Sucha i wrażliwa skóra głowy

  1. Strona główna
  2. /
  3. Sucha i wrażliwa skóra głowy

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Pełni przede wszystkim rolę ochronną dla organów oraz odbiera bodźce z otoczenia. Jest narażona na wiele czynników szkodliwych każdego dnia, dlatego tak ważne jest nieustanne jej wzmacnianie i regularna regeneracja. Do najczęstszych dysfunkcji dotyczących skóry zalicza się osłabienie naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Efektem tego jest przesuszona, często podrażniona skóra głowy, twarzy, czy całego ciała. Jak objawia się sucha skóra głowy i po czym poznać, że nastąpiło obniżenie poziomu wilgoci? Jak wyleczyć podrażnioną skórę głowy? Warto rozpocząć od wizyty u doświadczonego trychologa, czyli eksperta zajmującego się zdrowiem włosów i skóry głowy. W gabinecie dowiesz się, czy Twoim problemem jest sucha skóra głowy, czy może rozwijają się w tej strefie stany chorobowe.

Przesuszona skóra głowy – co to znaczy?

Sucha skóra głowy to jedna z częstszych przypadłości, z jakimi zgłaszają się pacjenci do gabinetów trychologicznych. Osłabiona bariera hydrolipidowa wzmaga przeznaskórkową utratę wody, co prowadzi do dokuczliwego świądu i uczucia nieprzyjemnego napięcia na skórze. Czasami taki stan wynika z nieprawidłowej pielęgnacji, ale zdarzają się również przypadki poważniejsze, kiedy bardzo sucha skóra głowy to objaw chorób dermatologicznych lub ogólnoustrojowych. Dlatego nie należy bagatelizować wzmożonej utraty nawilżenia naskórka i pojawiających się podrażnień. Jeśli kosmetyki nawilżające nie pomagają, warto jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty, aby dowiedzieć się z czego wynika problem.

Sucha skóra głowy – przyczyny

Przesuszona i podrażniona skóra głowy towarzyszy wielu chorobom skóry oraz dolegliwościom ogólnoustrojowym. Występuje m.in. w przebiegu astmy, cukrzycy, czy chorób tarczycy, a także jest skutkiem przyjmowania niektórych grup leków. W wielu przypadkach bardzo sucha skóra głowy jest następstwem działania czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich: promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska, częste stosowanie środków do stylizacji włosów, przegrzewanie skóry głowy, poddawanie się zabiegom tj. farbowanie, rozjaśnianie, czy trwała ondulacja. Szkodliwe okazuje się także zbyt częste mycie włosów oraz stosowanie zbyt agresywnych szamponów. Czasami podrażniona skóra głowy to efekt alergii na składniki kosmetyków.

Nie bez znaczenia pozostają nasze codzienne nawyki. Mowa m.in. o stosowanej diecie, bogatej w składniki mineralne, witaminy i niezbędne kwasy tłuszczowe wzmacniające barierę hydrolipidową. Sucha skóra głowy może pojawić się także w wyniku niewystarczającego nawodnienia organizmu. Innym powodem jest suszenie gorącym powietrzem.

Okazuje się, że jedną z przyczyn przesuszonej skóry głowy jest także stres – najczęściej długotrwały lub silne przeżycie emocjonalne. Ponadto warto mieć świadomość, że poziom wilgotności w naskórku zmniejsza się wraz z wiekiem.

Jak objawia się sucha skóra głowy?

Sucha i wrażliwa skóra głowy najczęściej daje wrażenie ciągłego napięcia powodującego dyskomfort. Ściągnięta skóra swędzi i piecze – pacjentom trudno powstrzymać się od drapania, co z kolei może prowadzić do powstawania kolejnych podrażnień i zadrapań, a w efekcie strupków. Suchej skórze głowy może towarzyszyć drobnopłatkowe złuszczanie naskórka, zatem nietrudno pomylić je z łupieżem.

Bardzo sucha skóra głowy – rozpoznanie

Jak ustalić, że mamy do czynienia z przesuszeniem, a nie innymi chorobami skóry? Przede wszystkim warto udać się na specjalistyczną konsultację z trychologiem. Przeprowadzi on wnikliwy wywiad, na podstawie którego zazwyczaj udaje się wykluczyć pewne dolegliwości. Bardzo ważne, aby pacjent na tym etapie nie pomijał żadnych objawów, ani faktów związanych ze stanem zdrowia, przyjmowanymi lekami, czy nawykami pielęgnacyjnymi.

Trycholog obejrzy skórę głowy, a w razie konieczności przeprowadzi badanie trichoskopowe, podczas którego będzie oglądał stan skóry głowy i włosów w powiększeniu. Jeżeli pojawi się taka konieczność, zaleci konsultację z innym specjalistą lub skieruje na dodatkowe badania w celu ustalenia dokładnej diagnozy. Bardzo sucha skóra głowy i jej podrażnienie są problemem samym w sobie, ale mogą świadczyć o obecności wielu chorób, dlatego nie warto ignorować objawów i jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty. Nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób, z którymi trudno się uporać.

Jak wyleczyć suchą i podrażnioną skórę głowy?

Chcąc pozbyć się problemu przesuszonej skóry głowy należy przede wszystkim poznać przyczyny takiego stanu i dążyć do ich eliminacji. Jak wyleczyć podrażnioną skórę głowy? Przede wszystkim warto pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu oraz prawidłowej podaży nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jak powinna być pielęgnowana sucha skóra głowy? Jak nawilżyć ten obszar? Przede wszystkim sięgnij po szampony nawilżające i odżywki o podobnym działaniu. Wybierz delikatny peeling oraz serum nawilżające do skóry głowy.

Warto zdecydować się nawilżenie skóry głowy w profesjonalnym gabinecie. Trycholog zaproponuje zabieg nawilżający, którego efektem będzie podniesienie poziomu wilgoci w naskórku i głębszych partiach skóry, wzmocnienie bariery hydrolipidowej, a w rezultacie ograniczenie TEWL. Jeżeli chcesz skorzystać ze wsparcia trychologa i dowiedzieć się, z czego wynika problem z przesuszeniem skóry głowy, a także zaplanować i wdrożyć skuteczną terapię – umów się na konsultację w Instytucie Cosmedic w Bydgoszczy, a my kompleksowo zajmiemy się Twoim problemem.

Menu