Zmiany naczynkowe

Zmiany naczynkowe – jak sobie z nimi radzić?

folder_openArtykuły, Medycyna estetyczna

Zmiany naczynkowe najczęściej nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta, ale stanowią spory defekt estetyczny. Statystycznie częściej występują u kobiet, jednak mogą pojawiać się również u mężczyzn. Czasami można je zaobserwować u dzieci, zwłaszcza u noworodków i niemowląt.

Czym są zmiany naczynkowe?

Zmiany naczyniowe na skórze to złożone zagadnienie. W medycynie wyróżnia się:

  • teleangiektazje – są to tak zwane pajączki, które najczęściej występują na nogach i na twarzy. Ich cechą charakterystyczną jest kolor czerwony, natomiast zmiany w kolorze niebieskim związane są z zaburzeniami krążenia żylnego,
  • malformacje naczyniowe – niewielkie guzki w kolorze czerwonym lub różowym powstałe na skutek zaburzeń rozwoju naczyń,
  • punkty rubinowe – niewielkie, intensywnie czerwone grudki, pojawiające się wskutek nieprawidłowego rozszerzania naczyń krwionośnych,
  • naczyniaki – nowotwory niezłośliwe, które najczęściej znikają samoistnie,
  • plamy winne – najczęściej występują u dzieci, obejmując okolice szyi i głowy,
  • trądzik różowaty – charakteryzują go różowe plamy połączone z drobnymi krostkami.

Zmiany naczynkowe stanowią poważny defekt estetyczny, jednak na ogół nie są zagrożeniem dla zdrowia. Niektóre, takie jak teleangiektazje, pojawiają się w wybranych partiach ciała, inne natomiast mogą występować na całym ciele.

Przyczyny zmian naczynkowych

Przyczyny występowania zmian naczynkowych nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się, że mogą mieć one podłoże genetyczne – dzieci, których rodzice borykają się z nieestetycznymi, czerwonymi plamami skóry, są na nie znacznie bardziej narażone. Niewłaściwy tryb życia również może przyczynić się do ich powstania, jednak w mniejszym stopniu.

Lekarze widzą też związek pomiędzy zaburzeniami krążenia, a zmianami naczynkowymi, dlatego w przypadku ich zaobserwowania warto zgłosić się na konsultację kardiologiczną.

W jaki sposób usuwa się zmiany naczynkowe?

Zmiany naczyniowe na nogach, twarzy czy w innych partiach ciała w większości przypadków można pozbyć się w gabinecie medycyny estetycznej. Wyjątek stanowią naczyniaki, których wymiary lub kształt mogłyby utrudnić codzienne funkcjonowanie. W takich przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Na ogół jednak seria specjalistycznych zabiegów przynosi oczekiwane efekty, a dodatkowo nie wymaga tak dużej ingerencji. Oto kilka zabiegów, dzięki którym można w krótkim czasie pozbyć się nieestetycznych plam i pajączków.

Terapia Smartcure

Terapia Smartcure bazuje na koagulacji, która przeprowadzana jest z użyciem inteligentnego pióra. Igła Vein TIP jest idealna na zmiany naczyniowe na twarzy i szyi, a jednocześnie nie powoduje uszkodzenia naskórka. Tymczasem igła AC-1 TIP znajduje zastosowanie w przypadku leczenia trądziku, dodatkowo wykazując działanie przeciwzmarszczkowe.

Aminokwasowa terapia zastępcza Jalupro

Jalupro to komplet czterech aminokwasów wzbogacony o kwas hialuronowy. Choć służy przede wszystkim do odmładzania skóry, znajduje także zastosowanie w leczeniu przebarwień. Tego typu terapia polecana jest zwłaszcza kobietom dojrzałym, u których zmiany naczynkowe idą w parze z wiotkością skóry i zmarszczkami.

Terapia egzosomowa

Egzosomy to pęcherzyki, które mają pobudzają komórki skóry do pracy, a tym samym wspomagają regenerację. Dodatkowo mają właściwości przeciwzapalne i immunomodulacyjne. Zabiegi z użyciem egzosomów pozwalają wyrównać koloryt skóry i poradzić sobie z jej niedoskonałościami. Przywracają promienisty wygląd, wykazując działanie odmładzające.

Jaki zabieg na naczynka wybrać?

Katalog zabiegów, dzięki którym można pozbyć się niechcianych naczynek, jest szeroki. Niemniej jednak wybór odpowiedniej terapii to zadanie dla specjalisty. Należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwe do osiągnięcia efekty, ale przede wszystkim wskazania i przeciwwskazania do konkretnej terapii.
Pielęgnacja cery naczynkowej – czy można zniwelować niedoskonałości przy pomocy kosmetyków?

Cera naczynkowa wymaga indywidualnego podejścia w zakresie pielęgnacji. Należy stosować odpowiednio dobrane kosmetyki dedykowane właśnie tego rodzaju skórze. Podstawą jest regularne złuszczanie naskórka przy pomocy peelingów enzymatycznych. Nie powinno się stosować produktów kosmetycznych z dodatkiem alkoholu. Bardzo istotne jest unikanie ekspozycji na działanie promieni słonecznych, a jeśli nie jest to możliwe, trzeba stosować kremy z filtrem ochronnym – najlepiej SPF 50+. Niezalecane są wszelkiego typu kosmetyki, których stosowanie prowadzi do przesuszenia skóry. Wbrew powszechnej opinii kluczowe jest regularne nawilżanie naskórka. Czy jednak zmiany naczyniowe można usunąć wyłącznie przy użyciu odpowiednich produktów do pielęgnacji? Niestety, zazwyczaj ich stosowanie ma na celu podtrzymanie skóry w dobrej kondycji i niedoprowadzenie do pojawienia się nowych zmian. Te, które są już widoczne, można usunąć dzięki zabiegom medycyny estetycznej. Mało skuteczna okazuje się też farmakoterapia, chyba że jest prowadzona przez doświadczonego lekarza.

Zdrowy tryb życia a zmiany naczynkowe

Efekty zabiegów medycyny estetycznej łatwiej utrzymać, prowadząc zdrowy tryb życia. Należy zrezygnować z alkoholu i innych używek oraz z dań gorących czy bardzo ostrych. Ważna jest umiarkowana aktywność fizyczna, która jednocześnie nie prowadzi do przeciążenia organizmu. Skóry z tendencją do występowania zmian naczynkowych nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych, nie zaleca się także korzystania z sauny bądź solarium.

Menu