stopy

Rekonstrukcja paznokci – jak wygląda zabieg i kto go potrzebuje?

folder_openArtykuły, Zabiegi

Rekonstrukcja paznokcia ma na celu przywrócenie prawidłowego wyglądu i jego wszystkich funkcji. Zabieg ten wykonuje się najczęściej po urazach, wypadkach oraz przebytych chorobach grzybiczych i dermatologicznych. Na czym polega i kiedy warto się na niego zdecydować?

Czym jest rekonstrukcja paznokcia?

Rekonstrukcja paznokcia to zabieg, który przywraca naturalny wygląd i funkcje paznokcia. Podolog może wybrać jedną z dwóch metod: paznokcie akrylowe/żelowe albo sztuczne. Choć nazewnictwem mogą one przypominać tradycyjny pedicure, rekonstrukcja paznokcia musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanego podologa w taki sposób, aby nie doszło do zakażenia, infekcji czy podrażnienia okolicznych tkanek. 

Rekonstrukcja paznokcia – wskazania

Paznokieć można zrekonstruować zawsze wtedy, gdy jego wygląd odbiega od naturalnego. Wskazania do zabiegu to:

  • urazy – stłuczenia, złamania, odklejenie paznokcia od łożyska wpływają na jego wygląd,
  • infekcje grzybicze – prowadzą do deformacji paznokci i przebarwień. Przed zabiegiem zalecana jest jednak terapia farmakologiczna celem usunięcia przyczyny problemu,
  • choroby dermatologiczne – na wygląd paznokci wpływają przede wszystkim łuszczyca i egzema. Podobnie jak w przypadku grzybicy, konieczne jest uprzednie leczenie choroby podstawowej,
  • deformacje wrodzone – paznokcie w kształcie łyżeczki lub deformacje strukturalne mogą wymagać rekonstrukcji.

Jak przebiega zabieg rekonstrukcji paznokcia?

Wstępem do zabiegu rekonstrukcji paznokcia jest konsultacja podologiczna. Specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, a następnie dokładnie ogląda nie tylko paznokcie, ale i całe stopy. Po przeprowadzeniu kwalifikacji, może przejść do odtwarzania kształtu i struktury paznokcia. Na początek oczyszcza i dezynfekuje obszar zabiegowi, może również zaaplikować znieczulenie miejscowe. Wybór metody rekonstrukcji zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania problemu. Dużą popularnością cieszy się metoda żelowa i akrylowa, która polega na założeniu materiału rekonstrukcyjnego, formowanego i utwardzanego celem utworzenia nowego paznokcia. Ta metoda pozwala uzyskać naturalny efekt, ale wydłuża czas zabiegu. Alternatywnym rozwiązaniem są sztuczne paznokcie lub protezy. Na czym polega rekonstrukcja paznokcia tą metodą? Protezę przykleja się w miejscu, w którym występuje naturalny paznokieć, naśladując jego naturalny wygląd i funkcje.

Jak długo utrzymują się efekty?

Pacjenci, którzy chcieliby przywrócić piękny wygląd stóp po przebytych urazach czy infekcjach, mogą zdecydować się na rekonstrukcję paznokcia. Na jak długo ta metoda przynosi efekty? Wiele zależy tutaj od rodzaju podłoża problemu, a więc czynnika, który uszkodził płytkę. Rozwiązanie może mieć charakter czasowy – wtedy też efekty utrzymują się około 4-5 tygodni. W niektórych przypadkach widoczne są przez kilka miesięcy. Bardzo istotne są regularne kontrole w gabinecie podologicznym, pozwalające monitorować stan rekonstrukcji.

Pielęgnacja po zabiegu

Podologia pozwala cieszyć się pięknymi, zdrowo wyglądającymi paznokciami, jednak efekty zabiegu zależą m.in. od właściwej pielęgnacji w domowych warunkach. Najistotniejsze jest utrzymanie odpowiedniej higieny stóp. Należy regularnie myć je w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Po takim zabiegu należy zdezynfekować paznokcie celem ochrony przed drobnoustrojami. W miarę możliwości pacjent powinien unikać substancji chemicznych (w tym pedicure klasycznego lub hybrydowego) oraz urazów mechanicznych. Warto stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne rekomendowane przez podologa.

Korzyści z rekonstrukcji paznokci

Podstawową zaletą rekonstrukcji paznokcia, jaką chwalą sobie pacjenci, jest poprawa estetyki. Przywraca on pewność siebie i dobrostan psychiczny. Pacjent może ponownie zakładać klapki i sandały, choć oczywiście rekonstrukcja przeprowadzana jest nie tylko latem, a o każdej porze roku. W wyniku zabiegu okoliczne tkanki są lepiej chronione przed urazami i działaniem czynników szkodliwych. Kolejną zaletą rekonstrukcji jest przywrócenie funkcji paznokcia, co odzwierciedla się w codziennym życiu, podczas wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego.

Potencjalne efekty uboczne

W wyniku rekonstrukcji paznokcia mogą pojawić się:

  • infekcje – ryzyko wzrasta, jeśli pacjent nie zachowuje odpowiedniej higieny,
  • reakcje alergiczne – mogą wywoływać je niektóre materiały konstrukcyjne,
  • problemy z gojeniem – te z kolei mogą prowadzić do dalszych powikłań.

Ryzyko skutków ubocznych można zniwelować dzięki odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu się do zaleceń podologa.

Podsumowanie

Pacjenci gabinetów podologicznych często pytają o to, jak zrobić rekonstrukcję paznokcia. Jest to zadanie dla wykwalifikowanego podologa, który w zależności od przyczyny problemu dobierze odpowiednią metodę. Zabieg rekonstrukcji paznokcia pozwala uzyskać naturalny efekt, który przywraca pacjentom pewność siebie. Jeśli Twoim problemem są silne przebarwienia, widoczne złamania czy innego typu uszkodzenia, zapisz się na konsultację podologiczną już dziś. 

Menu