stopa

Usuwanie zmian z podeszwy stóp – jak radzić sobie z odciskami i modzelami?

folder_openArtykuły, Ciekawostki

Odciski i modzele są powszechnym problemem zdrowotnym stóp. Bardzo często powodują ból i dyskomfort, które mogą nasilać się podczas chodzenia. Na szczęście można sobie z nimi poradzić dzięki odpowiednio dobranym zabiegom podologicznym. 

Czym są modzele i odciski?

Pacjenci często zgłaszają się do gabinetów podologicznych z problemami, jakimi są odciski i modzele. Co to takiego? Odciski to małe, twarde, bolesne zgrubienia skóry, które występują zazwyczaj na palcach stóp lub między nimi. Odciski dzielimy na:

  • twarde – charakteryzują się twardą, zgrubiałą warstwą skóry,
  • miękkie – najczęściej występują między palcami, są one znacznie miękkie.

Czym są modzele? Są to większe obszary zgrubiałej skóry i tworzą się przede wszystkim na podeszwie, a więc tam, gdzie występuje największy nacisk. Najczęściej nie powodują dolegliwości bólowych, ale mogą utrudniać poruszanie, zwłaszcza w przypadku silnego zgrubienia.

Jakie są przyczyny odcisków i modzeli?

Przyczyny odcisków i modzeli są podobne – zazwyczaj powstają one wskutek nadmiernego ucisku, który może być wywołany noszeniem zbyt ciasnego, niewygodnego obuwia. Z drugiej strony, zbyt luźne buty powodują przesuwanie się stopy i tarcie, które również nie wpływa pozytywnie na zdrowie stóp. Chodzenie boso po twardych powierzchniach i deformacje stóp sprzyjają odciskom, natomiast nieprawidłowa biomechanika chodu (związana z nierównomiernym rozłożeniem ciężaru ciała) i brak odpowiedniej pielęgnacji mogą odpowiadać za powstawanie modzeli.

Jakie są różnice między odciskami a modzelami?

Podologia rozróżnia problem odcisków i modzeli, choć te dwie przypadłości często są mylone przez pacjentów. Podstawowe różnice wynikają natomiast z:

  • wielkości i kształtu – odciski mają charakter punktowy, podczas gdy modzele zajmują większy obszar skóry,
  • odczuwania bólu – odciski pacjenci opisują jako bolesne, natomiast modzele z reguły nie wywołują takich dolegliwości,
  • lokalizacji – odciski zwykle zlokalizowane są na palcach, a modzele na podeszwach stóp.

Doświadczony podolog bez problemu rozpozna odciski i modzele, dokonują oględzin stóp.

Profilaktyka modzeli i odcisków

Modzele i odciski mają tendencję do nawrotów, dlatego bardzo istotne jest wdrożenie odpowiedniej profilaktyki. Dzięki temu nie trzeba będzie więcej zastanawiać się, jak usunąć odcisk samodzielnie. Działania profilaktyczne to przede wszystkim:

  • moczenie stóp – miękki naskórek zdecydowanie łatwiej usunąć, nie doprowadzając do uszkodzenia mechanicznego,
  • usuwanie zgrubień – regularne usuwanie drobnych zgrubień naskórka zapobiega powstawaniu modzeli,
  • stosowanie kosmetyków nawilżających – sucha skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, dlatego brak nawilżenia może skutkować pojawianiem się modzeli.

Kiedy warto udać się do podologa?

Konsultacja podologiczna może okazać się niezbędna w walce z modzelami i odciskami. Domowe metody nie zawsze są skuteczne, natomiast nawracające problemy zdrowotne stóp wymagają odpowiedniej diagnostyki. Podolog wie, jak pozbyć się odcisków przy pomocy specjalistycznych narzędzi, których nie należy używać we własnym zakresie ze względu na ryzyko uszkodzenia skóry. Doradzi on również, jakie zmiany wprowadzić, aby odciski i modzele były jedynie przykrym wspomnieniem. W gabinecie można nie tylko usunąć tego typu zmiany, lecz również wykonać profesjonalny zabieg, przywracający stopom zdrowy, piękny wygląd. Regularne wizyty profilaktyczne zapobiegają powstawaniu zmian chorobowych oraz tych mniej groźnych dla zdrowia, lecz nieestetycznych. 

Menu