Teleangiektazje to porozszerzane naczynia włosowate skóry, z tendencją do pękania. Pękające naczynka na twarzy oraz ciele są defektem skórnym, który negatywnie wpływa na samoocenę pacjenta. Widoczne gołym okiem zmiany są nie tylko problemem estetycznym, ale mogą także świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Teleangiektazje – czym dokładnie są i jak sobie z nimi radzić ? Dowiedz się, jakie są przyczyny zmian naczyniowych i gdzie szukać profesjonalnej pomocy!
Teleangiektazje – co to jest?
Teleangiektazje mogą być widoczne jako zmiany skórne w wyniku defektu naczyń włosowatych. Najczęściej występują w postaci czerwonych zmian. Jeśli natomiast mają kolor niebieskoczerwony, problem dotyczy zaburzeń krążenia żylnego. Znane są również pod pojęciem pajączków naczyniowych.
Teleangiektazje najczęściej osiągają średnicę od 0,1 mm do 0,4 mm. Większą średnicę osiągają wenulektazje: od 0,4 mm do 1 mm. Choć najczęściej stanowią problem estetyczny, to ich obecności nie należy bagatelizować, ponieważ mogą prowadzić do poważnych dla zdrowia skutków. Konsekwencją nieleczonych pajączków i wenulektazji może być tworzenie się zakrzepów i zapalenie naczyń krwionośnych.
Teleangiektazje najczęściej występują na kończynach górnych i dolnych oraz na twarzy. Czasami przybierają one postać pojedynczych zmian, wyraźnie ograniczonych, ale mogą stać się również zmianami rozległymi (rozlanymi). Czasami zmianom skórnym towarzyszy świąd lub pieczenie, a symptomy te najczęściej pojawiają się po zmianie temperatury atmosferycznej, po posiłkach (szczególnie gorących i ostrych potrawach), przy mocnym stresie i w przypadku chorób współistniejących.
Teleangiektazja – miejsca występowania
Teleangiektazje często występują na twarzy, a szczególnie na policzkach, skrzydełkach nosa i brodzie. Mogą pojawiać się także na kończynach górnych, a także dolnych (głównie na podudziach). Czasami przybierają postać liniowych lub punktowych defektów skórnych, a innym razem są bardziej rozgałęzione (w kształcie korony drzew lub gwiazdy).
Teleangiektazje – przyczyny
Główną przyczyną teleangiektazji jest rozszerzenie lub osłabienie ścian drobnych naczyń krwionośnych w wyniku wzrostu ciśnienia w naczyniach lub zastoju krwi. Teleangiektazje częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Powodem tego jest hormon estrogen, który wykazuje działanie rozluźniające na ściany naczyń włosowatych. Efektem tego jest ich rozszerzanie.
Teleangiektazje mogą przybierać charakter pierwotny, co oznacza, że pojawiają się samoistnie na skutek obecności niektórych chorób skóry lub narządów wewnętrznych. Innym rodzajem są teleangiektazje wtórne, nazywane również nabytymi. Powstają one w wyniku narażenia na czynniki zewnętrzne, jako skutek niektórych chorób ogólnoustrojowych lub dolegliwości skórnych.
Sprawdź zabieg z użyciem lasera frakcyjnego CO2 FRAXIS
Lista przyczyn występowania teleangiektazji jest długa. W grupie ryzyka wymienia się m.in. kobiety w ciąży, ponieważ w ich organizmie podnosi się poziom progesteronu oraz pojawiają się zmiany w krążeniu żylnym. Jednak zmiany, które pojawią się w okresie ciąży, mogą zniknąć (całkowicie lub częściowo) w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Wśród powodów występowania teleangiektazji wymienia się także długotrwałe przyjmowanie niektórych grup leków, np. glikokortykosteroidów. Jedną z przyczyn jest także używanie niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Kruchość naczyń krwionośnych w dużej mierze jest także uwarunkowana genetycznie, a ryzyko rozwoju tego problemu wzrasta wraz z wiekiem. Choć mogą one pojawić się u pacjentów w każdym wieku, to najwyższe ryzyko występuje u osób pomiędzy 50., a 60. rokiem życia. Dużą rolę odgrywa prowadzony styl życia.
