rodzaje kwasow

Rodzaje kwasów

folder_openArtykuły

Kwas kosmetyczny to związek chemiczny o niskim pH. Znajdują one szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii ze względu na szerokie spektrum i wysoką efektywność działania. Kwasy kosmetyczne są stosowane do produkcji kosmetyków używanych na co dzień w pielęgnacji skóry. Znajdą się one na liście składników produktów o działaniu oczyszczającym, tj. pianki i żele myjące. Kwasy są obecne także w tonikach, peelingach złuszczających, serach i kremach o działaniu seboregulującym, przeciwzaplanym, przeciwzmarszczkowym i rozjaśniającym. Działanie kwasu uzależnione jest od jego pH oraz stężenia w konkretnym produkcie. Biorąc pod uwagę, że są to składniki o intensywnym działaniu, należy rozważnie wprowadzać je do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Najpierw dowiedz się, jakie rodzaje kwasów będą odpowiadać potrzebom Twojej skóry, a następnie wybierz preparat o niskim stężeniu. Stopniowo zwiększaj częstotliwość oraz pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej! Większość kwasów podnosi wrażliwość skóry na słońce, co może prowadzić do rozwoju podrażnień oraz powstawania przebarwień.

Wśród kwasów kosmetycznych wymieniamy m.in. peelingi chemiczne oraz zabiegi modelowania i wypełniania twarzy przy użyciu kwasu hialuronowego. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni coraz chętniej korzystają z dobroczynnych właściwości tych cennych związków. Sprawdź, jakie są dostępne rodzaje kwasów na twarz oraz na czym dokładnie polega ich działanie!

Podział kwasów kosmetycznych i ich właściwości

Kwasy kosmetyczne wykazują wiele cennych właściwości, dzięki czemu korzystają z nich osoby z różnymi problemami skórnymi. Przede wszystkim działają one złuszczająco i regulująco procesy rogowacenia, a ponadto:

  • stymulują regenerację komórek skóry,
  • poprawiają poziom nawilżenia,
  • redukują widoczność blizn i przebarwień,
  • wyrównują strukturę cery,
  • opóźniają procesy starzenia,
  • spłycają drobne zmarszczki,
  • wpływają na ogólną poprawę kondycji skóry.

Jak dzielimy kwasy? Podstawowy podział kwasów wyróżnia:

  • Alfa hydroksykwasy (AHA) to kwasy rozpuszczalne w wodzie, które mają zdolność przenikania przez warstwę rogową skóry, a następnie oddzielania od niej martwych komórek. Dzięki temu umożliwiają wygładzenie powierzchni skóry, poprawiając jej fakturę oraz niwelując zaskórniki. Kwasy AHA pobudzają proces regeneracji, co prowadzi do szybszej odbudowy skóry. Alfa hydroksykwasy ułatwiają także wnikanie innych substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry dzięki działaniu złuszczającemu. Kwasy AHA w stężeniu 5-15% wykazują działanie nawilżające, a wraz ze wzrostem tej wartości rośnie ryzyko podrażnienia skóry, dlatego należy stosować je z umiarem.
  • Beta hydroksykwasy wykazują działanie złuszczające i oczyszczające skórę. Głównym przedstawicielem związków należących do tej grupy jest kwas salicylowy. To substancja rozpuszczalna w tłuszczach, dzięki czemu posiada zdolność penetrowania wnętrza porów skórnych i ich dogłębnego oczyszczania. Kwas salicylowy wykazuje także działanie przeciwzapalne, przez co jest polecany osobom zmagającym się z trądzikiem i tendencją do powstawania wyprysków. Kwas BHA ponadto może poprawiać strukturę skóry, jej gładkość oraz redukować drobne zmarszczki.
  • Polihydroksykwasy, czyli PHA to grupa związków, które nie powodują podrażnień. Działają oczyszczająco, wpływają korzystnie na poziom nawilżenia skóry i wzmacniają barierę hydrolipidową. PHA są polecane dla osób z cerą wrażliwą i nadreaktywną.

