problem łysienia androgenowego u mężczyzn

Łysienie androgenowe typu męskiego

folder_openArtykuły, Trychologia

Łysienie androgenowe u mężczyzn – co warto wiedzieć i jak temu zapobiec?

Coraz częściej u mężczyzn po 25 roku życia zaczynają pojawiać się problemy z zakolami, łysieniem na części dystalnej głowy i z nadmiernym wypadaniem włosów. Łysienie androgenowe jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów łysienia, które w znaczący sposób obniża samoocenę i aspekty wizualne.

Dowiedz się więcej!

Łysienie androgenowe, inaczej nazywane łysieniem męskim to głównie rezultat działalności męskich hormonów płciowych – androgenów. Nadmierna ilość tych hormonów powoduje zaburzenia w cyklu wzrostu włosa, przez co włosy zaczynają wypadać.

Za główny hormon wpływający na dysfunkcyjność mieszków włosowych uważa się testosteron, a dokładniej jej aktywna form –  dihydrotestosteron (DHT).  Pod jego wpływem mieszki włosowe się kurczą, a cykl życiowy włosów zostaje spowolniony i skrócony.

Uważa się że nadwrażliwość mieszków włosowych na aktywną formę testosteronu jest uwarunkowana genetycznie. Jednakże do łysienia androgenowego mogą przyczyniać się:

•    palenie papierosów,

•    nadmierny i przewlekły stres,

•    złe nawyki żywieniowe,

•    przyjmowanie suplementów na przyrost masy mięśniowej.

Objawy łysienia androgenowego u mężczyzn są bardzo specyficzne, dlatego diagnostyka jest szybka i jednoznaczna. W pierwszej fazie łysienia androgenowego włosy stają się wyraźnie cieńsze. Następnie przerzedzają się głównie w okolicy czoła oraz skroni, a w efekcie następuje powolne i systematyczne cofanie się linii włosów.

Jak pozbyć się łysienia androgenowego?

W walce z nadmiernie wypadającymi włosami u mężczyzn stosuje się kilka metod leczenia:

•    odpowiednia pielęgnacja domowa – kuracja miejscowa preparatami stymulującymi ukrwienie skóry głowy i wzrost włosów,

•    zabiegi stymulujące i wspierające porost włosów np. osocze bogatopłytkowe, peptydoterapia, karboksyterapia lub stymulatory tkankowe,

•    zabiegi chirurgiczne np. przeszczep włosów.

Przeważnie przy pomocy odpowiedniej terapii można w skuteczny sposób zahamować łysienie androgenowe. Dlatego w razie pojawienia się pierwszych objawów udaj się do specjalisty już dziś!

Menu