Wpływ kortyzolu na wypadanie włosów

Wpływ kortyzolu na wypadanie włosów

folder_openArtykuły, Trychologia

Czym jest kortyzol?

Kortyzol to powszechnie nazywany hormon stresu, to naturalny hormon steroidowy wytwarzany przez korę nadnerczy. Główną jego funkcją jest zwiększenie glukozy we krwi w celu pobudzenia. Zadaniem jego jest dostarczenie nam energii w sytuacjach, kiedy narażeni jesteśmy na stres fizyczny bądź emocjonalny. Ilość kortyzolu jest ściśle związana z rytmem dobowym. Jego największe stężenie występuje w godzinach porannych, a najniższe
w późnych godzinach wieczornych.
Kortyzol jakie pełni funkcje w naszym organizmie?
Oprócz stresu odpowiedzialny jest też za utrzymanie równowagi w naszym organizmie. Przy jego prawidłowym stężeniu możemy bez problemu zasypiać i budzić się. Dodatkowo pomaga nam radzić sobie ze stresem, ale również jest odpowiedzialny za reakcję immunologiczną organizmu oraz za łagodzenie stanów zapalnych.

Główne zadania kortyzolu to:

  • Uwalnianie glukozy i kwasów tłuszczowych z wątroby
  • Regulowanie siły tkanek łącznych
  • Regulowanie ilości sodu we krwi
  • Wpływanie na rozpad trójglicerydów
  • Uwalnianie wapnia z kości
  • Wpływ na inne hormony

Problem zachodzi głównie wtedy, kiedy na skutek przewlekłego stresu lub stanu zapalnego wywołanego chorobą, poziom kortyzolu we krwi niebezpiecznie wzrasta. Przestaje on wtedy pełnić swoje funkcje, a jego działanie zaczyna negatywnie wpływać na nasz organizm. Efekty jego podwyższonego stężenia widoczne są również na skórze, cerze oraz włosach. Wypadanie włosów na tle nerwowym często określane jest jako łysienie psychogenne, stresogenne. Niektóre osoby zauważają tylko niewielkie przerzedzenie włosów, inni narzekają na występujące łyse miejsca na skórze głowy i szukają pomocy w gabinetach trychologicznych. Całe szczęście rozwój tego schorzenia na tle nerwowym można powstrzymać.

Stres, a wypadanie włosów

Przyczyny łysienia psychogennego wyszukuje się w zaburzeniach gospodarki hormonalnej, a także nieprawidłowościach ze strony układu odpornościowego, do których dochodzi wskutek silnego stresu czy też zdenerwowania. Wypadanie włosów na tle nerwowym może posiadać różny charakter np. nagły lub przewlekły- wszystko zależy od tego co jest powodem wystąpienia tej przykrej przypadłości. Czasem wynika to tylko z jednego trudnego przeżycia, które negatywnie oddziałuje na nasz organizm, a innym razem to nawarstwianie się wielu problemów przez dłuższy okres czasu, które ostatecznie objawiają się masowym wypadaniem włosów. W zaawansowanych przypadkach objawy mogą przypominać oznaki łysienia plackowatego- na skórze głowy pojawiają się nieestetyczne, łyse obszary. Przewlekły stres i zdenerwowanie prowadzą do podwyższonego stężenia kortyzolu we krwi- równocześnie obserwowana też jest nadprodukcja prolaktyny i neuropeptydu. Ich skutkiem są również zaburzenia krążenia, niedokrwienie, a także rozwój stanów zapalnych w organizmie. Wszystkie te czynniki negatywnie działają na mieszki włosowe, przyspieszając ich obumieranie oraz wypadanie.

Łysienie, a stres i inne schorzenia

Łysienie psychogenne może przemienić się również w inne stany chorobowe takie jak: łysienie plackowate, łysienie telogenowe czy też łysienie androgenowe. Stres przyczynia się bowiem do szybszego przejścia rosnącego juz włosa w fazę telogenową (faza wypadania) Jeśli zbyt duża liczba kosmyków jednocześnie znajdzie się w tym stadium to na głowie zaobserwujemy liczne przerzedzenia. Podniesiony poziom kortyzolu we krwi pobudza również przemianę testosteronu w dihydrotestosteron. To właśnie zwiększona ilość tego drugiego w organizmie jest główną przyczyną łysienia androgenowego u mężczyzn. Z podwyższonym poziomem stresu związana jest również choroba zwana trichotillomanią. Jest to kompulsywne wyrywanie włosów z głowy co uważane jest przez chorego jako sposób złagodzenia nerwów. Wypadanie włosów na tle nerwowym może również towarzyszyć przy depresji oraz nerwicy natręctw. Przewlekły stres i zdenerwowanie często powiązane są też z niedoborem składników odżywczych potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Gdy brakuje niezbędnych witamin, minerałów i pierwiastków włosy stają się znacznie słabsze i skłonne do złamań, a w ostateczności nawet do wypadania.

