czym jest trychologiczny masaż skóry głowy

Czym jest trychologiczny masaż skóry głowy?

folder_openArtykuły, Zabiegi

Masaż skóry głowy to zabieg, który koncentruje się na stymulowaniu skóry poprzez delikatne uciskanie, rozciąganie i masowanie. Może przynosić ulgę w napięciach mięśni głowy, poprawiać krążenie krwi w skórze oraz wspomagać ogólne zdrowie skóry i włosów.

Trychologiczny masaż to zabieg skupiający się na skórze głowy, który ma na celu poprawienie zdrowia włosów i skalpu. Jest stosowany w celu stymulacji krążenia krwi, co przyczynia się do lepszego odżywienia mieszka włosowego i może pomagać w rozwiązywaniu różnych problemów trychologicznych!

Jaki wpływ ma masaż skóry głowy?

Masaż skóry głowy to zabieg który warto włączyć do codziennej pielęgnacji. Przynosi on duży szereg korzyści jak m.in. dotlenienie i dożywienie cebulek włosów, a nawet zwiększa ich porost!

U osób z problemem wypadania włosów wskazany jest regularny masaż trychologiczny, któremu oprócz usunięcia zrogowaciałego naskórka i przygotowania skóry pod aplikację preparatów odżywczych będzie również wzmożone mikrokrążenie w kapilarach oplatających mieszki włosowe.

Masaż skóry przy pomocy peelingu jest istotnym elementem dbania o naszą skórę głowy, pozwala na oczyszczenie skalpu oraz usunięcie zanieczyszczeń.

Jedną z popularnych form masażu skóry głowy jest również szczotkowanie. Czesząc włosy działamy pobudzająco na mikrokrążenie krwi w kapilarach oplatających mieszki włosowe. To pozytywnie wpływa na lepsze dotlenienie i dożywienie cebulek włosów. Podczas czesania przy użyciu odpowiedniej szczotki rozprowadzamy równomiernie na włosach łój. Tak rozprowadzone sebum tworzy naturalny film na łodydze włosa, co zapewnia ochronę włosa przed czynnikami zewnętrznymi.

Masaż skóry głowy przede wszystkim jest wykonywany ręcznie. Przed każdorazowym rytuałem myjemy ręce. Następnie od czoła do karku, czyli tak jak ułożone są anatomicznie mięśnie na głowie wykonujemy okrężne ruchy (odrywające skórę od czaszki). Warto pamiętać aby nie przesadzać z naciskiem i robić masaż delikatnie używając tylko opuszków palców!

Wskazania do wykonania trychologicznego masażu głowy to przede wszystkim:

  • Przewlekłe wypadanie włosów,
  • Ogólny stres, który może wpływać na kondycję włosów,
  • Łamliwość włosów,
  • Łysienie,
  • Słabe ukrwienie skóry głowy

Przeciwskazania do masażu skóry głowy

Chociaż masaż skóry głowy może przynosić wiele korzyści, istnieją również przeciwskazania, w których należy go unikać lub wykonywać ostrożnie!

Należą do nich:

  1. 1. Łupież; w przypadku łupieżu suchego lub łojotokowego należy unikać intensywnego masażu, który może podrażnić skórę i pobudzać gruczoły łojowe,
  2. 2. Uszkodzenia lub rany na skórze głowy; masaż może pogorszyć stan i opóźnić gojenie się ran,
  3. 3. Infekcje skóry; przy obecności stanu zapalnego skóry, masaż może rozprzestrzenić infekcję lub zwiększyć jej nasilenie,
  4. 4. Choroby skóry; osoby z chorobami skóry, tj.: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty, powinny skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do masażu skóry głowy.

W każdym przypadku, przed rozpoczęciem masażu skóry głowy, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli istnieją przeciwskazania zdrowotne w obrębie obszaru zabiegowego.

Efekty zastosowania masażu skóry głowy:

  • Poprawia cyrkulację krwi i przepływ limfy,
  • Likwiduje ból i zmęczenie,
  • Poprawia ukrwienie skóry, co powoduje lepsze odżywienie cebulek włosowych,
  • Wykonywane ruchy pozwalają usunąć złuszczający się martwy naskórek,
  • Uwalnia od napięcia, które powoduje duże utrudnienia w przepływie krwi,
  • Poprawia koncentrację,
  • Pod wpływem masażu wydzielane są „hormony szczęścia” – endorfiny

Najważniejsze zasady trychologicznego masażu skóry głowy

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że podświadomie wykonuje masaż skóry głowy – chociażby podczas mycia włosów. Należy poznać, kilka podstawowych zasad, które wspomogą wykonanie prawidłowego masażu:

  • Nie drap, nie szoruj (może to osłabić włosy i skórę)
  • Wykonuj masaż regularnie,
  • Ruchy masażu powinny być spokojne, koliste, uciskowe i lekko odrywające skórę od czaszki.

Jeśli jesteś pod opieką trychologa lub stosujesz profesjonalne preparaty do wcierania w skórę głowy to pamiętaj, że regularny masaż pomoże substancjom aktywnym szybciej przeniknąć przez barierę naskórka dzięki czemu efekt kuracji będzie korzystniejszy!

Jak wykonać trychologiczny masaż głowy w domowym zaciszu- krok po kroku?

  1. Znajdź sobie wygodne miejsce i zrelaksuj się.
  2. Zacznij od delikatnych ruchów palcami po skórze głowy, wykonując małe, okrężne ruchy.
  3. Zwiększaj stopniowo nacisk, skupiając się na całej powierzchni skóry głowy, włącznie z okolicami za uszami i tyłem głowy i odrywaj skórę głowy od czaszki.
  4. Użyj różnych technik, takich jak głaskanie, rozcieranie, i lekkie uderzania palcami, aby pobudzić skórę i mieszki włosowe.
  5. Zakończ sesję masażu powolnymi, kojącymi ruchami, aby uspokoić skórę głowy.

Masaż ten może być wykonywany samodzielnie w domu lub profesjonalnie w salonach trychologicznych czy SPA. Regularność i prawidłowość wykonania są kluczowe dla uzyskania najlepszych efektów!

Pamiętaj, że warto działać, zawsze w zgodzie z zaleceniami trychologa. Umów się na wizytę w Instytut Cosmedic i zyskaj pomoc w różnych problemach skóry głowy.

Wspólnie zatroszczmy się o kondycję Twoich włosów!

Menu