Łojotokowe zapalenia skóry
Wśród najbardziej uciążliwych dolegliwości związanych ze skórą głowy wymienia się zapalenie łojotokowe. Jest to przypadłość, która może mieć różny obraz – lekki lub bardzo ciężki. ŁZS najczęściej związane jest z nadmiernym wydzielaniem sebum, jednak może pojawić się także u osób posiadających skórę normalną, czy dzieci. Na czym dokładnie polega, jak się objawia i jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy? Obserwując u siebie lub swojego dziecka niepokojące lub uciążliwe objawy, warto rozpocząć od wizyty u trychologa. Konsultacja ze specjalistą to szansa na prawidłową diagnozę oraz wdrożenie skutecznego leczenia.
Co to jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?
ŁZS to przewlekła postać zapalenia skóry, a najczęściej dotyczy obszaru głowy. W jej przebiegu obserwuje się przyspieszone złuszczanie komórek naskórka. Jest przypadłością o charakterze nawrotowym i przewlekłym. Grupą najbardziej narażoną na wystąpienie objawów łojotokowego zapalenia skóry są młodzi mężczyźni. Dolegliwość ta jest związana z nasiloną aktywnością męskich hormonów. Jednak ŁZS może pojawić się także u niemowląt w postaci ciemieniuchy.
Jakie są przyczyny ŁZS?
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry nie zostały do tej pory jednoznacznie poznane. Udowodniono jednak, że ma związek z nadmiernym namnażaniem drożdżaków z gatunku Malassezia, które wchodzą w skład naturalnego mikrobiomu skóry. Dokładnie ich metabolity prowadzą do rozwoju reakcji zapalnej. Na występowanie ŁZS najbardziej narażone są osoby z nadaktywnymi gruczołami łojowymi, jednak problem ten może dotknąć również dzieci i posiadaczy skóry normalnej. Bardzo ważną rolę w rozwoju ŁZS odgrywają czynniki zewnętrzne, które sprzyjają zaostrzeniu objawów, a zalicza się do nich:
- silny lub długotrwały stres,
- zmęczenie,
- nieodpowiednio zbilansowana dieta, uboga w witaminy i składniki mineralne,
- przyjmowane leki,
- zaburzenia hormonalne,
- nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego,
- zanieczyszczenia środowiska,
- przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach.
Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie może pojawić się zarówno na skórze głowy, jak i innych partiach ciała. W nasilonym przebiegu symptomy są widoczne na owłosionej skórze oraz obszarach głowy z dużą liczbą gruczołów łojowych, tj. okolice brwi, czoła, a także w strefie za uszami. W przebiegu choroby występują rumieniowe, złuszczające się wykwity o kolistym kształcie. W zaawansowanym stadium pojawiają się także żółte łuski oraz mogą wystąpić strupy. Objawom skórnym najczęściej towarzyszy uciążliwy świąd. Obserwuje się nadmierną produkcję sebum. Łojotokowe zapalenie skóry głowy może prowadzić także do wzmożonego wypadania włosów. Objawy ŁZS najczęściej nasilają się w okresie jesienno-zimowym.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – rozpoznanie
Podstawą rozpoznania ŁZS jest wywiad z pacjentem. Trycholog zadaje pytania dotyczące stanu zdrowia, przyjmowanych leków, nawyków pielęgnacyjnych oraz używanych kosmetyków. Doświadczony specjalista zazwyczaj nie ma trudności, aby po obejrzeniu skóry głowy stwierdzić, że mamy do czynienia z ŁZS. Zebrany wcześniej wywiad jest także pomocny w ustaleniu przyczyn, co pomaga dobrać właściwe metody leczenia.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy czasami trudno odróżnić od łuszczycy, grzybicy, czy alergii. Dlatego, jeśli pojawi się ku temu wskazanie, zostanie przeprowadzone odpowiednie badanie trychologiczne. Wykonuje się m.in. trichoskop, który polega na oglądaniu skóry głowy i łodygi włosa w powiększeniu. Pozwala określić stopień nasilenia problemu. Z kolei trichogram jest badaniem, które umożliwia ocenę stanu korzenia włosa.
Skuteczne leczenie ŁZS
Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry? Kluczem jest ustalenie trafnej diagnozy i zidentyfikowanie przyczyn. To ważne, ponieważ najważniejsze w leczeniu ŁZS jest unikanie czynników nasilających objawy tej przypadłości. Terapia powinna być zawsze dobierana indywidualnie i uzależniona od przyczyny. Stosuje się przede wszystkim preparaty miejscowe, które zawierają składniki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i keratolityczne. Biorąc pod uwagę, że łojotokowe zapalenie skóry głowy ma charakter nawrotowy, zalecamy naszym pacjentom profilaktyczne stosowanie kosmetyków dedykowanych dla skóry z ŁZS.
Jeżeli preparaty przeznaczone do stosowania zewnętrznego nie przynoszą rezultatów, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego. W Instytucie Cosmedic w Bydgoszczy prowadzimy również zabiegi, które mają na celu złagodzenie objawów i przywrócenie dobrej kondycji skóry głowy. W przypadku ŁZS zaleca się przede wszystkim zabiegi bezinwazyjne, które dodatkowo nie podrażniają naskórka, m.in. jonoforezę, oksybrazję oraz mezoterapię bezigłową.
Pacjenci z podejrzeniem ŁZS powinni jak najszybciej udać się na konsultację do specjalisty. Im wcześniej postawiona zostanie diagnoza i wdrożone leczenie, tym lepsze efekty można uzyskać. Terapia najczęściej jest procesem długotrwałym i niełatwym, dlatego konieczne jest zaangażowanie i skrupulatność ze strony pacjenta. Korzystając ze wsparcia specjalistów w Instytucie Cosmedic zyskujesz pewność, że zajmą się Twoim zdrowiem kompleksowo i rzetelnie!