Wpływ menopauzy na kondycję włosów i skóry

Wpływ menopauzy na kondycję włosów i skóry

folder_openArtykuły, Trychologia

Czym jest menopauza?

Menopauzę definiuje się jako trwałe ustanie cykli miesiączkowych. Biologicznie menopauza oznacza kres możliwości rozrodczych kobiety – utrata płodności jest naturalnym procesem fizjologicznym, którego nie da się zatrzymać. Menopauza występuję zazwyczaj pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Moment wystąpienia menopauzy jest zależny od wielu czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, historia ciąż i porodów, długość cyklu miesiączkowego czy też przebyte choroby. Coraz częściej też podkreśla się rolę czynników środowiskowych związanych ze stylem życia. Często pierwsze objawy zapowiadające menopauzę pojawiają się dużo wcześniej.

Jak menopauza wpływa na kondycję skóry?

Skóra w trakcie menopauzy staję się sucha, cienka, traci swoje napięcie i jędrność, zmarszczki stają się o wiele bardziej widoczne, pogłębiają się bruzdy i pojawiają się liczne przebarwienia. W tym okresie niezmiernie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która może w znacznym stopniu zmniejszyć niekorzystne efekty kliniczne starzenia. Musimy ochraniać ją przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale również odpowiednio dbać o barierę naskórkową, zmniejszać utratę wody, odpowiednio ją nawilżać, nadawać jej blask, niwelować przebarwienia oraz pobudzać naskórek i skórę właściwą do prawidłowej odnowy. Nieodzowne jest stosowanie fotoprotekcji i profesjonalnych kosmetyków z substancjami aktywnymi takimi jak: antyoksydanty, witamina C, E, PP, madekasozyd, proxylan, retinol, kwas hialuronowy, które mają za zadanie poprawić jakość skóry.

 Podczas menopauzy, kobiety obserwują:

  • Utratę elastyczności skóry nawet o 70%
  • Zwiększenie ilości zmarszczek nawet o 60%
  • Zwiększenie suchości skóry nawet o 58%
  • Zwiększenie ilości przebarwień nawet o 57%
  • Wzrost wrażliwości skóry nawet o 43%

Pierwsze objawy menopauzy, związane ze zmianą poziomu hormonów to:

  • Suchość- można zauważyć, że skóra jest szorstka, czasami swędząca i posiada matową powierzchnię
  • Coraz cieńsza skóra- zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne, zwłaszcza wokół oczu oraz ust, a rany na ciele goją się coraz dłużej.
  • Zwiększone uwrażliwienie skóry to również objaw menopauzy- skóra często jest podrażniona, czerwona, pojawia się uczucie pieczenia, należy starannie podejmować decyzję dotyczące doboru preparatów do pielęgnacji skóry.
  • Trądzik- istniejące już wcześniej problemy skórne mogą się pogorszyć lub rozwinąć z powodu niższego poziomu hormonów żeńskich. Zmiany zapalne też mogą być objawem menopauzy,
  • Objawy uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem promieni słonecznych, takie jak plamy starcze- zauważysz skutki działania promieni słonecznych bez stosowania fotoprotekcji.
  • Wiotczenie skóry- ilość kolagenu ulega zmniejszeniu, więc skóra traci swoją jędrność.
  • Łatwo powstające siniaki- spowodowane postępującą utratą grubości skóry w wyniku utraty kolagenu i wody
  • Włosy zaczynają pojawiać się na twarzy, a coraz mniej jest ich obecnych na skórze głowy. Można zauważyć niechciane owłosienie nad wargami, wzdłuż linii żuchwy i podbródka, podczas gdy włosy na skórze głowy stają się coraz cieńsze, a nawet z możliwą regresją linii włosów z przodu.

Jak pielęgnować skórę w okresie menopauzy?

Podstawą pielęgnacji, niezależnie od wieku powinno być dokładne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, a także delikatna eksfoliacja i systematyczne złuszczanie martwego naskórka. Należy również postawić na regularność i konsekwencję w pielęgnacji. Wdrożyć należy wieloetapową rutynę pielęgnacyjną składającą się np.  z pianki oczyszczającej, toniku, serum, kremu na dzień i kremu na noc.

