Stres a wypadanie włosów

Stres a wypadanie włosów

folder_openArtykuły

Ze stresem mamy do czynienia każdego dnia. Najprościej mówiąc jest reakcją organizmu na wydarzenia, które wyprowadzają nas z równowagi i przekraczają naszą strefę komfortu. Wydarzenia zakłócające nasz spokój nazywamy stresorami. Ich źródło może być fizyczne (hałas, katastrofy naturalne, choroby), jak i społeczne ( utrata bliskiej osoby, problemy rodzinne, brak zatrudnienia). Okoliczności o charakterze życiowym to także takie sytuacje jak: wejście w związek małżeński, zmiana pracy czy narodziny nowego członka rodziny, które również mogą powodować stres. Towarzyszy on w różnych sytuacjach, co jest zwykle traumatyczne  i może pozostawiać po sobie  długotrwały ślad psychiczny.

Stres, a jego wpływ na wypadanie włosów

Stres wiążę się z wysokim poziomem kortyzolu, który jest bardzo istotnym problemem zdrowotnym. Prowadzi do rozwoju wielu chorób, nie tylko związanych z układem nerwowym. Może również zwiększać ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych oraz stanów zapalnych. Stres działa destrukcyjnie.

Dowiedz się więcej o nadmiernym wypadaniu włosów

Sam proces łysienia wynikającego ze stresu nie został jeszcze do końca poznany. Jednakże istnieje silny związek między stresem, a utratą włosów. Naukowcy wskazują, że na skutek silnego stresu przez dłuższy czas, zaburzeniom podlega gospodarka hormonalna oraz nasz układ odpornościowy. Przez to zaburzony zostaje cykl wzrostu i życia włosa, co skutkuje osłabieniem mieszków włosowych, a w konsekwencji wystąpieniem postępującego łysienia. Utrata włosów na skutek stresu najczęściej ma swój charakterystyczny przebieg. Objawy występować mogą nie tylko na skórze głowy ale również i na innych częściach ciała. Ma on zazwyczaj przebieg charakteryzujący się występowaniem nieregularnych ognisk łysienia jak np. łysienie plackowate. To przewlekły rodzaj łysienia, w przebiegu, której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Łysienie plackowate zalicza się do schorzeń psychodermatologicznych. Uważa się, że nagła utrata włosów może być wynikiem silnego stresu. Dodatkowo stres ma wpływ na nawrót choroby i jej przebieg.

Drugim typem łysienia psychogennego jest mniej lub bardziej świadome wyrywanie i pociąganie włosów – trichotillomania. W stresujących sytuacjach kompulsywne zachowania mogą prowadzić do osłabienia włosa i jego predyspozycji do wypadania. Nawyk wyrywania włosów może przybierać często formę oddzielnej jednostki chorobowej powiązanej ze zdrowiem psychicznym.

Zdarzają się sytuacje, że łysienie psychogenne może manifestować inne rodzaje łysienia, przechodząc np. w łysienie telogenowe. W tym przypadku skraca się faza wzrostu włosa i zwiększa się ilość włosów telogenowych (tych, które naturalnie wypadają). Wpływ mają na to przede wszystkim czynniki zewnętrzne, a także stres i niedobory składników odżywczych.

U pacjentów, którzy mają predyspozycje genetyczne do łysienia androgenowego może przedwcześnie wystąpić właśnie ten rodzaj utraty włosów. Poprzez stres, podnosi się poziom kortyzolu, który może zapoczątkować mechanizm przemiany testosteronu do dihydrotestosteronu. Ten proces przemian jest typowy do zapoczątkowania łysienia androgenowego. Warto również wspomnieć, że sam stres nie jest czynnikiem powodującym łysienie; na ten proces składa się szereg przemian i reakcji biochemicznych, w konsekwencji czego dochodzi do pogorszenia się stanu cebulek włosowych co prowadzi do łysienia.

