Na stan skóry głowy wpływa wiele czynników. Do tych negatywnych należy między innymi rozwój infekcji bakteryjnej. To jedna z przyczyn, która prowadzi zapalenia mieszków włosowych. Schorzenie to może mieć charakter łagodny lub też intensywny i prowadzić do powstawania zmian zapalnych. Zdarza się, że przybiera postać przewlekłą. Zatem jeśli zmiany na Twojej skórze głowy okazują się niepokojące, warto udać się do specjalisty. W dokonaniu rozpoznania może pomóc trycholog w Bydgoszczy, w naszym Instytucie Cosmedic.

Specjalista trycholog przeprowadza wywiad medyczny. Po szczegółowych informacjach indywidualnie dobieramy pielęgnację, a także terapię trychologiczną, obejmującą specjalistyczne zabiegi.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Schorzenie to wynika z namnażania się bakterii w miejscu mieszka włosowego. W następstwie tworzą się ropne wypryski oraz stany zapalne. Pacjenci najczęściej borykają się z zaczerwieniem skóry. Przypadłość ta ma tendencję do nawrotów. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie właściwej pielęgnacji cały czas, nawet gdy zapalenie mieszków włosowych na głowie pozostaje wyciszone. Objawy mogą bowiem wynikać z różnych przyczyn i być bardziej lub mniej nasilone. W naszym gabinecie Instytut Cosmedic przykładamy szczególną uwagę do edukacji pacjentów w zakresie odpowiedniej pielęgnacji. Zlecone zabiegi trychologiczne są pomocne w wyciszaniu objawów, lecz kluczowe dla utrzymania takiego stanu jest wprowadzenie do codziennej rutyny odpowiednich kosmetyków i wyrobienie nawyków pielęgnacyjnych.

Zapalenie mieszków włosowych — objawy

Jakie symptomy wskazują na zapalenie mieszków włosowych? Objawy obejmują czerwone grudki lub guzki, które mogą być bolesne lub swędzące. Mogą również zawierać treść ropną bądź żółtą wydzielinę. W zaawansowanych przypadkach tworzą się czyraki. Schorzenie pojawia się na różnych obszarach skóry, w tym na twarzy, szyi, klatce piersiowej, plecach, ramionach, nogach czy narządach płciowych. Lokalizacja zależy od czynnika wywołującego infekcję. Aby zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych, ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny skóry, unikanie niewłaściwego golenia się, a także unikanie noszenia zbyt ciasnej odzieży, która może drażnić skórę. Ważne jest również nieużywanie wspólnych ręczników lub narzędzi do golenia w miejscach publicznych. W naszym salonie informujemy pacjentów, jakie środki ostrożności stosować, a także jak postępować. Staramy się również ustalić, jakie podłoże ma zapalenie mieszków włosowych na głowie czy ciele.

Zapalenie mieszków włosowych — przyczyny

W diagnozie ważne są nie tylko objawy, lecz także przyczyny wpływające na zapalenie mieszków włosowych. Schorzenie to stanowi formę zakażenia gronkowcowego. Może mieć postać powierzchowną, a także głęboką. Choroba ta ma niekiedy związek z zaburzeniami hormonalnymi, w tym z problemami endokrynologicznymi, a także błędami żywieniowymi. W Instytut Cosmedic leczenie zaczynamy od postawienia diagnozy. Warto podkreślić, że zwykle schorzenie to ustępuje samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak wypryski oraz dyskomfort nasilają się, warto zdecydować się na wizytę u specjalisty!

Jak zdiagnozować zapalenie mieszków włosowych?

Jeśli podejrzewasz u siebie silne zapalenie mieszków włosowych głowy z uwagi na objawy, warto jak najszybciej udać się na konsultację do trychologa. Pacjenci, którzy zgłaszają się do naszego gabinetu, zawsze po wnikliwym wywiadzie medycznym, mają przeprowadzaną trichoskopię. Jest to badanie z użyciem trichoskopu. Ważne okazuje się często również wykonanie badań biochemicznych oraz hormonalnych z krwi. Indywidualna zostaje dobrana pielęgnacja domowa przy użyciu kosmetyków trychologicznych.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych w Instytut Cosmedic

Jak leczy się zapalenie mieszków włosowych? Ustalenie przyczyny powstawania schorzenia jest kluczowe dla wyeliminowania czynnika wywołującego. W naszym gabinecie kładziemy nacisk na odpowiednią profilaktykę oraz dbałość o utrzymanie nawyków pielęgnacyjnych. Trycholog zleca również zabiegi o działaniu przeciwbakteryjnym. Podstawą działania naszego trychologa jest połączenie wszelkich możliwych środków, które pozwolą dokonać trafnej diagnozy, jak i umożliwią wdrożenie skutecznej terapii. W Instytut Cosmedic stawiamy na kompleksową opiekę nad pacjentami. Dlatego gdy sytuacja tego wymaga, współpracujemy z różnymi ekspertami. Często trycholog decyduje także o włączeniu farmakoterapii.

W naszym gabinecie przeprowadzamy badania diagnostyczne i zabiegi terapeutyczne, które mają na celu wspomóc pacjentów w dążeniu do przywrócenia zdrowia skóry głowy oraz włosów.

Jeśli ten problem dotyczy Ciebie to nie zwlekaj i umów wizytę!

Menu