Ponadto zwiększone ryzyko pojawia się u osób, które:
- opalają się i długo przebywają na słońcu,
- często korzystają z solarium,
- nadużywają alkoholu i palą papierosy,
- zmagają się z otyłością,
- nie podejmują aktywności fizycznej,
- stosują dietę ubogą w składniki odżywcze (istotne znaczenie ma niska podaż witamin C i K).
Teleangiektazje – jak im zaradzić ?
Zanim specjalista w Instytucie Cosmedic zaplanuje wdrożenie odpowiedniej terapii zmian naczyniowych, konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki. Pierwszym etapem jest dokładne obejrzenie strefy, w której pojawiły się teleangiektazje. Niezbędnym krokiem podczas diagnostyki jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Podczas rozmowy specjalista zadaje pytania dotyczące zmian w obrębie naczyń (kiedy się pojawiły, czy towarzyszą im dolegliwości bólowe), a także obecności chorób, przyjmowanych leków oraz stylu życia prowadzonego na co dzień. Czasami konieczne okazuje się wykonanie badań diagnostycznych. W przypadku jakichkolwiek zabiegów ciało z użyciem masażu podciśnieniowego najczęściej odsyła się pacjenta na się USG Doppler, dzięki któremu możliwa jest ocena przepływu krwi przez zastawki w żyłach. Diagnostyka pozwala dokładnie ocenić, czy rozszerzone naczynia krwionośne są wyłącznie problemem natury estetycznej, czy towarzyszą im poważniejsze problemy zdrowotne.
Obecnie dostępne są skuteczne metody, dzięki którym możliwe jest pozbycie się nieestetycznych zmian. Zazwyczaj w teleangiektazjach mamy do czynienia z nieco wyższym ciśnieniem krwi niż w przypadku żył siatkowatych. Z tego powodu teleangiektazje mogą być nieco trudniejsze do usunięcia. Jednak dzięki innowacyjnym metodom możliwe jest całkowite usunięcie teleangiektazji i zamknięcie naczyń krwionośnych. Wśród efektywnych metod wymienia się m.in. laseroterapię. Na podstawie przeprowadzonej wcześniej diagnostyki specjalista zaplanuje proces terapii, czyli ustali ile zabiegów powinno być wykonanych w serii. Sam zabieg powinien być prowadzony pod okiem doświadczonego specjalisty, który zadba o bezpieczeństwo pacjenta podczas procedury.
Wśród skutecznych metod pozwalających na likwidację zmian naczyniowych, wymienia się terapię SmartCure. Podczas zabiegu wykorzystuje się zjawisko koagulacji. Odpowiednio dobrana technika termokoagulacji i zastosowana właściwa igła pozwalają niemal natychmiast uzyskać zadowalające efekty. Terapia SmartCure jest zabiegiem krótkim i bezbolesnym – pomaga uporać się z różnymi defektami skórnymi, do których zalicza się:
- teleangiektazje,
- rozszerzone naczynka skóry,
- trądzik,
- rozszerzone pory,
- zmarszczki i bruzdy.
Inną propozycją zabiegu jest radiofrekwencja mikroigłowa, czyli połączenie mikronakłuwania z energią RF. Podczas procedury wykorzystuje się głowicę wyposażoną w cienkie igły, które penetrują skórę oraz emitują falę radiową. Prowadzi to do zjawiska termoliftingu, czego efektem jest stymulacja procesu regeneracji skóry, tkanki podskórnej i pobudzenia fibroblastów. Zabieg ten wyróżnia się wysokim profilem bezpieczeństwa, potwierdzoną skutecznością, krótkim okresem rekonwalescencji oraz brakiem powikłań! Efekty po przeprowadzonym zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej pojawiają się stopniowo. Początkowo pacjenci zauważają, że skóra staje się gładka i zdecydowanie lepiej napięta, a w kolejnych tygodniach i miesiącach obserwują poprawę kolorytu skóry, redukcję widoczności teleangiektazji oraz blizn i rozstępów.
Niezależnie od tego, na jaką metodę terapii się zdecydujesz, upewnij się, że zostanie ona przeprowadzona przez wykwalifikowany i doświadczony personel. Korzystając z oferty Instytutu Cosmedic Trychologia i Medycyna Estetyczna w Bydgoszczy, zyskujesz pewność, że nad prawidłowym przebiegiem procesu leczenia będą czuwać profesjonaliści! Jeśli chcesz pozbyć się teleangiektazji – zapraszamy do kontaktu.