Badanie mykologiczne – diagnostyka skóry głowy

  1. Strona główna
  2. /
  3. Usługi
  4. /
  5. Badanie mykologiczne – diagnostyka skóry głowy

Badanie mykologiczne

Badanie mykologiczne (mikologiczne) wykonuje się w celu przeprowadzenia dokładnej diagnozy schorzeń wywołanych przez grzyby. Wykonując je można poznać nie tylko konkretny rodzaj grzyba, który zaatakował organizm, ale dobrać także lek, który będzie najbardziej skuteczny w walce z intruzem.

Na czym polega zabieg?

Do przeprowadzenia analizy w badaniu mikologicznym niezbędne jest wcześniejsze pobranie próbki. Następnie pobrany materiał zostaje oceniony pod mikroskopem. Nieleczona grzybica skóry głowy może prowadzić do łysienia, zakażenia mieszków włosowych.

Badanie mykologiczne pozwala także dobrać antybiotyk, który zniszczy grzyb.

Rodzaje grzybicy skóry głowy

  • Grzybica strzygąca – objawia się w postaci owalnych ognisk, w których włosy są połamane. Ich kondycja znacznie różni się od tych, które znajdują się poza chorobowo zmienionymi obszarami. Nieleczona grzybica może doprowadzić do zakażenia mieszków włosowych. W jego wyniku może dojść do nacieków zapalnych, a także guzów.
  • Grzybica woszczynowa – w tej postaci, wokół mieszków włosowych rozwijają się kolonie grzybów o żółtym kolorze. Wyrastają z nich włosy – przesuszone oraz łamliwe. Jeśli dojdzie do usunięcia całej kolonii, pozostanie blizna, na której nie pojawią się nowe włosy. Ten rodzaj grzybicy skóry głowy może przebiegać razem z wszawicą.
  • Jednym z rzadszych zakażeń jest zakażenie grzybami drobnozarodnikowymi, którego objawem najczęściej jest jedynie złuszczający się naskórek. Włosy w obrębie zmian wyglądają na równo podcięte.

Przygotowanie do badania

Badanie mykologiczne można wykonać u każdego, nie ma tu żadnych przeciwwskazań (nawet u osób starszych i kobiet w ciąży). Warto jednak wiedzieć, że wynik będzie bardziej wiarygodny, jeśli przed pobraniem próbki do badania nie będziemy stosować żadnych preparatów przeciwgrzybiczych (leki, maści, kremy). Jeśli pacjent był już leczony w kierunku grzybicy, musi odstawić leki przed kolejnym badaniem mykologicznym. Warto też wiedzieć, że miejsce, z które będzie pobierany wycinek lub wymaz nie powinno być myte ani czyszczone w dniu badania.

Wskazania
  • Podejrzenie grzybicy skóry głowy
Przeciwwskazania
  • Nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegów
Efekty

Badanie mykologiczne daje możliwość identyfikacji gatunku grzyba, będącego czynnikiem etiologicznym wykwitu skórnego, a co za tym idzie – dobranie najskuteczniejszej metody leczenia, które dzięki badaniu trwa krócej i zwykle kończy się skutecznym leczeniem!

Sprawdź inne, podobne zabiegi

podolog bydgoszcz

Podologia

Odciski / Kurzajki / Korekta wrastających paznokci / Pękajace pięty / Grzybica / Łuszczyca

Badanie nużeniec ludzki

Grzybica skóry głowy / Nużeniec / Swędzenie skóry głowy / Świąd

Menu