toksyna botulinowa

Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu nadmiernej potliwości

folder_openArtykuły, Kosmetologia

Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w redukcji zmarszczek i drobnych asymetrii twarzy. Toksyna produkowana przez bakterie Clostriudium botulinum, którą podajemy w małej, kontrolowanej dawce, pomaga też poradzić sobie z nadmierną potliwością. Co warto wiedzieć o tym zabiegu i jakich efektów można oczekiwać?

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za skurcze mięśni. Po wstrzyknięciu toksyny mięśnie przestają się kurczyć w obszarze zabiegowym, co prowadzi do ich relaksacji. W kontekście leczenia nadpotliwości toksyna hamuje aktywność gruczołów potowych, nadmiernie stymulowanych przez układ nerwowy.

Jakie są przyczyny nadpotliwości?

Problemem, z jakim zmaga się wiele kobiet i mężczyzn, jest nadmierna potliwość. Przyczyna nie zawsze jest łatwa do wykrycia. Przypadłość ta może być spowodowana:

  • chorobami przewlekłymi,
  • ekspozycją na stres,
  • zmianami hormonalnymi,
  • niedoborami żywieniowymi,
  • nadwagą.

Jest to nie tylko problem zdrowotny, ale też społeczny. Trudno czuć się komfortowo, gdy towarzyszy nam nadmierna potliwość. Jaki lekarz może pomóc w takiej sytuacji? Na początek warto udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i zleci podstawowe badania, a następnie, w razie potrzeby, skieruje do specjalisty. Niestety, przyczynę nadpotliwości nie zawsze można jednoznacznie określić.

Jakie efekty daje leczenie nadpotliwości toksyną botulinową ?

Co na nadmierną potliwość? Pacjenci często sięgają po specyfiki z apteki, który skuteczność jest znikoma. Tymczasem z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje leczenie toksyną botulinową. Rezultaty są długotrwałe, utrzymując się od 6 do 12 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Po tym czasie gruczoły potowe stopniowo ponownie stają się aktywne, dlatego zabieg należy powtórzyć. U większości pacjentów zmniejszenie potliwości w leczonym obszarze sięga nawet 80-90%, co jest imponującym wynikiem.

Jak wygląda zabieg?

Na początek lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad celem wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań. Następnie przeprowadza test diagnostyczny (np. test Minora), który pozwala wyznaczyć obszary wykazujące największą aktywność gruczołów potowych. W kolejnym kroku przechodzimy do oczyszczenia i odkażenia skóry. Można również zaaplikować znieczulenie, co najczęściej ma miejsce w przypadku wyjątkowo czułych obszarów, takich jak dłonie czy stopy. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest za pomocą cienkiej igły, w niewielkiej dawce. Zabieg trwa około 30-45 minut, a pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach. Pełne rezultaty można natomiast zauważyć po 1-2 tygodniach.

Zalety leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

Jak walczyć z nadmierną potliwością? Odpowiedzią, którą coraz częściej można usłyszeć, jest toksyna botulinowa. Ta metoda ma wiele zalet:

  • szybki i długotrwały efekt,
  • nieinwazyjność i brak okresu rekonwalescencji,
  • wysoki stopień bezpieczeństwa,
  • poprawa jakości życia.

Pacjenci nie muszą stosować środków farmaceutycznych ani blokerów potu, aby pozbyć się problemu. Gdy gruczoły potowe ponownie stają się aktywne, wystarczy powtórzyć zabieg.

Obszary leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu nadpotliwości obszaru pach. W ten sposób walczymy również z nadmiernym poceniem dłoni i stóp, przy czym te części ciała wykazują dużą wrażliwość na ból, dlatego konieczne może być zastosowanie znieczulenia. Pacjenci często rozpatrują nadpotliwość stóp w kontekście tego, z jakim problemem wybrać się do podologa? Niemniej jednak z pomocą przychodzi im medycyna estetyczna, a nie podologia. Nadmierne pocenie czoła i okolic twarzy również eliminujemy za pomocą toksyny botulinowej. Innymi słowy, można go zastosować wszędzie tam, gdzie najczęściej się pocimy.

Przeciwwskazania do zabiegu

Podstawowe przeciwwskazania do zabiegu to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • zaburzenia układu mięśniowo-nerwowego,
  • infekcje skórne w obszarze zabiegowym,
  • uczulenie na toksynę botulinową.

Efekty uboczne toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa podana w małej dawce jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Niemniej jednak bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się efekty uboczne w postaci:

  • zaczerwienienia skóry i obrzęku w miejscu wstrzyknięcia,
  • przejściowej utraty siły mięśniowej w leczonym obszarze,
  • przejściowa tkliwość, odczuwanie bólu lub dyskomfortu.

Najczęściej mijają one w ciągu kilku dni, zbiegając się z czasem, w którym pojawiają się efekty zabiegu.

Podsumowanie

Nadmierna potliwość – jak leczyć? Innowacyjnym rozwiązaniem jest toksyna botulinowa. Zabieg ten charakteryzuje się niską inwazyjnością, a jego efekty utrzymują się nawet rok. Pacjent może powrócić do normalnej aktywności jeszcze tego samego dnia, nie odczuwa również znacznych skutków ubocznych. Toksyna botulinowa rekomendowany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy odczuwają dyskomfort związany z nadmierną potliwością, a dotychczasowe próby łagodzenia dolegliwości nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Menu