Sprawdź zabieg modelowania twarzy z kwasem hialuronowym 

Rodzaje kwasów chemicznych dostępnych w kosmetologii

Powyżej zostały omówione ogólne podziały kwasów. Jednym z najczęściej stosowanych jest kwas  glikolowy. Jest to kwas kosmetyczny z grupy AHA. Ze względu na fakt, że ma najmniejszą cząsteczkę, ma możliwość przenikania w głębsze warstwy skóry. W stężeniu do 15% wykazuje działanie nawilżające i regenerujące, zaś 20-30% umożliwia powierzchniowe złuszczenie naskórka, a stężenie około 70% dociera aż do skóry właściwej. Wówczas wpływa na zmniejszenie widoczności przebarwień, spłyca blizny i wyraźnie poprawia gładkość skóry.

Do kwasów AHA zaliczamy także kwas migdałowy, który działa podobnie jak glikolowy, jednak jest jego łagodniejszą alternatywą. Działa rozjaśniająco, poprawia teksturę skóry i redukuje przebarwienia. Kolejnym jest kwas mlekowy, który nawilża, złuszcza i rozjaśnia. Polecany szczególnie posiadaczom skóry wrażliwej. Kwas ferulowy wykorzystywany jest w celu rozjaśnienia przebarwień, złuszczenia naskórka, a także wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Neutralizuje wolne rodniki, co z konsekwencji pozwala na dłużej zachować młody wygląd skóry.  Podobnie jak poprzednie substancje, rozjaśnia, złuszcza i nawilża, a także wygładza skórę, redukuje widoczność zmarszczek oraz przyczynia się do poprawy elastyczności. Należy jednak pamiętać, że działanie kwasów na twarz jest uzależnione nie tylko od ich rodzaju, ale także stężenia, pH i zawartości innych składników w preparacie.

Wymieniając rodzaje kwasów na twarz, warto wspomnieć także o kwasie hialuronowym. Określenie kwas może być w tym przypadku mylące, ponieważ związek ten posiada zdecydowanie odmienne właściwości. Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Ma zdolność wiązania i zatrzymywania dużej ilości wody. Ponadto jest obecny w tkance łącznej i pomaga w zachowaniu elastyczności i optymalnej sprężystości skóry. Działa także jako nośnik składników aktywnych i poprawia poziom ich wchłaniania. Kwas hialuronowy stosowany jest w kosmetyce i kosmetologii również jako wypełniacz. Jego zdolność do zatrzymywania wody i wypełniania przestrzeni międzykomórkowej sprawia, że jest idealnym składnikiem wykorzystywanym do poprawy gęstości skóry, wygładzania zmarszczek i modelowania wybranych obszarów twarzy.

Jak stosować kwasy na twarz?

Zastanawiasz się, jak stosować kwasy na twarz, aby osiągnąć zadowalające rezultaty? Możesz skorzystać z ogólnodostępnych kosmetyków lub wybrać się do profesjonalisty w celu przeprowadzenia peelingu chemicznego. Specjalista oceni stan Twojej skóry i jej potrzeby oraz dobierze najlepszy rodzaj kwasu, jego stężenie i pH, a także określi ilość zabiegów i to jak często należy wykonywać, aby osiągnąć zadowalające rezultaty. W przypadku medycyny estetycznej możliwe jest także powiększanie i modelowanie ust za pomocą kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy może być podany bezpośrednio w zmarszczki, linie żuchwy, czy bruzdy nosowo-wargowe. Efektem tego jest wypełnienie przestrzeni i redukcja widoczności oznak starzenia. Wykorzystywany jest także w celu poprawy symetrii twarzy i jej owalu. Z kolei w obrębie ust sprawi, że staną się one pełniejsze, bardziej kształtne, podkreśli czerwień wargową, a ponadto poprawi ich poziom nawilżenia.

Jeśli zastanawiasz się, jaka kuracja będzie dla Ciebie najlepsza to udaj się na darmową konsultację już TERAZ!

Menu