Nadmierne wypadanie włosów

  1. Strona główna
  2. /
  3. Nadmierne wypadanie włosów

Człowiek ma na głowie około 100-150 tys. włosów, a każdego dnia traci ich kilkadziesiąt – jest to zjawisko fizjologiczne. Jednak czasami ten naturalny proces nasila się w wyniku wielu czynników. Jeżeli coraz częściej obserwujemy zwiększoną liczbę kosmyków na szczotce, na ubraniach lub na poduszce po nocnym wypoczynku – warto zainteresować się tym problemem.

Każdy włos przechodzi przez 3 kolejne etapy, czyli fazę wzrostu (anagen), spoczynku (katagen) i regresji (telogen). To właśnie w ostatniej fazie dochodzi do usunięcia martwego włosa i zastąpienia go przez nowy. Jeżeli na którymkolwiek etapie dojdzie do zachwiania równowagi przebiegu tego cyklu, wówczas obserwujemy nadmierne wypadanie włosów. Lista przyczyn jest długa, a poniżej wymienimy te z nich, które najczęściej ponoszą winę za pogorszenie kondycji lub utratę pasm.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Przyczyny wypadania włosów możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. zaburzenia gospodarki hormonalnej i związane z nią choroby (PCOS, Hashimoto). Intensywne zmiany zachodzą także podczas ciąży i w okresie menopauzy – to czas, w którym kobiety bardzo często zmagają się ze wzmożoną utratą włosów. Zaburzenia hormonalne mogą dotyczyć także panów. Zmniejszenie gęstości pasm może być wynikiem obecności wielu innych schorzeń ogólnoustrojowych. Czasami jest następstwem chorób, którym towarzyszy wysoka gorączka. Nadmierne wypadanie włosów pojawia się także u osób zmagających się z łuszczycą oraz grzybicą skóry głowy.

Jakie są zewnętrzne przyczyny wypadania włosów? Wśród zewnętrznych przyczyn wymienia się niedożywienie jakościowe organizmu. To dlatego na nadmierne wypadanie włosów skarżą się osoby, które stosowały (lub stosują) restrykcyjne diety redukcyjne. Niedobór witamin i składników mineralnych to także problem osób, które na co dzień nie spożywają bogatych ich źródeł, a w ich diecie dominuje żywność przetworzona. Wzmożona utrata włosów czasami jest wynikiem stosowania niektórych leków np. antydepresantów, środków obniżających ciśnienie krwi i wpływających na poziom cholesterolu. Zdarza się również, że zmniejszenie gęstości pasm spowodowane jest długotrwałym stresem lub silnym przeżyciem.

Co jeszcze powoduje nadmierne wypadanie włosów? Choć nigdy nie jest to zabiegiem celowym, to czasami każdy z nas nieświadomie przyczynia się do pogłębiania tego problemu. Często winę ponoszą niewłaściwie dobrane lub nieodpowiednio stosowane kosmetyki pielęgnacyjne. Czasami stosujemy zbyt agresywne szampony, nadmiernie obciążające odżywki lub używamy zbyt wielu stylizatorów. Wzmożone wypadanie włosów może być także skutkiem zabiegów, tj. farbowanie lub ondulacja. Warto pochylić się także nad naszymi nawykami. Niedokładne oczyszczanie skóry głowy, noszenie nieprzewiewnych nakryć głowy i ciasne upinanie kosmyków w kok również mogą mieć znaczenie dla pogorszenia ich kondycji.

Diagnostyka przyczyn wypadania włosów

Co zrobić, gdy gęstość włosów maleje każdego dnia? Należy jak najszybciej poszukać przyczyny i podjąć działania mające na celu zahamowanie tego zjawiska. Warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia, ponieważ ogólnodostępne środki mogą okazać się niewystarczające, a problem będzie się pogłębiał. W tym celu najlepiej udać się do specjalisty, który przeprowadzi skrupulatną diagnostykę i na podstawie uzyskanych informacji będzie mógł zaproponować rozwiązanie.

Podstawą diagnozy jest wnikliwy wywiad z pacjentem, podczas którego specjalista uzyska niezbędne informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia i kondycji organizmu, obecności chorób, czy przyjmowanych leków. Do elementów diagnostyki zalicza się także badania analityczne i badania skóry głowy. Jednym z nich jest trichogram, podczas którego ogląda się pod mikroskopem pobrane wcześniej od pacjenta cebulki włosów. Analiza dotyczy budowy i liczby włosów na poszczególnych etapach rozwoju. Trichogram pozwala ocenić stopień nasilenia, szybkość utraty pasm, a także wykluczyć niektóre przyczyny. Dalsza diagnostyka uzależniona jest uzyskanych wyników. W procesie tym często łączy się wiedzę z różnych dziedzin medycyny.

Jak poradzić sobie z nadmierną utratą włosów?

Mając dokładną wiedzę, co powoduje nadmierne wypadanie włosów, można przystąpić do doboru odpowiedniego leczenia. Terapia powinna być spersonalizowana – skierowana na rozwiązanie konkretnego problemu i dostosowana do indywidualnych uwarunkowań. W niektórych przypadkach w celu przywrócenia równowagi skóry głowy wystarczająca jest zmiana nawyków lub tzw. domowe sposoby. Jednak wiele sytuacji wymaga profesjonalnego leczenia, szczególnie gdy za nadmierne wypadanie włosów odpowiadają przyczyny wewnętrzne. Wówczas specjalista pomoże dobrać odpowiednie metody terapii.

Do zabiegów, które przynoszą zadowalające rezultaty, zalicza się m.in.:

  • oczyszczanie, polegające na usunięciu łoju, zrogowaciałego naskórka, pozostałości kosmetyków i zanieczyszczeń (z tym zadaniem nie poradzi sobie szampon);
  • mezoterapię, której celem jest poprawa ukrwienia oraz aplikacja aktywnych substancji wzmacniających;
  • karboksyterapię, czyli zabieg polegający na wprowadzeniu CO₂, a w efekcie dotlenieniu i lepszym ukrwieniu komórek i mieszków włosowych;
  • jonoforezę, podczas której wprowadza się substancje rewitalizujące do tkanek.

Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Warto zadbać o wczesne ustalenie diagnozy i wdrożenie ukierunkowanego leczenia – im wcześniej oddamy się w ręce specjalisty, tym lepsze efekty możemy uzyskać.

Menu