Keratoliza dziobata jest chorobą skóry występującą na stopach. Jest to jedno z częściej pojawiających się schorzeń dermatologicznych, o którym jednak mówi się bardzo rzadko. Jest znane również pod nazwą rogowiec pobrużdżony. Oba określenia wzięły się od charakterystycznego obrazu klinicznego choroby. Objawy keratolizy dziobatej to ubytki naskórka na skórze stóp – najczęściej na śródstopiu, piętach, bocznych krawędziach stóp i na opuszkach palców. Przyjmują one postać licznych zagłębień, które często ulegają przebarwieniom. Przyjmują białawą barwę i mają podłoże rumieniowe. Zdarza się, że ubytki naskórka zlewają się, czego skutkiem są szczeliny, a nawet nadżerki. Zwykle pierwsze objawy keratolizy dziobatej można zaobserwować na paluchu.
Ubytkom naskórka na stopach często towarzyszą jeszcze inne objawy keratolizy dziobatej. Są to:
- maceracja naskórka,
- tkliwość i bolesność,
- nieprzyjemny zapach stóp,
- pieczenie i świąd.
Jakie są przyczyny keratolizy dziobatej?
Przyczyną keratolizy dziobatej jest zakażenie bakteryjne. Odpowiada za nie bakteria z rodzaju maczugowców (Corynebacterium). Zdarza się, że infekcja jest spowodowana również Kytococcus sedentarius, Dermatophilus congolensis i Actinomyces. Bardzo ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju keratolizy dziobatej jest nadpotliwość.
Bakterie, które wywołują keratolizę dziobatą, produkują enzymy – proteazy serynowe. Powodują one degradację kreatyny. Z tego powodu pojawiają się charakterystyczne ubytki naskórka.
Profilaktyka keratolizy dziobatej
Profilaktyka keratolizy dziobatej polega na stosowaniu się do prostych zasad:
- Unikaj długiego moczenia stóp.
- Noś obuwie z naturalnych i przewiewnych materiałów.
- Noś bawełniane skarpetki.
- Zmieniaj skarpetki codziennie.
- Pierz skarpetki w 60℃.
- Nie stosuj wkładek do butów wykonanych ze sztucznych materiałów.
- Pamiętaj, aby dezynfekować swoje obuwie (zwłaszcza sportowe lub używane w pracy).
Pozostałe objawy kreatolizy dziobatej
Głównym symptomem charakterystycznym dla keratolizy dziobatej są ubytki naskórka. Warto jednak pamiętać, że tego typu zmiany skórnym towarzyszą również inne dolegliwości. Wymienić można tu między innymi bolesność, tkliwość, pieczenie i świąd, macerację naskórka, a także nieprzyjemną woń stóp.
Co ciekawe, długotrwałe moczenie stóp sprawia, że objawy tej choroby dodatkowo się nasilają. Dlatego, zamiast korzystać z tzw. domowych sposobów pielęgnacji i moczenia stóp w różnych specyfikach, lepiej od razu udać się po wsparcie specjalisty, który określi, co może dla nas zrobić, by pozbyć się tej dolegliwości.
Leczenie keratolizy dziobatej
Dolegliwość zawsze powinna być konsultowana ze specjalistą i konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia . Rezygnacja z odpowiedniej terapii albo odroczenie jej może nasilić dolegliwości, a przy tym wywołać poważne powikłania, np. zakażenie.
Każda terapia zaczyna się od przeprowadzenia badania bakteriologicznego. Jest ono niezbędne w celu przeprowadzenia właściwej diagnostyki. Nierzadko zmiany wywołane przez keratolizę dziobatą związane np. z nadmierną maceracją naskórka mogą przypominać również grzybicę. Dlatego, aby zróżnicować obie dolegliwości konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych.
Terapia rozpoznanej już keratolizy dziobatej to przede wszystkim sięganie po preparaty o działaniu osuszającym oraz odkażającym. W tego rodzaju środkach znaleźć można na przykład nadtlenek benzoilu, klindamycynę, clotrimazol czy też erytromycynę.
Pacjent musi również pamiętać o odpowiednich działaniach pielęgnacyjnych, które ma za zadanie wykonywać w zaciszu własnego domu. Podolog może zalecić mu stosowanie kosmetyków zawierających substancje ziołowe, a także nakazać rezygnację z długotrwałego moczenia stóp.
Aby nie dopuścić do rozwinięcia się nadpotliwości stóp bardzo istotne jest też korzystanie z przewiewnych butów oraz skarpetek. Zrogowacenia można usunąć w gabinecie podologicznym, stosując odpowiednie frezy oraz skalpel. Ponadto terapia keratolizy dziobatej to jednocześnie walka z nadpotliwością stóp.
Chcąc zadbać o swoje stopy, warto regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, także wtedy, gdy dolegliwości ustąpią. W razie ich nawrotu specjalista może zadziałać już na wczesnym etapie, co zapobiegnie dalszym powikłaniom.
Profilaktyka w walce z keratolizą dziobatą
Aby uniknąć występowania keratolizy dziobatej, przede wszystkim należy zadbać o wyeliminowanie ryzyka nadpotliwości stóp. Bardzo często to właśnie nadpotliwość stóp jest czynnikiem warunkującym pojawienie się opisanej tutaj dolegliwości. Dlatego pierwszym krokiem w profilaktyce keratolizy dziobatej jest dbałość o zdrowie swoich stóp. W ten sposób ograniczy się rozwój bakterii wywołujących tę chorobę.
Jeśli borykasz się z opisanymi tu problemami, koniecznie zgłoś się do gabinetu podologicznego już dziś!