Skóra stanowi największy organ człowieka i pełni funkcję granicy, ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jedną z warstw skóry jest bariera hydrolipidowa, która spełnia wiele funkcji. Gdy dochodzi do jej uszkodzenia, obserwuje się szereg objawów, takich jak zaczerwienienie, swędzenie, nadwrażliwość itp. Wówczas kluczowe staje się zregenerowanie jej bariery hydrolipidowej. Wyjaśniamy zatem, jak zadbać o płaszcz hydrolipidowy i dlaczego jest to szczególnie ważne również w obrębie skóry głowy. Zachęcamy do lektury!
Czym jest bariera hydrolipidowa?
Bariera hydrolipidowa to delikatna warstwa skóry, która składa się z wody (hydro) i tłuszczów (lipidów), odpowiadająca za nawilżenie i ochronę skóry przed utratą wilgoci oraz działaniem czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia czy promieniowanie UV. Płaszcz hydrolipidowy to warstwa ochronna na skórze, która działa jak filtr ochronny. Ma ona chronić skórę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, toksynami, stresorami itp. Bariera ta powinna być szczególnie silna, jeśli zależy Ci na utrzymaniu zdrowej kondycji skóry. Jeśli warstwa zostaje osłabiona lub uszkodzona, cera staje się bardziej podatna na problemy, takie jak suchość, swędzenie, podrażnienia czy infekcje.
Bariera hydrolipidowa skóry składa się z kolagenu, elastyny, filagryny, naturalnych czynników nawilżających, a także mieszanki lipidów naskórka (ceramidów, fosfolipidów, trójglicerydów i cholesterolu) i wolnych kwasów tłuszczowych. Kompozycja ta powoduje, że skóra jest chroniona i zachowuje młody wygląd. Musisz wiedzieć, że wspomniane składniki ulegają zmianie wraz z wiekiem. Mają na to wpływ różnorodne czynniki.
Jakie funkcje pełni bariera hydrolipidowa?
Funkcje, jakie pełni zewnętrzna warstwa skóry, zostały już wymienione. To przede wszystkim ochrona przed utratą wilgoci oraz przed czynnikami zewnętrznymi. Spełnienie obu tych czynników oddziałuje na stan skóry i jej kondycję. Wśród innych zadań płaszcza hydrolipidowego znajduje się:
- utrzymanie odpowiedniego pH skóry,
- ochrona przed odparowywaniem wilgoci z naskórka,
- wsparcie przy przemieszczaniu składników aktywnych do innych warstw skóry.
Utrzymana w dobrej kondycji bariera hydrolipidowa jest swoistą ochroną przed szkodliwymi czynnikami, m.in. zanieczyszczeniami, smogiem, kurzem itp. Dzięki niej możliwe jest zachowanie właściwego poziomu nawodnienia, a zatem utrzymanie elastyczności. Warstwa ta, zachowując odpowiednie pH, niweluje rozwój bakterii czy grzybów. Powłoka hydrolipidowa powinna być utrzymana w odpowiednim stanie nie tylko twarzy, lecz także w innych miejscach na ciele, również na skórze głowy. Wpływa to na kondycję włosów, a także zapobiega powstawaniu zmian.
Uszkodzona bariera hydrolipidowa — jak ją rozpoznać?
Czym objawiają się zaburzenia bariery hydrolipidowej? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy przypomnieć, że płaszcz ten utrzymany w dobrej kondycji odpowiada za stan skóry. Niekiedy zdarza się, że na skutek niewłaściwej pielęgnacji lub innych czynników praca powłoki hydrolipidowej zostaje zaburzona. W następstwie bariera staje się ona cieńsza, a skóra pozostaje skłonna do przesuszeń oraz zaczerwienień. Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na uszkodzoną barierę hydrolipidową. To m.in.:
- suchość skóry – to jeden z najczęstszych objawów uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Skóra staje się napięta i łuszcząca się;
- swędzenie – uszkodzona bariera hydrolipidowa może powodować świąd;
- czerwone plamy – podrażnione plamy na skórze, często z widocznymi naczyniami krwionośnymi mogą wskazywać na stan zapalny. Skóra traci koloryt i staje się ziemista, szara, ze skłonnością do błyszczenia;
- skłonność do podrażnień – uszkodzona bariera skóry może sprawić, że staje się ona bardziej podatna na podrażnienia, reakcje alergiczne i infekcje,
- zwiększona wrażliwość na czynniki zewnętrzne – skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zimno, wiatr, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska.
