Pełna kuracja trychologiczna składa się z leczenia gabinetowego oraz pielęgnacji domowej. Jej skuteczność zależna jest w dużym stopniu od odpowiednio dobranych preparatów wspomagających leczenie.
Czym są preparaty trychologiczne?
Preparaty trychologiczne są tak zwanymi „kosmoceutykami” różniącymi się od zwykłych kosmetyków tym, że oprócz działania pielęgnacyjnego, posiadają również działanie lecznicze lub wspomagające leczenie. Opracowane zostały z myślą o rozwiązywaniu problemów włosów i skóry głowy. W swoim składzie zawierają bogate i naturalne składniki aktywne dostosowane do kondycji skóry głowy i włosów.
Dlaczego ważny jest dobór substancji aktywnych?
Na rynku dostępna jest niezliczona ilość produktów do pielęgnacji włosów. Jednak niezwykle istotna jest zawartość substancji, która wpływa na jakość preparatu. Substancje aktywne, które występują w produktach trychologicznych przeznaczone są do skóry głowy i mają na celu zniwelowanie problemów skórnych. Dobór składników aktywnych musi być dostosowany do potrzeb pacjenta, tak aby maksymalnie skrócić czas kuracji oraz zapewnić jej jak największą efektywność.
W jaki sposób działają preparaty trychologiczne?
Szampon, peeling, serum, lotion – każdy z tych preparatów posiada inne właściwości i stosowany jest w innym celu, jednak wszystkie łączy działanie wspomagające w problemach skóry głowy. Właśnie od skóry głowy należy zacząć prawidłową pielęgnację. Na działanie powyższych produktów składa się: nawilżenie, odżywienie i przywrócenie równowagi skóry głowy. Działanie ukierunkowane na konkretne problemy polega na zminimalizowaniu przyczyn problemu.
W jakich problemach mogą pomagać preparaty trychologiczne?
- Wypadanie włosów
- Łupież
- Łojotok/przetłuszczanie się skóry głowy
- Skóra sucha
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy
- Łuszczyca skóry głowy
Jakie substancje aktywne są polecane w pielęgnacji włosów?
- Keratyna – główny budulec włosa – jest bardzo ważnym elementem w naprawie oraz ochronie łodygi włosa. Posiada właściwości odbudowujące ich strukturę i wzmacnia na całej długości.
- Witamina E to silny antyoksydant, który chroni komórki przed skutkami stresu oksydacyjnego, czyli m.in. przed wypadaniem włosów. Ponadto wykazuje korzystne działanie na wzrost nowych, mocniejszych włosów.
- Witamina A jest niezbędna do prawidłowego wzrostu komórek włosa. Wspomaga odpowiednie nawilżenie włosów i zapobiega ich przesuszeniu.
- Niacynamid wykazuje cenne właściwości w zakresie pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Pozytywnie wpływa na zwiększenie gęstości włosów i ich wzmocnienie. Jednocześnie niacynamid łagodzi ewentualne podrażnienia i reguluje wydzielanie sebum.
- Kofeina stymuluje wzrost nowych włosów i zapobiega ich wypadaniu dzięki pobudzaniu mikrokrążenia w skórze głowy. Stosowana miejscowo może nawet zahamować łysienie. Dodatkowo wzmacnia strukturę łodygi włosa i poprawia ich porost.
- Peptydy są kolejnymi składnikami, które zatrzymują wypadanie włosów. Pobudzają krążenie i ukrwienie skóry głowy i wzmacniają osłabione włosy. Głównym zadaniem peptydów jest odwrócenie procesu łysienia androgenowego.
- Aloes ma działanie nawilżające i utrzymujące wilgoć we włosach. Stosowany na skórę głowy nawilża ją, łagodzi swędzenie, eliminuje suchy łupież i przywraca odpowiednie pH skóry głowy. Do właściwości aloesu zaliczane jest również ukojenie ognisk zapalnych, a także porost włosów.
- Ekstrakty roślinne są bogate w naturalne substancje, które wspomagają wzrost włosów i poprawiają ich ogólny stan. Liczba ekstraktów roślinnych stosowanych w trychologii jest ogromna, a ich działanie wszechstronne. Do najbardziej skutecznych należą: olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, z mięty pieprzowej oraz z rozmarynu.
Jakich składników w produktach do włosów unikać?
Aby dobrać preparat odpowiedni do potrzeb skóry głowy należy zwrócić uwagę, nie tylko na występujące w nim substancje aktywne, ale również takie związki, które mogą wpływać na nią w niekorzystny sposób.
Do szkodliwych składników w produktach do włosów należą:
- Parabeny są to najpopularniejsze związki konserwujące, które odpowiadają za trwałość produktu. Ze względu na działanie podrażniające skórę oraz reakcje alergiczne są niewskazane u osób o wrażliwej skórze głowy.
- SLS i SLES są to związki siarki, które ułatwiają rozpuszczanie i zmywanie tłuszczu i brudu oraz odpowiadają za pienienie się szamponu. Wysuszają skórę głowy i mogą powodować reakcje alergiczne, a ich niekorzystne działanie jest niwelowane przez inne substancje zawarte w preparacie. SLS jest związkiem wykazującym silniejsze działanie alergizujące, z tego względu stosowany jest w produktach, które mają krótki kontakt ze skórą.
- Ftalany są związki chemiczne otrzymywane z kwasu ftalowego, które stosuje się głównie w celu utrwalenia zapachu produktu. Wykazane zostało, że ich stosowanie zaburza gospodarkę hormonalną. W produktach do włosów odpowiadają za wysuszenie skóry głowy.
- Alkohol etylowy odpowiada głównie za przesuszenie włosów i podrażnienie skóry głowy. Wpływa na łuszczenie się skóry, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania łupieżu.
Kiedy sięgnąć po preparaty trychologiczne?
Preparaty trychologiczne odpowiednie są dla każdego, kto chce poprawić kondycję skóry głowy i włosów, a także utrzymać je w dobrym stanie. Pamiętać należy, że zdrowe włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy!
Jeśli natomiast zmagasz się z konkretnymi problemami, udaj się na konsultacje do trychologa!