Z jakim problemem wybrać się do podologa?

Z jakim problemem wybrać się do podologa?

folder_openArtykuły, Zabiegi

Czym tak naprawdę zajmuje się podolog?

Podolog zajmuje się diagnozowaniem, prowadzeniem terapii oraz profilaktyką schorzeń w obrębie stóp i dłoni. Także zaleca prawidłową pielęgnacje. Zabiegi podologiczne są znacznie bardziej zaawansowane niż te wykonywane w zwykłym salonie kosmetycznym. Należy pamiętać, że podologia jest dziedziną medyczną, a podolog musi posiadać wiedzę nie tylko z zakresu kosmetologii, ale również z anatomii, fizjologii, ortopedii, dermatologii, angiologii, neurologii. Dzięki takiej wiedzy zna przyczyny powstawania oraz jak się jej pozbyć i zapobiegać im w przyszłości.

Z jakim problemem wybrać się do podologa?

Z każdym problemem w okolicy stóp i paznokci.

Podolog prowadzi terapie takich problemów jak:

Odciski

To  zgrubienia na dłoniach lub stopach. Wnikają głęboko w głąb skóry i posiadają korzeń. Odciski mogą przybierać różne kształty od owalnych po klinowate. Często przy nich występuję ból ,najczęściej pojawiają się miedzy palcami, na stawach palców. Przyczynia się do tego noszenie źle dobranego obuwia. Odciski są często mylone z modzelami. Różnią się tym że mają korzeń (czop), a ich przewlekły ucisk, czy wady postawy powodują ból. Odcisk jest zdecydowanie mniejszy i posiada widoczny biały punkt w środku.

Grzybica

To zmiany występujące na skórze stóp najczęściej spowodowane są przez grzyby naturalnie występujące na naszej skórze. W dogodnych warunkach zwiększonej wilgoci i ciepła dochodzi do ich nadmiernego rozrastania się. To predysponuje do grzybicy stóp i paznokci. Co może powodować pieczenie, świąd oraz zmiany strukturalnej płytki paznokciowej. Do wzrostu dermatofitów dochodzi w warunkach: nadmiernej wilgotności, osłabionej odporności, chorób metabolicznych czy ciąży.

Brodawki wirusowe

Brodawka na stopie to zmiana wirusowa. Jej przyczyną to infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Powoduje on namnażanie się komórek skóry, co prowadzi do powstania brodawek. Brodawki są bardzo zaraźliwe. Można się nimi zarazić wszędzie gdzie jest skupisko zakażenia np. basen, sauna.. Rozwijaniu się wirusa sprzyja wilgoć oraz ciepło, a także mikrouszkodzenia.

Modzele

To zmiany na stopach, które zwykle nie powodują bólu, ale mogą dawać dyskomfort. Powstają najczęściej z powodu źle dopasowanego obuwia lub złej ergonomii ciała. Nagniotki mają kształt stożka z ostrym zakończeniem. Modzele to zgrubienia w warstwie rogowej naskórka, które powstają z powodu długotrwałego nacisku

Keratoliza dziobata

To choroba infekcyjna, która dotyczy skóry na stopach. Przyczyna jest infekcja bakteryjna. Bakterie te mają właściwości keratolityczne. Oznacza to, że ich enzymy powodują trawienie keratyny naskórka. Prowadzi to do wystąpienia charakterystycznych objawów: świąd i pieczenie skóry, nadmierna potliwość stóp, nieprzyjemny zapach, ból, maceracja naskórka. Gdy podolog posiada wątpliwości do postawienia diagnozy może wspomóc się wykonaniem badania mikologicznego. Leczenie polega na stosowaniu specjalistycznych preparatów.

Hiperkeratoza

To nadmierne gromadzenie się zrogowaciałego naskórka. W jej wyniku na całej stopie lub tylko jej części pojawia się sucha skóra. Nadmierne gromadzenie naskórka dotyczy głównie: pięt, palców, czubków paliczków oraz proksymalnych palców stopy. Przyczyną mogą być: tarcie, ucisk, zaburzenia gospodarki hormonalnej, złe obuwie, nadwaga, zbyt długie stanie.

Nadpotliwość stóp

Jest to efekt nadmiernego pobudzenia gruczołów potowych. Do przyczyn tego schorzenia można zaliczyć: zaburzenia hormonalne, genetykę, przyjmowanie niektórych leków, choroby ogólnoustrojowe, przewlekły stres czy choroby neurologiczne. Nadmierna potliwość powoduje że skóra stóp staję się cienka, pomarszczona i przyjmuje żółto-szary odcień, występuję też nieprzyjemny zapach. Wzrasta wtedy ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej!