Jak powstrzymać wypadanie włosów od stresu?

W celu powstrzymania łysienia psychogennego kluczem jest wyeliminowanie czynników które wywołują u nas stres. Zawsze czynniki mają charakter indywidualny. Zwykle spowodowane są problemami w życiu osobistym lub zawodowym, traumatycznych wspomnieniach. W każdym z przypadków, w którym występuje u nas problem z samodzielnym uporaniem się z problemami. Warto zwrócić się o pomoc do specjalisty: psychologa, psychoterapeuty lub nawet w ciężkich przypadkach do psychiatry. W już zaawansowanych przypadkach konieczne może być połączenie leczenia farmakologicznego z terapią poznawczo-behawioralną. Całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia nie jest możliwe, ale dzięki wdrażaniu technik radzenia sobie ze stresem i dbaniu o swoje zdrowie psychiczne można powstrzymać nie tylko problem wypadania włosów ale i inne objawy do których może prowadzić podwyższona obecność kortyzolu we krwi.

Leczenie trychologiczne

Po pomoc w powstrzymaniu łysienia psychogennego należy udać się do gabinetu trychologicznego. Zostaną wykonane tam badania; trichogram oraz trichoskopia, służą one nie tylko do oceny skali problemu, ale też wykluczenia występowania innych schorzeń, takich jak: łysienie plackowate, łysienie androgenowe i telogenowe. Po zbadaniu stanu kosmyków i kondycji skóry głowy, specjalista może zaproponować wykonanie zabiegu dobranego do potrzeb danego pacjenta. Najczęściej wykonywane zabiegi to: mezoterapia, kriomasaż, terapia peptydowa, karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe. Zaleci też stosowanie profesjonalnych kosmetyków oraz preparatów pielęgnujących. W zatrzymaniu psychogennego wypadania włosów ważną rolę mogą odgrywać też endokrynolodzy czy dietetycy. Jeśli w związku z silnym zdenerwowaniem odczuwamy też inne objawy, konieczne może okazać się wykonanie szerszych badań hormonalnych oraz zatroszczenie się o stosowanie odpowiedniej diety. Warto zatrzymać rozwój schorzenia już we wczesnym etapie. Nieleczone łysienie na tle nerwowym, któremu towarzyszą również inne objawy nerwicy, z czasem mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia zarówno psychicznego jak fizycznego pacjenta.

Zabiegi, które pozwalają zatrzymać łysienie psychogenne

  • Mezoterapia mikroigłowa- Mezoterapia jest metodą wprowadzania małych dawek, aktywnych biologicznie substancji w głąb skóry, które mają na celu wywołanie, pobudzenie lub zahamowanie odpowiednich procesów. Oprócz wprowadzenia substancji aktywnych, elementem dodatkowym mikro nakłuć, jest wywołanie większego ukrwienia obszarów poddanych zabiegowi, następuje poprawa mikro cyrkulacji naczyń włosowatych i pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny.
  • Karboksyterapia medyczna skóry głowy- Jest metodą stosowaną w leczeniu łysienia, wypadania włosów i łuszczycy. Pod wpływem wtłoczonego iniekcyjnie CO2 śródkórnie – naskórkowo powstaje efekt zwiększenia mikrokrążenia i dotlenienia komórek oraz mieszków włosowych
  • Osocze bogatopłytkowe- zabieg ten mabardzo silne właściwości regeneracyjne. Dlatego chętnie jest wykorzystywane przez trychologów jako naturalny preparat wzmacniający cebulki włosowe i pobudzający je do wzrostu, a także stymulujący namnażanie się komórek naskórka, pobudzający mikrokrążenie.

Jeśli ten problem dotyczy Ciebie to nie zwlekaj i udaj się do specjalisty trychologa już dziś.

Menu