Zapalenie mieszków włosowych

  1. Strona główna
  2. /
  3. Zapalenie mieszków włosowych

Jedną z uciążliwych i nawracających przypadłości dermatologicznych jest zapalenie mieszków włosowych. W większości przypadków objawy ustępują samoistnie, jednak w niektórych sytuacjach konieczna okazuje się wizyta u specjalisty i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czym jest spowodowane zapalenie mieszków włosów? Jakie są charakterystyczne objawy zakażenia i jak prawidłowo pielęgnować skórę? W celu ustalenia diagnozy, przyczyn i wyboru metod terapii należy udać się na specjalistyczną konsultację.

Na czym polega zapalenie mieszków włosowych?

Mieszek włosowy to zagłębienie naskórka, w którym zlokalizowany jest korzeń włosa oraz ujście gruczołu łojowego, a otoczony jest on brodawką. To właśnie stąd wyrasta nowy włos. W tym miejscu może rozwinąć się stan zapalny, czyli przypadłość o wiele osób słyszało – zapalenie mieszków włosowych. To uciążliwa dolegliwość, która choć w większości przypadków niegroźna i ustępuje samoistnie, to powoduje znaczny dyskomfort.

Zapalenie mieszków włosowych na głowie i na pozostałych owłosionych partiach skóry rozwija się najczęściej w wyniku zakażenia bakteryjnego, rzadziej wirusowego lub grzybiczego. To problem dermatologiczny, który najczęściej występuje u dorosłych mężczyzn.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Zapalenie mieszków włosowych w większości przypadków pojawia się na skutek zakażenia bakteryjnego – głównie gronkowcem złocistym lub paciorkowcem ropnym. Najczęściej rozwija się po goleniu lub depilacji. Dotyczy skóry, która następnie ulega podrażnieniom lub ocieraniu, np. w wyniku noszenia ciasnej, przylegającej do ciała odzieży. Wśród czynników sprzyjających występowaniu zapalenia okołomieszkowego wymienia się głównie zaburzenia funkcjonowania systemu odpornościowego, nadwagę, cukrzycę, czy niewydolność nerek. Rozwojowi zakażenia sprzyja także nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz przyjmowanie niektórych grup leków.

Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie włoska mieszkowego nietrudno rozpoznać. W miejscu wystąpienia zakażenia pojawia się żółta, najczęściej przebita przez włos krosta. Wokół niej pojawia się czerwona obwódka. Czasami są to pojedyncze zmiany skórne, a innym razem mogą pojawiać się na większej powierzchni, np. zapalenie mieszków włosowych na głowie, udach, łydkach, czy tułowiu. Tej przypadłości towarzyszy uciążliwy świąd, mogą pojawić się także dolegliwości bólowe. Jeśli infekcja będzie się rozprzestrzeniać, może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń skóry. Następstwem jest m.in. tworzenie się czyraków, a w następstwie blizn. W zaawansowanych przypadkach możliwa jest wzmożona i trwała utrata włosów.

Jak rozpoznać zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie okołomieszkowe nietrudno rozpoznać, biorąc pod uwagę charakterystyczny wygląd i lokalizację zmian skórnych. Jeśli pojawiają się one po goleniu lub depilacji – wysoce prawdopodobne, że mamy do czynienia właśnie z tą dolegliwością. Zazwyczaj stan zapalny zmniejsza się samoistnie, a pojawiające się krosty i dyskomfort znikają po upływie kilku dni.

Objawy te najczęściej nie wymagają specjalistycznego leczenia, ani wizyty u specjalisty. Jeżeli jednak zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych nie ustępuje i rozwijają się niepokojące zmiany, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Ekspert obejrzy objawy, a w razie konieczności zleci przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, na podstawie których dokładnie ustali rozpoznanie i przyczyny dolegliwości. Biorąc pod uwagę, że lokalizacja krost obejmuje obszary, które regularnie golimy lub depilujemy, zapalenie mieszków może utrudniać prowadzenie dalszych zabiegów. Co więcej, obecność zmian np. na głowie to także problem estetyczny, dlatego warto udać się do trychologa, który pomoże uporać się z obecnym problemem.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Leczenia zapalenia mieszków włosowych nie jest konieczne, jeśli zmiany po kilku dniach ustępują samoistnie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których stan zapalny rozwija się, a infekcja rozprzestrzenia, powodując groźne konsekwencje. Wówczas stosuje się preparaty miejscowe zawierające antybiotyki, skierowane przeciwko konkretnym patogenom. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się wdrożenie doustnej terapii farmakologicznej.

W leczeniu zapalenia okołomieszkowego bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Jeśli zakażenie rozwija się na głowie, wybierz delikatny szampon nawilżający, który ukoi podrażnioną skórę. Zapalenie mieszków włosowych często nawraca, dlatego należy dbać o kondycję skóry i zapobiegać kolejnym zakażeniom. Dla osób, które często zmagają się z zapaleniem mieszków włosowych zaleca się także zabieg depilacji laserowej. Likwiduje on główny czynnik odpowiadający za rozwój zakażenia, czyli konieczność częstego golenia.

Jeśli Twoim problemem jest zapalenie mieszków włosowych na głowie, dolegliwość ta powoduje uciążliwe objawy i nawraca po goleniu lub depilacji – zgłoś się do Instytutu Cosmedic w Bydgoszczy. Zajmiemy się dokładnym ustaleniem przyczyn i opracujemy plan leczenia. Zaufaj doświadczonym specjalistom i zadbaj o stan swojej skóry!

Menu