Zobacz przyczyny łysienia androgenowego 

Jak zahamować wypadanie włosów ze stresu?

Zazwyczaj łysienie psychogenne może być odwracalne. Włosy, które pacjent ze stresu wyrwał odrastają. Podobnie inne podtypy łysienia indukowane stresem po ograniczeniu czynników stresogennych. W łagodniejszych formach stresu wystarczą działania polepszające higienę naszego życia. W tym zwiększenie relacji z naszymi bliskimi, skupienie się na własnych emocjach, ćwiczenia relaksacyjne (joga). Pamiętajmy też o unikaniu sytuacji, które wprowadzają w nas niepokój i stres. Pomocna okazać się też może psychoterapia w bardziej zaawansowanych przypadkach. Oczywiście nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie stresu z życia, ale starajmy się go ograniczać.

Czy po łysieniu spowodowanym stresem włosy odrastają?

Osoby dostrzegające nadmierne wypadanie włosów odczuwają dodatkowy czynnik stresogenny, jakim jest martwienie się o stan i wygląd włosów. Co może wzmagać jeszcze problem. Pacjenci dotknięci łysieniem psychogennym martwią się o to czy utracone włosy im odrosną. Najczęściej włosy odrastają. Oczywiście ten proces może trwać nawet do kilku miesięcy, ponieważ tyle trwa cykl wzrostu włosa. Pozytywną informacją jest fakt, że prędzej czy później pojawią się włosy w wyłysiałych miejscach. Warunkiem niezbędnym by tak się też stało, aby mieszki oraz cebulki włosowe nie zostały uszkodzone. W przeciwnym razie włos nie będzie w stanie wyrosnąć w tym miejscu. Jednak powyższy typ łysienia zazwyczaj nie wiążę się z uszkodzeniem komórek, z których wyrastają włosy.

Problem z nerwicą, a wypadnie włosów

Stres nie tylko jest spowodowany naszymi codziennymi sytuacjami, ale również czasami w przebiegu poważnych chorób psychicznych. Nerwica, czy też depresja może często doprowadzić do pogorszenia się jakości włosa i zwiększać jego wypadanie. Intensywny stres jak i nerwy hamują przechodzenie włosów w telogenową fazę wzrostu włosa, która charakteryzuję się osłabieniem włosa, a w konsekwencji jego śmiercią, czyli wypadnięciem. Osoby stosujące leki psychiatryczne też mogą zauważyć ich negatywny wpływ na skórę głowy, a dodatkowo również pogarsza się jakość włosów. Jeśli zauważymy taką zależność należy porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o możliwości zmianie leków. Dodatkowo zawsze w sytuacjach związanych z wypadaniem włosów przydaje się wizyta u trychologa, specjalisty, który dobierze odpowiednie środki pielęgnacyjne, które będą miały za zadanie zniwelować problem wypadania włosów. Warto zauważyć, że przy wypadaniu włosów niezależnie, z jakie powodu, kluczowa jest też pielęgnacja. Warto, aby indywidualnie dobrał ją dla nas trycholog.

Wskazówki co warto zrobić dla swojej psychiki:

  1. Jeśli czujesz, że masz problem ze stresem, nie radzisz sobie z własnymi emocjami- nie bój się skorzystać z pomocy psychologa.
  2. Postaraj się zidentyfikować źródło stresu, pozwoli Ci to postarać się, aby w mniejszym lub większym stopniu wyeliminować go ze swojego życia.
  3. Pomyśl również o medytacji, jest bardzo skuteczna technika relaksacyjna polegająca na doświadczeniu chwili skupiając się na tym co jest ,,tu i teraz’’, bez skupiania się na przeszłości i przyszłości.
  4. Dbaj o swoje zainteresowania i hobby. Posiadanie zainteresowań pozwala nam choć na chwilę zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości.

Zapraszamy do kliniki na trichogram, które jest badaniem mającym na celu ustalenie przyczyn łysienia.

 

Menu