- łatwe tworzenie się stanów zapalnych takich jak trądzik, łojotokowe zapalenie skóry lub egzema;
- wzmożona utrata wilgoci – może prowadzić do stanów odwodnienia i suchości.
Rozpoznanie uszkodzonej hydrolipidowej warstwy naskórka jest ważne, ponieważ pozwala na podjęcie działań w celu jej odbudowy. Pielęgnacja, która wspiera odbudowę bariery, może pomóc w złagodzeniu tych objawów i przywróceniu zdrowego wyglądu skóry. W dalszej części artykułu zaproponujemy kilka rozwiązań. Co ważne, o barierze hydrolipidowej należy dbać również w obszarze skóry głowy. Uszkodzenie w tym obszarze może osłabiać kondycję włosów, intensyfikować zmiany skórne, jak i wypadanie włosów!
Bariera hydrolipidowa skóry — jak o nią dbać?
Wiesz już, jak wiele negatywnych następstw powoduje uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry. Właśnie dlatego zachowanie wspomnianego płaszcza we właściwej kondycji ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Pozwala to zachować na dłużej młody wygląd, bez niedoskonałości. Wpływa także na stan włosów, ich kondycję oraz na skórę głowy. By zadbać o barierę hydrolipidową, ważne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Dotyczy do zarówno użytkowania właściwych, dobrze dobranych kremów do ciała, jak i dopasowanych kosmetyków do włosów i skóry głowy. W przypadku problemów na skórze twarzy czy ciele warto zgłosić się o pomoc do kosmetologa lub dermatologa. Wszelkie zmiany na skórze głowy powinny być konsultowane natomiast z trychologiem. Pozwoli Ci to szybko wyeliminować problem, zanim rozwinie się na dobre!
Występują także pewne czynniki, które mogą prowadzić do zaburzeń w obszarze bariery hydrolipidowej skóry. Jednym z nich jest np. zbyt częste stosowanie peelingów – również na skórze głowy. Zaleca się zwykle wprowadzanie ich do pielęgnacji raz na tydzień lub co dwa tygodnie. Na uszkodzenia mogą wpływać także źle dobrane kosmetyki lub za mocne w działaniu zabiegi.
Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Nasze porady
Regeneracja naskórka po uszkodzeniu jest szczególnie ważna, by nie doprowadzić do nasilenia się stanów zapalnych, utraty wody itp. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy informację, jak odbudować barierę hydrolipidową skóry głowy. Sprawdź nasze porady.
Zabiegi trychologiczne
Uszkodzenie warstwy hydrolipidowej skóry głowy cechuje się powstawaniem wielu zmian na skórze. Do jej właściwej regeneracji potrzeba zdecydowanych działań. Nie warto jednak działać na własną rękę, ponieważ może do prowadzić do nasilenia się problemu. Jeśli więc zmiany dotyczą skóry głowy, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u trychologa. Specjalista nie tylko przeprowadza wnikliwy wywiad medyczny, lecz także wykonuje badania, sprawdzające stan skóry głowy oraz kondycję włosów. Pozwala to na dopasowanie odpowiedniej pielęgnacji, jak i zabiegów terapeutycznych, które mają prowadzić do poprawy.
Wprowadź odpowiednie kosmetyki
Właściwa regeneracja bariery hydrolipidowej skóry głowy nie będzie możliwa bez wprowadzenia odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Kluczowe jest dobranie preparatów ze składnikami aktywnymi, które naturalnie występują w skórze, to m.in. ceramidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, kolagen, kwas hialuronowy i wiele innych. By mieć pewność, że preparty zostaną dobrane adekwatnie do stanu Twojej skóry głowy, zgłoś się na konsultację do trychologa, który dopasuje je indywidualnie do Ciebie. W Instytut Cosmedic służymy wsparciem w wielu dolegliwościach, zapewniając diagnostykę i leczenie.