Pękające pięty

Problem ten dotyka wielu osób. Nie tylko wygląd jest mało estetyczny, ale również może występować ból. Przyczyną tego schorzenia może być noszenie nieodpowiedniego obuwia, nieprawidłowa dieta, cukrzyca, choroby nerek, łuszczyca oraz otyłość!

Onycholiza

Problem, który polega na odklejeniu się płytki paznokciowej od łożyska. Występuje ona bardzo często i  może pojawiać się zarówno na paznokciach u stóp oraz rąk. Najczęściej pojawia się w wyniku urazu. Może to być nawet jednorazowe uderzenie lub długotrwały ucisk.

Rogowiec

To choroba polegająca na nadmiernym rogowaceniu skóry dłoni i stóp. Proces ten stale postępuje oraz jest trudny do leczenia. Nadmiernie zrogowaciały naskórek może pękać, powodując przede wszystkim nawet bardzo głębokie rany oraz dyskomfort. Przyczyną rozwoju tej choroby skóry są predyspozycję genetyczne.

Wrastające paznokcie

Dolegliwość ta występuje niezależnie od wieku. Spowodowane jest wrastaniem się płytki paznokcia w sąsiadujące tkanki. Skutkuje to miejscowym stanem zapalnym oraz  bólem. Nieleczony wrastający paznokieć może stać się źródłem infekcji. Schorzenie występuje na wskutek niewłaściwego obcinania paznokcia lub noszenie źle dopasowanego obuwia. Do jego leczenia stosuje się różne metody np. klamry ortonyksyjne.

To nie są wszystkie działania podologa. Podejmuję on się też innych działań terapeutycznych, które uzupełniają leczenie innych schorzeń oraz ich powikłań. Leczy pacjentów ze stopą cukrzycową, łuszczycą czy też w leczeniu onkologicznym. Wszystkie wymienione powyżej problemy skutkują problemami w obrębach stóp oraz paznokci, które wymagają specjalistycznej terapii!

Z jakich metod terapeutycznych korzysta podolog?

Podolog może korzystać z wielu metod, które są aktualne z najnowszą wiedzą medyczną. Terapie dostosowane są indywidualnie do każdego problemu pacjenta. Pod uwagę bierzemy czynniki takie jak: ogólny stan zdrowia, czas trwania objawów, stopień zaawansowania problemu. Do każdego pacjenta podchodzimy holistycznie.

W Instytucie Cosmedic korzystamy z metod manualnych, czyli zajmujemy się zabiegami przy użyciu skalpela, dłuta oraz specjalistycznych frezów. Oprócz tych zabiegów prowadzimy laseroterapię oraz wspieramy terapię specjalistycznymi preparatami podologicznymi w postaci kremów oraz maści. Przeprowadzamy rekonstrukcję płytki paznokciowej, zakładamy klamry ortonyksyjne i specjalistyczne opatrunki.

Jak wygląda konsultacja podologiczna?

Konsultacja podologiczna składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu od pacjenta. Pytamy pacjenta o odczuwane dolegliwości, ale również o  ogólny stan zdrowia pacjenta. Następnie przeprowadzamy badanie podologiczne ( poprzez obejrzenie i dotknięcie stóp) W razie potrzeby podolog zlecić może badanie mykologiczne. Takie działanie ma na celu ułatwienia nam postawienia trafnej diagnozy. Ostatnim etapem konsultacji jest ustalenie indywidualnego planu terapii.

Czy do podologa można przyjść bez żadnych dolegliwości ?

Oczywiście, że tak!

Do gabinetu podologa zgłosić się również bez dolegliwości. Przychodzą do nas osoby, które chcą zapobiegać schorzeniom w obrębie skóry stóp i paznokci.

Czym jest profilaktyka podologiczna?

Na profilaktykę składają się różne działania. Podstawowym zabiegiem jest pedicure podologiczny. Taki pedicure polega na dokładnym opracowaniu podeszwy stopy oraz opracowaniu paznokci.

Jeśli występują u Ciebie wyżej wymienione problemy ze stopami, przyjdź na wizytę do Instytut Cosmedic.

Dbamy o pacjentów kompleksowo, zapewniając różnorodne zabiegi terapeutyczne. Umów się już teraz!

Menu