Co wpływa na kondycję włosów
Stan włosów wiele mówi o kondycji całego organizmu. Niewłaściwa dieta, błędy w pielęgnacji, stres, zaburzenia hormonalne i liczne choroby wpływają niekorzystnie na odżywienie włosów i ich wygląd. Częste poddawanie włosów działaniu wysokiej temperatury, farbowanie i stosowanie silnie działających kosmetyków drażniących sprawia, że stają się one łamliwe i nadmiernie wypadają. Dieta uboga w składniki odżywcze, które są istotne dla utrzymania włosów w dobrej kondycji, również odbija się negatywnie na ich wyglądzie. Podobny wpływ ma długotrwały stres, niektóre choroby, a także stosowane leki.
Problemy z włosami zdecydowanie częściej dotyczą kobiet. Jest to bardzo powszechny problem. Dotyczy on zwłaszcza kobiet po ciąży i w okresie okołomenopauzalnym, kiedy poziom hormonów znacznie wzrasta. Jest to tylko czasowe i nie dotyczy oczywiście wszystkich kobiet. Aby zadbać o odpowiednie odżywienie i nawilżenie włosów, można sięgnąć po sprawdzone preparaty, które wzmocnią je zarówno od środka, jak i od zewnątrz.
Witaminy na włosy
Nawet najlepsze kosmetyki, zapewniające mocne nawilżenie i wzmocnienie włosów nie poprawią długotrwale ich kondycji, jeśli w organizmie będzie brakować właściwego odżywienia i zaburzony będzie poziom witamin i minerałów. Ich odpowiednia podaż i poziom zapewnia prawidłową pracę całego organizmu a przede wszystkim zdrowie i dobrą kondycję włosów. Oto najważniejsze substancje, których niedobory wywołują pogorszenie stanu włosów: żelazo, cynk, selen, krzem, witaminy z grupy B, aminokwasy siarkowe.
Witaminy z grupy B, które w największym stopniu wpływają na odżywienie włosów to biotyna, ryboflawina, foliany i kwas pantotenowy. Z nich wszystkich to biotyna jest najbardziej popularną witaminą na włosy i paznokcie. Liczne suplementy na włosy zawierają biotynę w różnych dawkach. Jej niedobór rzeczywiście prowadzi do osłabienia i wypadania włosów. Wpływa też negatywnie na wygląd paznokci i skóry.
Biotyna, zwana też witaminą H, poprawia kondycję włosów. Pozytywny efekt jej suplementacji pojawi się jednak tylko u osób, u których doszło do niedoboru tej substancji. Niedobory biotyny nie są powszechne. Najczęściej pojawiają się u chorych leczonych pozajelitowo lub pacjentów będących na restrykcyjnych dietach.
Przyjmując suplementy na włosy zawierające biotynę, należy pamiętać, że substancja ta może fałszować wyniki wielu badań laboratoryjnych. Dotyczy to m.in. badania hormonów tarczycy i witaminy D. Zaleca się więc odstawienie biotyny na kilka dni przed badaniem. Zawsze należy informować osobę pobierającą krew o przyjmowanych lekach i suplementach.
Ryboflawina (witamina B2) i kwas foliowy również wpływają na odżywienie włosów. Niedostateczne przyjmowanie tych substancji z pożywieniem może prowadzić do nadmiernego wypadania. Włosy stają się osłabione i łamliwe.
Kwas pantotenowy (witamina B5) wzmacnia strukturę włosa i pobudza go do wzrostu.
Witaminy A i E
Stosując witaminy na włosy warto pamiętać o tym, że nie tylko niedobór tych substancji niekorzystnie wpływa na wygląd i kondycję włosów. Szkodliwy jest też ich nadmiar. Dotyczy to przede wszystkim witaminy A i E. Stosowanie większych niż zalecane dawek witaminy A może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.
Co ciekawe, problem nadmiernej suplementacji nie dotyczy biotyny. Leki i suplementy na włosy zawierają biotynę w dawkach często wielokrotnie przekraczających zalecane dzienne spożycie. Nie udowodniono jednak do tej pory, aby działały one negatywnie lub toksycznie na organizm.
Składniki mineralne i inne substancje na odżywienie włosów
Spośród składników mineralnych, największy wpływ na odżywienie włosów ma żelazo. Niedobory tej substancji są powszechne w społeczeństwie i mogą objawiać się m.in. właśnie problemami z włosami. Już nawet niewielki niedobór może wpływać negatywnie na wzrost włosów, choć początkowo łatwo to przeoczyć.
Niedobór takich składników mineralnych jak cynk, krzem i selen również upośledza prawidłowy cykl wzrostu włosów. Stają się one cienkie, rozdwajają się i wypadają w większej ilości. Warto bowiem wiedzieć, że normą jest wypadanie 50-100 włosów na dobę. Suplementy na włosy mogą zawierać również aminokwasy siarkowe. Wynika to z faktu, że w skład włosa wchodzą przede wszystkim proteiny. Zbyt niskie dostarczanie białka do organizmu może prowadzić do osłabienia włosów.
Aby kompleksowo zadbać o odżywienie i nawilżenie włosów najlepiej zadziałać na kilku polach jednocześnie. Zmiana w sposobie pielęgnacji włosów może przynieść długotrwałą poprawę w ich wyglądzie. Doustne leki i suplementy na włosy wzmocnią i odżywią je, dostarczając niezbędnych substancji do ich prawidłowego wzrostu. Uzupełnienie kuracji odpowiednimi kosmetykami przyniesie szybszy efekt i pomoże zadbać o włosy od zewnątrz. Warto w wyborze preparatów na włosy kierować się indywidualnymi potrzebami i składem tych produktów. Najlepsze efekty można uzyskać po około 3 miesiącach kuracji.
Zapraszamy na konsultację do naszego Instytutu Cosmedic w Bydgoszczy, gdzie specjaliści dobiorą dla Ciebie najlepszą formę skutecznej terapii!