Skóra dłoni wymaga specjalnej uwagi ze względu na jej delikatność i uboższą warstwę hydrolipidową. Jest również szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych np. promieniowanie UV lub stosowane codziennie środki chemiczne typu płyny do dezynfekcji, lub wysuszające mydła. Skóra dłoni nie tylko posiada mniej gruczołów łojowych, ale również podskórnej warstwy tkanki tłuszczowej. W konsekwencji na dłoniach najwcześniej widać pierwsze oznaki starzenia. Ważne jest zatem, aby odpowiednio pielęgnować i chronić skórę dłoni.
Zanim udamy się do gabinetu profesjonalisty w celu wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, warto zadbać o skórę dłoni także w swoim domu. Pierwszym etapem wartościowej pielęgnacji powinno być przede wszystkim wykonanie peelingu, który delikatnie złuszczy zrogowaciały naskórek. Można go wykonywać samodzielnie w domu za pomocą mieszanki oliwy i cukru bądź kawy lub używając do tego gotowych już preparatów peelingujących. Masaż dłoni na peelingu należy prowadzić przez 2-3 minuty, a po tym czasie przepłukać dłonie wodą i wytrzeć na sucho. Następnie nałożyć nawilżającą maskę lub krem do rąk. W tym celu warto zakupić profesjonalne preparaty o specjalnie opracowanym składzie, dedykowane pod konkretne problemy skóry, które używane codziennie pozwolą uzyskać efekt miękkiej, gładkiej i zadbanej skóry dłoni. Z uwagi na codzienną ekspozycję dłoni na działanie promieni słonecznych warto również każdego dnia aplikować krem z filtrem, co zapobiegnie starzeniu się skóry w tej okolicy, a także powstawaniu tzw. plam starczych.
Jakie czynniki wpływają na nieestetyczny wygląd dłoni?
Można powiedzieć, że na naszej skórze widać historię całego życia tj. złe nawyki, brak ochrony przed detergentami, przebyte choroby, częste wizyty w solarium czy właśnie zaniedbywanie codziennej pielęgnacji. Dłonie zdradzają nasz wiek, jednak umiejętne stosowanie preparatów nawilżających i ochronnych pomogą oszukać metrykę.
Na stan skóry duży wpływ mają przyjmowane leki, palenie papierosów, picie alkoholu, a także indywidualne skłonności i predyspozycje genetyczne. Oprócz wystawiania dłoni na promieniowanie UV, szkodliwe działanie ma zimne powietrze i silny, mroźny wiatr. Często w okresie zimowym możemy zauważyć pogorszenie się kondycji skóry, większe przesuszenie, a także pękanie naskórka.
Jakie zabiegi wykonywane są w Instytucie Cosmedic w Bydgoszczy?
W zależności od problemu skóry, z jakim się zmagamy, profesjonalista umiejętnie dobiera odpowiednią terapię zabiegową oraz rekomenduje zakup konkretnych kosmetyków do pielęgnacji domowej. Jeśli zgłaszamy się do gabinetu w celu poprawy kondycji swojej suchej i pękającej skóry dłoni kosmetolog może zaproponować zabiegi złuszczająco- nawilżające. Jeśli problem suchości jest dużo większy, to czasem zaleca się wykonanie serii zabiegów mezoterapii z użyciem silnie nawilżającego preparatu. W ten sposób składniki aktywne będą działać również w głębokich warstwach skóry niż tylko naskórkowo. Jeśli problemem na skórze dłoni są liczne przebarwienia lub plamy soczewicowate powstałe po długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne to wówczas zaleca się regularne stosowanie preparatów działających rozjaśniająco. W gabinecie kosmetologa na tego typu defekty skórne wykonuje się zabiegi z wykorzystaniem technologii laserowej lub mezoterapii mikroigłowej na preparacie złuszczającym, lub hamującym procesy melanogenezy. Należy wtedy szczególnie pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem w celu ochrony skóry poddanej terapii, ale także, aby zapobiec powstawaniu nowych zmian.
Osoby zmagające się z utratą jędrności lub obserwujące pierwsze oznaki starzenia skóry dłoni mają możliwość wykonania zabiegów mezoterapii igłowej, lub mikroigłowej z wykorzystaniem preparatów napinających i silnie przebudowujących, lub też wykonać zabieg laserowy tzw. fotoodmładzający. Zawsze należy jednak pamiętać, że aby uzyskać efekt poprawy kondycji skóry, trzeba zabiegi w gabinecie podtrzymywać odpowiednią i regularną pielęgnacją domową przy użyciu wartościowych preparatów.
Jak dbać o skórę na stopach?
