Wrastające paznokcie to powszechny problem, który może powodować ból, dyskomfort, a nawet trudności z chodzeniem. Jedną z metod leczenia tej przypadłości jest założenie klamry ortonyksyjnej, która koryguje problemy z paznokciami.
Przyczyny wrastania paznokci
Wrastający paznokieć to problem dotyczący zwłaszcza stóp, ale może również występować na dłoniach. Najczęstszą przyczyną tej przypadłości jest przycinanie paznokci w zaokrąglony sposób lub zbyt krótko. Innymi słowy, technika, którą stosujemy, jest nieprawidłowa. Pozostałe przyczyny wrastania paznokci to:
- noszenie zbyt ciasnego obuwia – nacisk na paznokcie sprzyja ich wrastaniu,
- czynniki genetyczne – wrodzone wady anatomiczne palców, kształtu paznokci lub łożyska paznokciowego predysponują do wrastania paznokci,
- problemy zdrowotne – zwłaszcza choroby układu krążenia, cukrzyca i otyłość,
- urazy mechaniczne – czasami paznokcie zaczynają wrastać po uderzeniu lub nadmiernym ucisku.
Objawy wrastających paznokci
Charakterystyczny dla wrastających paznokci jest ból, który nasila się przy chodzeniu. W dłuższej perspektywie dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, który przejawia się zaczerwienieniem i obrzękiem wokół krawędzi paznokci. Stan zapalny może wynikać z infekcji, w przypadku której przy krawędzi paznokcia zbiera się ropa. W niektórych przypadkach dochodzi też do deformacji paznokcia.
Jak leczyć wrastający paznokieć?
Wrastający paznokieć wymaga interwencji specjalisty. Samodzielne próby jego przycinania czy redukowania stanu zapalnego mogą przynieść negatywne konsekwencje, dlatego warto się ich wystrzegać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u podologa, który w pierwszej kolejności zbierze wywiad medyczny, a następnie przeprowadzi badanie fizykalne stóp. Tym samym ocenia stan zapalny, poziom zaczerwienienia czy obrzęku otaczających tkanek. W rzadkich przypadkach konieczne może być dodatkowe badanie, na przykład zdjęcie RTG. Leczenie wrastającego paznokcia polega na:
- farmakoterapii,
- domowej pielęgnacji,
- zabiegach medycznych (m.in. klamra ortonyksyjna).
Leczenie wrastających paznokci przy pomocy klamry ortonyksyjnej
Co to jest klamra ortonyksyjna? Otóż jest to cienka, elastyczna klamra wykonana z materiału kompozytowego lub metalu np. stali chirurgicznej. Działa ona na zasadzie delikatnego ucisku, który wspomaga prostowanie paznokcia i jego prawidłowy wzrost.
Rodzaje klamer ortonyksyjnych
Klamry ortonyksyjne dzielimy na:
- kompozytowe – są elastyczne, dlatego sprawdzają się w przypadku różnych problemów z paznokciami,
- metalowe – skuteczne w leczeniu poważniejszych deformacji,
- prefabrykowane – łatwe w aplikacji, dlatego znajdują zastosowanie w codziennej praktyce podologicznej,
- indywidualnie dopasowane – pozwalają osiągnąć lepsze efekty leczenia, ponieważ są dostosowane do kształtu i rozmiaru paznokcia pacjenta.
Jak działa klamra ortonyksyjna?
Klamra ortonyksyjna delikatnie unosi koryguje brzegi paznokcia wrośnięte w skórę. Dzięki temu nadaje odpowiedni kierunek wzrostu. Działanie klamry zmniejsza też nacisk na tkanki wokół paznokcia. Prowadzi to do złagodzenia bólu i stanu zapalnego. Zapobiega ona ponownemu wrastaniu, dzięki czemu redukuje ryzyko nawrotu problemu w przyszłości.
Proces aplikacji klamry ortonyksyjnej
Przed założeniem klamry podolog ocenia stan paznokcia, ustala odpowiedni jej rodzaj, a następnie czyści przygotowuje paznokieć. Klamrę przykleja się przy użyciu specjalnego systemu mocującego. Po nałożeniu klamry specjalista może skorygować jej położenie, zapewniając odpowiedni nacisk i komfort. Bardzo ważnym elementem wizyty jest także porada w zakresie dalszego postępowania, które ma charakter indywidualny.
Korzyści stosowania klamry ortonyksyjnej
Podologia dostarcza wielu rozwiązań w zakresie leczenia wrastających paznokci, a jednym z nich jest klamra ortonyksyjna. Czy boli? Brak bólu jest jedną z podstawowych korzyści tej metody. Pozostałe to m.in.:
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- duża skuteczność,
- wysoki stopień komfortu pacjenta.
Bezpieczeństwo stosowania klamry
Prawidłowo założona klamra jest bezpieczna dla pacjenta, jednak w rzadkich przypadkach może wystąpić alergia na materiał, z którego jest wykonana. U niektórych pacjentów metoda ta nie przynosi oczekiwanych rezultatów – wtedy też konieczne jest wdrożenie innego leczenia.
Bardzo istotne jest również właściwe postępowanie po aplikacji klamry, które wpływa na poziom bezpieczeństwa. Należy regularnie myć i dezynfekować okolice paznokcia. Unikanie ucisku i urazów zwiększa szansę na rozwiązanie problemu wrastającego paznokcia. Pacjenci powinni pamiętać o regularnych kontrolach w gabinecie podologicznym, dzięki którym specjalista może oceniać postępy leczenia i dostosowywać klamrę.
Podsumowanie
Klamra ortonyksyjna cechuje się wysoką skutecznością, dlatego podolodzy często proponują ją pacjentom z wrastającymi paznokciami. Terapię zawsze należy jednak dobierać indywidualnie, mając na uwadze stan zdrowia stóp, a także stopień zaawansowania problemu. Warto skonsultować się z doświadczonym podologiem, który ustali, czy ta metoda leczenia będzie odpowiednia.