Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy

folder_openArtykuły, Trychologia

Swędzenie skóry głowy to przypadłość, która ma mnóstwo przyczyn. Często wynika z błędów w pielęgnacji w postaci niedokładnego spłukania szamponu, długotrwałego noszenia turbanu, nakładania stylizatorów obciążających skórę głowy, jak również chodzenie spać z mokrymi włosami. Uporczywy świąd, a także inne objawy tj.  pieczenie, choroby dermatologiczne, czy przetłuszczające się włosy, które mogą często prowadzić do łysienia. Dodatkowo świąd skłania do drapania, co prowadzi do powstawania ran, a w konsekwencji do zakażenia, podrażnienia skóry głowy i wywołuje efekt błędnego koła.

Co robić ze swędzeniem skóry głowy ?

Często jedną z przyczyn świądu jest łojotokowe zapalenie skóry głowy. W patogenezie ŁZS kluczową rolę odgrywa wzmożona aktywność gruczołów łojowych, pewne zjawiska immunologiczne, nadmierna kolonizacja Malassezia spp. oraz działanie licznych czynników sprzyjających rozwojowi choroby. Nieodpowiednia dieta, higiena osobista, wpływ zanieczyszczeń środowiska, brak ekspozycji na światło słoneczne oraz stres są również odpowiedzialne za rozwój bądź nasilenie zmian w przebiegu ŁZS.

Do świądu może przyczynić się również atopowe zapalenie skóry (AZS), które jest chorobą immunologiczną, uwarunkowaną genetycznie. AZS jest przewlekłą, nawrotową i zapalną chorobą, cechującą się silnym świądem. Defekt bariery naskórkowej przy atopowym zapaleniu skóry polega na występowaniu wielu nieprawidłowości w  składzie i  czynności naskórka. W konsekwencji dochodzi do nadmiernej utraty wody z naskórka, do suchości skóry, dużej wrażliwości na czynniki drażniące, co daje skłonność do rozwoju stanu zapalnego i zwiększa się tendencja do wnikania alergenów i  substancji drażniących.

Kolejną chorobą nasilającą świąd jest łuszczyca skóry owłosionej głowy. Objawia się ona specyficznymi zmianami skórnymi, odgraniczonymi od skóry niezmienionej czerwono-brunatnym zmianami i złuszczaniem się naskórka. Zlokalizowane są one najczęściej na czole na linii włosów, z tyłu na linii szyi lub za uszami. Czynnikami zaostrzającymi objawy są m.in. zanieczyszczenia środowiska, alergeny pokarmowe, występowanie grzybów Malassezia lub Candida albicans, a także czynniki psychiczne i stres. Chorobie może towarzyszyć wzmożone wypadanie włosów oraz świąd, uczucie ściągania i ból skóry głowy. W aktywnej fazie choroby w miejscu zadrapania dochodzi do pojawienia się nowych zmian łuszczycowych.

Najczęściej obserwowanym schorzeniem, w którym pacjenci narzekają na uporczywy świąd jest łupież. Jest to choroba skóry głowy o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Częściej występuje u mężczyzn niż kobiet, co ma związek ze zwiększoną aktywnością hormonów odpowiedzialnych za produkcję sebum w skórze. Za charakterystyczny objaw łupieżu określa się wzmożone łuszczenie się skóry głowy z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Najczęściej rozpoznawane są dwie odmiany – łupież zwykły, inaczej nazywany suchym, oraz łupież tłusty.

Do czego prowadzi świąd?

Świąd może także prowadzić do zapalenia mieszków włosowych, czyli choroby wywołanej przez głębokie zakażenie bakteryjne – najczęściej gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus) lub paciorkowcem ropnym (Propionibacterium acnes), ale także w przypadku zakażenia grzybiczego – Malassezia furfur. Zapalenie mieszków włosowych objawia się grudkami lub  krostami wypełnionymi ropą, zaczerwienieniem skóry, świądem, a czasem wręcz bólem. W rzadkich przypadkach może dojść do zbliznowacenia skóry owłosionej w wyniku przewlekłego stanu zapalnego, co prowadzi do wywołania łysienia bliznowaciejącego.

Przesuszona skóra głowy to kolejny czynnik przyczyniający się do swędzenia skóry głowy.  Zwykle występuje bez wyraźnego łuszczenia się naskórka lub z widocznym drobnym łuszczeniem się skóry. Ten problem wynika najczęściej z nieodpowiedniej pielęgnacji; źle dobrany szampon, spanie z mokrymi włosami, zbyt ciepłe powietrze suszarki, zanieczyszczania środowiska, promieniowanie UV itp. Oprócz takich dermatoz jak łuszczyca, AZS, łupież, ŁZS to choroby ogólnoustrojowe mogą prowadzić do zaburzeń bariery skórno – naskórkowej. Do takich schorzeń należą przede wszystkim cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby hormonalne.

Jak pozbyć się problemu ze świądem skóry głowy ?

Uporczywy świąd oraz wszelkie współistniejące dermatozy powinny być jak najszybciej skonsultowane z trychologiem i dermatologiem. Szczegółowy wywiad z pacjentem i badanie skóry głowy umożliwi właściwą diagnostykę i skuteczną terapię. Jeżeli świąd wynika z przewlekłych chorób tj. łuszczyca, AZS czy ŁZS to niestety trzeba liczyć się z nawrotami. Jednakże odpowiednia kuracja gabinetowa i domowa pozwoli złagodzić objawy i wprowadzić chorobę w stan remisji.

Droga leczenia zależy od występującego czynnika oraz jego podłoża. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów leczniczych – znajdziesz je u nas na stronie https://sklep.trychologaf.pl/. Kluczem w terapii jest także odpowiednia suplementacja. Uwzględniając u pacjenta wszelkie niedobory jesteśmy w stanie wyrównać poziom ważnym mikro- i makroskładników w organizmie, co przyniesie rezultat i pozwoli pozbyć się problemu ze świądem.

Jeśli problem dotyczy Ciebie to nie zwlekaj! Udaj się do trychologa, który pomoże ze świądem głowy raz na zawsze!

Menu