Choć o zaskórnikach wiele się mówi, to nie każdy ma świadomość, czym dokładnie są i jak wyglądają. O zaskórnikach doskonale wiedzą osoby, które zmagają się z tymi zmianami skórnymi. Mają również świadomość, że ich likwidacja to długi proces. Czy wiesz, jak skutecznie pozbyć się zaskórników ? Od czego zacząć lub gdzie szukać pomocy?
Dowiedz się, dlaczego na Twojej skórze powstają zaskórniki i jak skutecznie się ich pozbyć!
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki są zmianami skórnymi, które powstają w miejscach występowania gruczołów łojowych. Najczęściej pojawiają się one na brodzie, nosie i czole, czyli w tzw. strefie T. Mogą jednak pojawić się także w mniej oczywistych miejscach, tj. plecy, czy dekolt. Zmiany te są charakterystyczne dla cer przetłuszczających się.
Dlaczego powstają zaskórniki?
Zaskórniki powstają w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, a w efekcie wzmożonej produkcji sebum oraz nieprawidłowego przebiegu procesu złuszczania naskórka. W efekcie następuje zapychanie ujść gruczołów łojowych, czego konsekwencją są zaskórniki.
W wielu przypadkach, jeśli na skórze pojawiają się zaskórniki, to towarzyszą im stany zapalne i inne wypryski. Dzieje się tak, ponieważ gromadzące się sebum stanowi patogenne podłoże dla mikroorganizmów. Do takiego stanu lepiej nie bagatelizować, ponieważ może prowadzić to do rozwoju trądziku.
Wśród przyczyn powstawania zaskórników wymienia się m.in. zmiany i zaburzenia hormonalne. Ryzyko ich występowania zwiększa się u osób, które sięgają po wysoko przetworzoną żywność i brakuje w ich diecie substancji odżywczych. Czasami zaskórniki na twarzy pojawiają się jako konsekwencja przyjmowania niektórych grup leków. Jedną z przyczyn jest także stres. Tak samo nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Mogą one zbyt mocno obciążać skórę i prowadzić do zapychania ujść gruczołów łojowych. Warto zwrócić również uwagę, że zanieczyszczenia środowiska mogą w dużym stopniu przyczyniać się do powstawania zaskórników, a następnie zmian trądzikowych.
Rodzaje zaskórników
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje zaskórników: zaskórniki zamknięte i otwarte. Pierwsze z nich powstają w efekcie zamknięcia ujść gruczołów łojowych przez komórki złuszczającego się naskórka. To powoduje zaczopowanie się warstwy rogowej i do powstawania zaskórników. Drugie, zwane potocznie „wągrami” są ciemnego koloru. Powstają w wyniku procesu utleniania keratyny w martwych komórkach skóry.
Jak wyglądają zaskórniki otwarte, a jak zamknięte?
Zaskórniki otwarte mają ciemny kolor (czarny lub ciemnobrązowy). Zdecydowanie najczęściej pojawiają się na nosie i brodzie, czasami widoczne są również na czole. Do ich powstania dochodzi, gdy następuje zastój sebum, następnie jego nadkażenie i utlenianie. Warto mieć świadomość, że zaskórniki otwarte mają tendencję do przekształcania się w zmiany zapalne. Konsekwencją tego może być powstawanie nieestetycznych blizn.
Jak pozbyć się zaskórników ?
Zaskórniki na czole, brodzie i nosie można usunąć na wiele sposobów. Pomimo że jest to długotrwały proces, jest on do zredukowania. Jeżeli Twoim problemem są podskórne zaskórniki, to na początek należy wyregulować proces złuszczania zrogowaciałego naskórka. W tym wypadku należałoby zadbać o regularne i skuteczne oczyszczanie twarzy. Dobrym sposobem jest również regularny, co 2 tygodniowy peeling, dostosowany do potrzeb skóry. Do codziennej pielęgnacji warto wdrożyć kosmetyki pielęgnacyjne o lekkiej formule, które nie będą „zapychać” skóry.
W żadnym przypadku nie zaleca się samodzielnego ich usuwania. Próbując się ich pozbyć, można doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych, czego efektem będą blizny.
Nie można wymienić jednego, skutecznego sposobu, który pozwoli osiągnąć zadowalające efekty. Konieczne jest indywidualne podejście i eliminacja przyczyn problemu. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnego wsparcia, co umożliwi osiągnięcie najlepszego efektu!
Zaskórniki otwarte i zamknięte – jak usunąć?
Nieocenionym wsparciem w procesie likwidacji zaskórników i poprawy ogólnej kondycji skóry okazują się specjalistyczne zabiegi. Wiele zmian w skórze zachodzi w głębszych warstwach skóry właściwej, przez co skuteczność ogólnodostępnych kosmetyków stosowanych w domowej pielęgnacji wykazuje ograniczoną skuteczność. Z kolei samodzielnie mechaniczne usuwanie zaskórników może prowadzić do przykrych konsekwencji i pogorszenia stanu skóry. Na które zabiegi warto się zdecydować?
Przede wszystkim należy udać się do doświadczonego specjalisty, który rzetelnie oceni stan skóry i przeprowadzi szczegółowy wywiad. Jeśli pojawi się taka potrzeba, to zleci badania lub konsultację u innego specjalisty np. lekarza, a następnie zaproponuje konkretne metody terapii. W Instytucie Cosmedic najbardziej popularnymi zabiegami są:
- Peeling kawitacyjny to zabieg peelingu fizykalnego. Pozwala on skutecznie usunąć nadmiar zalegającego zanieczyszczenia skóry w postaci łoju i obumarłego naskórka. Działa przeciwbakteryjnie i seboregulująco, przez co redukuje ryzyko powstawania zmian trądzikowych na skórze.
- Oxybrazja jest zabiegiem dedykowanym osobom zmagającym się z zaskórnikami, a jednocześnie z cerą wrażliwą i naczykową. Efektem jest natychmiastowe odświeżenie i ukojenie, a jednocześnie zwężenie porów, i tym samym regulacja pracy gruczołów łojowych.
- Peelingi chemiczne to świetny wybór w przypadku problemów ze skórą problematyczną. Dobrze dobrany kwas chemiczny będzie działał łagodnie złuszczająco, regulująco na pracę gruczołów łojowych. Peelingi chemiczne wykazują również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo redukują one ryzyko powstawania zmian trądzikowych oraz pomagają zmniejszyć widoczność zmian pigmentacyjnych i przebarwień.
- Oczyszczanie wodorowe to kolejne świetne rozwiązanie w walce z zaskórnikami. Dzięki aktywnemu wodorowi, który generowany jest podczas zabiegu działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i zwężająco pory. Poza tym w profesjonalny sposób urządzenie oczyszcza skórę z wszelkich zaskórników i innych zmian trądzikowych. Dodatkowym efektem jest dogłębne odżywienie i nawilżenie.
Nie ulega wątpliwości, że zaskórniki są problemem, z którym trudno uporać się samodzielnie. Dlatego należy zadbać o profilaktykę, a jeśli ten problem dotyczy właśnie Ciebie, warto udać się do specjalisty. Pomoże Tobie dobrać odpowiednią pielęgnację oraz zaproponuje skuteczne i bezpieczne zabiegi!