Nasze stopy podobnie jak dłonie, również wymagają dobranej pielęgnacji oraz opieki specjalisty, aby ich kondycja była odpowiednia. Bardzo często słyszy się o problemach z silnym przesuszeniem i pękaniem skóry na podeszwach stóp lub o paznokciach u stóp objętych grzybicą lub onycholizą. Czasami problem jest tak zaawansowany, że terapia podologiczna może potrwać kilka lub kilkanaście miesięcy. Należy wtedy skrupulatnie stosować się do zaleceń specjalisty i regularnie odwiedzać jego gabinet. Aby zapobiec jakimkolwiek uciążliwym zmianom w obrębie stóp warto raz na 6- 8 tygodni wykonywać podstawowy pedicure, który zapobiegnie wrastaniu paznokci czy nagromadzeniu się martwego, suchego naskórka. Podolog stosuje w tym celu specjalne preparaty rozmiękczające oraz sprzęty, które w bezbolesny i łatwy sposób usuwają niechciane zmiany. Dla podtrzymania efektu takiego zabiegu warto w domu stosować odpowiednie kremy i maski, a raz w tygodniu wykonać moczenie stóp w soli działającej kierunkowo np. przeciwpotnie, antybakteryjnie, odżywczo czy pielęgnacyjnie. Jeśli natomiast pacjent zgłasza się do gabinetu podologa w Naszym Instytucie Cosmedic w Bydgoszczy z problemem bardziej zaawansowanym tj. stan zapalny w obrębie wałów paznokciowych, brodawki, odciski czy modzele. Wtedy terapia może potrwać dłużej, a pielęgnacja będzie wymagała zakupu profesjonalnych preparatów podologicznych lub wykonania wymazu w kierunku grzybicy.
Zdarza się często, iż na wrastające paznokcie należy założyć specjalne, korygujące klamry lub paznokieć zajęty grzybicą skrócić maksymalnie i oczyścić, jednak należy pamiętać, że takich problemów nie można bagatelizować, a specjalista jest chętny do pomocy i nie ma w tym nic krępującego. Podczas takiej wizyty podologicznej można dowiedzieć się także, jakie obuwie najlepiej nosić i jakich preparatów używać, aby w przyszłości zapobiec powstawania tego typu zmian.
Najlepsze sposoby na zrogowaciałe i suche pięty
Zadbane, piękne stopy to marzenie wielu z nas, jednak na ich wygląd wpływają nasze codzienne nawyki. O ile latem przywiązujemy większą uwagę do pielęgnacji skóry stóp, o tyle zimą, kiedy ich nie pokazujemy, możemy zaniedbać sprawę. Nasze stopy należy traktować łaskawie – utrzymują ciężar ciała, przegrzewają się, marzną, a to wszystko wpływa na ich kondycję. Ta część ciała wymaga stosowania silniejszych kremów, które pomogą zmniejszyć skłonność do nadmiernego rogowacenia i pękania pięt. Najlepiej, żeby w swoim składzie posiadały mocznik, który zapewni stopom miękkość, elastyczność i odpowiednie nawilżenie. Tego typu preparaty nie tylko powodują zmiękczenie skóry stóp, ale również newralgicznych części ciała, takich jak nogi i pachy po depilacji. Warto również posiadać w domu specjalne maski i kremy zapobiegające przesuszeniu, ale działające również głęboko odżywczo. Takie maski warto raz na jakiś czas potraktować jak spa dla stóp, pozostawiając je w okluzji na całą noc. Podolodzy często apelują jednak, aby nie stosować zbyt często pumeksów czy tarek do pięt, gdyż daje to odwrotny skutek, powodując wzmożone narastanie suchej skóry.
Jak dbać o paznokcie na dłoniach i stopach?
Mówiąc o pielęgnacji dłoni i stóp należy także pamiętać, jak istotna jest odpowiednie utrzymanie higieny paznokci. Bardzo często zapomina się o tym, iż choroby mogą dotyczyć także samych paznokci i odpowiednia pielęgnacja jest równie istotna. Osoby wykonujące często stylizacje paznokci jak np. manicure hybrydowy lub żelowy powinny stale kontrolować stan swojej płytki paznokcia, gdyż narażony jest on na zakażenie tzw. zieloną bakterią, która wymaga odpowiedniego przeleczenia. Osoby, które kilka lat wykonują stylizację bez zastosowania przerwy, mogą skarżyć się także na łamliwość i kruchość paznokci. Wówczas zaleca się zrobienie dłuższej przerwy od malowania i zastosowanie odpowiednich preparatów wzmacniających płytkę paznokcia. W gabinecie kosmetologa warto wykonać manicure pielęgnacyjny odżywczy lub tzw. japoński polegający na wcieraniu specjalnych past z minerałami. Jeśli natomiast problem w obrębie paznokci dotyczy stanu chorobowego jak np. grzybica czy onycholiza, wówczas wymaga to jak najszybszej wizyty w gabinecie profesjonalisty i zastosowanie odpowiedniej kuracji.