfy – czym jest?

Tkanka limfatyczna jest płynną substancją, będącą częścią układu limfatycznego organizmu. Limfa, a inaczej chłonka, to bezbarwny płyn, podobny do osocza krwi, ale o niższej zawartości białek. Płyn limfatyczny powstaje w wyniku przefiltrowania osocza przez ściany naczyń włosowatych do przestrzeni międzykomórkowych. Limfa pełni funkcje transportowe w organizmie. Odpowiada za transport składników odżywczych do tkanek organizmu, bierze udział w procesie usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Pełni istotną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, ponieważ przenosi limfocyty i makrofagi do węzłów chłonnych. Tkanka limfatyczna bierze również udział w utrzymaniu równowagi w organizmie, ponieważ odpowiada za usuwanie nadmiaru płynu z tkanek.

Bardzo ważne jest zachowanie prawidłowego przepływu limfy w organizmie, ponieważ jakiekolwiek zaburzenia w funkcjonowaniu układu limfatycznego mogą prowadzić do zastoju limfy. Zastój limfy jest poważnym stanem dla organizmu i może skutkować rozwojem kolejnych konsekwencji dla stanu zdrowia. Jest bezpośrednią przyczyną obrzęków, które ograniczają aktywność i utrudniają funkcjonowanie. Tkanka limfatyczna gromadzi się wówczas w skórze lub tkance podskórnej.

Zastój limfatyczny – objawy

Lista objawów towarzyszących zastojom limfatycznym jest długa, a do najczęściej występujących zalicza się obrzęki. Najczęściej dotyczą one konkretnych obszarów ciała. Często obrzękom towarzyszy uczucie określane jako ciężkość. Napięcie i dyskomfort dotyczą tej partii ciała, na której pojawia się wspomniany wcześniej obrzęk. Z tego powodu osoby, u których wystąpił zastój limfy, mogą mieć trudności ze swobodnym poruszaniem się. W tych obszarach ciała, w których wystąpił zastój limfatyczny, skóra zmienia swój wygląd. Staje się zdecydowanie bardziej napięta, lśniąca, a jej faktura staje się nierówna.

Zaawansowany zastój limfy może prowadzić do rozwoju poważniejszych zmian skórnych. Często objawom tym towarzyszy wzmożona bolesność. Jeżeli stan taki utrzymuje się dłużej, może doprowadzić do zmian w strukturze skóry i powodować asymetrię, wyczuwalne i zauważalne gołym okiem zgrubienia, a czasami nawet zmiany w kształcie kończyny. W poważniejszych stanach występują znaczne ograniczenia ruchowe obrzękniętych części ciała (szczególnie dotyczy to kończyn dolnych).

Zastoje limfatyczne mogą prowadzić do powstawania różnych objawów, a uzależnione jest to przede wszystkim od zajętego obszaru oraz stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli obserwujesz u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o postępującym zastoju limfy, niezwłocznie udaj do specjalisty o pomoc!

Zastoje limfatyczne – przyczyny

Zastoje limfatyczne mogą wynikać z wielu różnych powodów, dlatego tak ważne jest, aby poddać się wnikliwej diagnostyce. Na podstawie wywiadu z pacjentem oraz przeprowadzonych badań, możliwe będzie określenie konkretnych przyczyn zastoju limfatycznego. Do najczęstszych powodów zalicza się uszkodzenie naczyń limfatycznych, które może nastąpić w wyniku urazów, zabiegów chirurgicznych, przebytych infekcji lub radioterapii. Szczególnie operacje związane z usunięciem węzłów chłonnych mogą zakłócić naturalny przepływ limfy i prowadzić do jej zastoju.

Zobacz ofertę zabiegów medycyny estetycznej w naszej klinice

Zastój limfy może pojawić się także na skutek wrodzonych wad naczyń układu limfatycznego. Niektóre choroby także mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego naczyń limfatycznych. Innym powodem jest obecność guzów nowotworowych, które mogą wywierać ucisk na naczynia limfatyczne i zaburzać jej przepływ. Problem ten dotyczy szczególnie pacjentów z zaawansowanymi nowotworami, których dotyczą przerzuty do węzłów chłonnych. Wymienia się także przyczyny idiopatyczne, czyli takie, które nie zostały poznane.

Zastój limfy – miejsca występowania

Zdecydowanie najczęstszym widokiem jest zastój limfatyczny w nogach. W obrębie kończyn dolnych może on pojawić się na całym ich obszarze lub włącznie na kostkach, stopach lub udach. Zastoje limfatyczne dotyczą również kończyn górnych i podobnie mogą wystąpić na całej ich powierzchni lub tylko na konkretnych obszarach, tj. ramiona, czy dłonie. Twarz i szyja, to kolejne partie ciała, których może dotyczyć zastój limfy. Zdarzają się również sytuacje, w których tkanka limfatyczna gromadzi się w okolicy klatki piersiowej lub pleców.

Jak leczyć zastoje limfatyczne?

Podstawą do wdrożenia odpowiedniej terapii jest ustalenie prawidłowej diagnozy oraz przyczyn zastoju limfatycznego. Istotny jest także stopień nasilenia problemu. W profilaktyce stosuje się opaski lub rajstopy uciskowe, których zadaniem jest ucisk na tkanki. To prowadzi do redukcji obrzęku i pobudza przepływ limfy. Skuteczny jest także drenaż manualny, czyli odpowiednia technika masaży, która pomaga w usunięciu nagromadzonego płynu i usunięciu obrzęku. Wsparciem okazują się także ćwiczenia fizyczne, a w niektórych przypadkach wprowadza się farmakoterapię (np. leki o działaniu moczopędnym). Ważna jest także zmiana codziennych nawyków, czyli unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji, wdrożenie regularnej aktywności fizycznej, a ponadto dbałość o higienę skóry i unikanie urazów.

Korzystne efekty uzyskują pacjenci, którzy poddają się zabiegom podciśnieniowym. Warto zwrócić uwagę m.in. na Icoone Laser Med 2, który pomaga pozbyć się nagromadzonego płynu limfatycznego. Zabieg prowadzony jest przy wykorzystaniu certyfikowanego urządzenia medycznego, które stymuluje pracę układu limfatycznego, przyczynia się do redukcji obrzęków i stanów zapalnych. Wpływa korzystnie na mikrokrążenie krwi, dotlenia komórki i stymuluje odnowę komórkową.

Karboksyterapia medyczna na twarz i ciało to kolejna propozycja zabiegu dla pacjentów zmagających się z zastojami limfatycznymi. Stymuluje układ limfatyczny do aktywnej pracy, przyspiesza krążenie krwi i pobudza proces regeneracji.

Jeśli zastanawiasz się, czy proponowane zabiegi okażą się skuteczne, to nie zwlekaj i umów wizytę już DZIŚ!

Menu