Jeśli chciałabyś mieć indywidualnie dobraną pielęgnację do potrzeb Twojej skóry, to zapraszamy Cię do odwiedzenia naszej Kliniki Medycyny Estetycznej i Trychologii, gdzie Nasi specjaliści odpowiednio się Tobą zaopiekują i ułożą plan pielęgnacyjny.

Menopauza, a wypadanie włosów

Menopauza to trudny okres w życiu każdej kobiety, związany jest z wieloma zmianami w całym organizmie. Jednym  z uciążliwych objawów jest wypadanie włosów. Niestety ich przerzedzenie jest bardzo powszechne wśród kobiet przechodzących menopauzę. W trakcie menopauzy jajniki zaczynają produkować mniejszą ilość hormonów rozrodczych, czyli estrogenu i progesteronu. Takie zmiany przekładają się na wiele zmian w naszym organizmie, takich jak zmiany nastroju, bezsenność, czy też nadmierne wypadanie włosów. Jednak nie oznacza to, że nie możemy w skuteczny sposób zahamować przerzedzanie się naszych włosów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym możemy zadbać o swoje włosy, aby nawet w okresie menopauzy ograniczyć ich wypadanie. Włosy są szczególnie wrażliwe w czasie menopauzy. Zaburzenia hormonalne wpływają zarówno na ilość włosów jak również ich jakość. W czasie menopauzy, kiedy estrogenów jest mało, zaczyna przeważać wpływ androgenów na włosy, których działanie jest odwrotne. Działają one negatywnie na mieszki włosowe zlokalizowane na głowie. W wyniku tego u kobiet w okresie menopauzy włosy stają się rzadsze. Proces ten ma charakter rozlany, który polega na równomiernym przerzedzeniu włosów na całej głowie.

Łysienie menopauzalne

Podczas menopauzy wiele kobiet traci włosy w okolicy czołowej. Według badań na łysienie w okresie menopauzy cierpi nawet 50% kobiet. U kobiet u których występuję obciążenie genetyczne łysienie może być o wiele bardziej uciążliwe. Proces łysienia można spowolnić stosując odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry głowy. Zalecane są również zabiegi trychologiczne.

Jak wzmocnić włosy przy łysieniu menopauzalnym?

Nasze nawyki żywieniowe i styl życia również mogą wpływać na polepszenie się kondycji włosów. W okresie menopauzy wiele kobiet ma tendencję do tycia, w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Często kobiety, aby walczyć z nadwagą zaczynają stosować bardzo rygorystyczne diety, które również wpływają negatywnie na kondycję włosów. Decydując się na wybraną dietę, powinniśmy zweryfikować czy na pewno zawarte w niej produkty mają pozytywny wpływ na włosy.

Dieta, a łysienie menopauzalne

W trakcie diety w okresie menopauzy należy pamiętać o białku (występuję w mleku, w przetworach mlecznych, chudym mięsie, rybach i jajkach) Włosy wzmacniają przede wszystkim witaminy z grupy B, które zawarte są w produktach zbożowych czy roślinach strączkowych. Kluczowe są również witaminy z grupy E oraz kwasy Omega 3, które znajdują się min. w rybach, owocach morza oraz migdałach. W leczeniu łysienia hormonalnego stosuję się hormony roślinne (fitoestrogeny). Bardzo duża ilość fitoestrogenów jest zawarta w soi.

Oprócz zabiegów i diety ważny jest również styl życia kobiety. Kobiety powinny starać się zredukować stres, który również ma ogromny wpływ na wypadanie włosów. Należy również zadbać o odpowiednią ilość snu ( niezbędna regeneracja organizmu) oraz aktywność fizyczną.

Jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy?

Jeśli dopadła Cię już menopauza, wypadanie włosów jest Twoim problemem. Powinnaś jak najszybciej udać się do trychologa, który upewni się, czy nie istnieję jeszcze inna przyczyna wypadania włosów np. niedobór witamin. Trycholog może zlecić również zabiegi, które ograniczą wypadanie włosów np. karboksyterapia, terapia osoczem bogatopłytkowym.  Również warto wybrać się do ginekologa, który może zlecić hormonalną terapię zastępczą lub inne metody leczenia, które mogą mieć korzystny wpływ na wypadanie włosów.

Zmagasz się z nadmiernym  wypadaniem włosów. Nie zwlekaj, umów się na wizytę do trychologa w naszej Klinice Medycyny Estetycznej i Trychologii w Bydgoszczy.

Menu