Nadmierna aktywność gruczołów łojowych objawia się wzmożonym przetłuszczaniem skóry głowy i włosów. Czasami stan ten przybiera postać przewlekłą i wówczas mówimy o łojotokowym zapaleniu skóry. Towarzyszy mu świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Mieszki włosowe pokryte zalegającą warstwą łoju nie są wystarczająco odżywione i dotlenione, co może skutkować osłabieniem włosów i ich wzmożonym wypadaniem. Dużą rolę w tym procesie odgrywają drożdżaki, m.in. Malassezia. Chcąc skutecznie uporać się z problemem nadprodukcji sebum, warto zdecydować się na zabieg przeciwłojotokowy w profesjonalnym gabinecie, prowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę. W Instytucie Cosmedic w Bydgoszczy wykonujemy zabiegi na łojotokowe zapalenie skóry. Jeśli problem ten dotyczy właśnie Ciebie – zgłoś się do nas, a zajmiemy się kompleksową diagnostyką i terapią dolegliwości skóry głowy.

Co to jest zabieg przeciwłojotokowy?

W gabinecie w Bydgoszczy prowadzimy profesjonalne zabiegi, których celem jest zmniejszenie problemu łojotoku skóry głowy. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie i prowadzimy kompleksową diagnostykę. Rozpoczynamy od wywiadu z pacjentem, na podstawie którego wstępnie oceniamy przyczyny nadmiernego wydzielania łoju. Najczęściej stan ten wynika z zaburzeń hormonalnych, niewłaściwie zbilansowanej diety, silnego stresu, nieodpowiednio dobranej pielęgnacji, a także przegrzewania skóry głowy. Czasami łojotok pojawia się na skutek stosowania szamponów zawierających silne detergenty, które prowadzą do osłabienia naturalnego płaszcza hydrolipidowego, co w efekcie nasila aktywność gruczołów łojowych. Rolą profesjonalnego zabiegu jest zatem przywrócenie naturalnej równowagi i ustabilizowanie procesu wydzielania sebum.

Na czym polega zabieg przeciwłojotokowy?

Terapia łojotoku zawsze powinna być dobierana indywidualnie, po uwzględnieniu czynników wywołujących ten stan w konkretnym przypadku. Bardzo ważna jest także ocena stopnia zaawansowania problemu. Podstawą do wdrożenia leczenia jest wywiad z pacjentem, a także przeprowadzenie badania skóry głowy, co pozwala ocenić rodzaj łojotoku i nasilenia objawów.

Zabiegi na łojotokowe zapalenie skóry głowy polegają przede wszystkim na oczyszczeniu tej strefy i usunięciu nadmiaru łoju. W tym celu stosuje się m.in. prądy D’arsonvala, które powierzchniowo dezynfekują oraz działają antyseptycznie. Zabieg najczęściej obejmuje peeling skóry głowy, który pozwala usunąć zanieczyszczenia, nadmiar sebum, zrogowaciały naskórek. Peeling przygotowuje skórę do przyjęcia składników aktywnych, które działają normalizująco. Kolejnym etapem jest mycie i ponowna aplikacja preparatów pielęgnacyjnych na włosy i skórę głowy.

Ile zabiegów przeciwłojotokowych należy przeprowadzić, aby uzyskać pożądane rezultaty?

Zabiegi na łojotokowe zapalenie skóry powinny być prowadzone w serii. Decyzja o tym ile zabiegów i w jakich odstępach czasu należy przeprowadzić również jest podejmowana indywidualnie. Jeśli łojotok jest umiarkowany, wystarczające może okazać się 4-8 zabiegów, a w przypadku zaawansowanego problemu konieczne może być wykonanie nawet 10-12 zabiegów. Kolejne sesje wykonuje się najczęściej co 10-14 dni. Podczas terapii trycholog ocenia postępy i decyduje o dalszych krokach.

Czy zabiegi na łojotokowe zapalenie skóry głowy są bezpieczne?

Zabieg przeciwłojotokowy, podobnie jak inne profesjonalne metody leczenia, powinny być prowadzone pod okiem wykwalifikowanego personelu. Doświadczony trycholog zadba, aby cała procedura przebiegała bezpiecznie. Zabieg na łojotok zalecany jest każdemu, kto zmaga się z nadmierną produkcją sebum, a dotychczasowe metody nie wykazały skuteczności. Wśród przeciwwskazań do zabiegu przeciwłojotokowego wymienia się otwarte rany, infekcje, opryszczkę, choroby układu nerwowego, czy nowotwory. Jednak u tych pacjentów istnieje możliwość wykonania innych zabiegów, które również wyróżniają się wysoką efektywnością.

Zabieg przeciwłojotokowy – na co działa?

Nadmierne wydzielanie łoju może występować wraz z objawami, tj. zaczerwienienie, świąd, pieczenie. Łojotokowi często towarzyszy łupież oraz nadmierne wypadanie włosów. Zabieg przeciwłojotokowy jest skuteczną metodą pozwalającą uporać się z tymi dolegliwościami. Dogłębnie oczyszcza, poprawia mikrocyrkulację, dotlenia, odżywia i reguluje aktywność gruczołów łojowych. Pacjenci już po pierwszym zabiegu odczuwają odświeżenie skóry. Jednak nie należy przerywać terapii do momentu zakończenia całej serii zabiegów, ponieważ problem mógłby powrócić.

Mamy świadomość, że nadmierne wydzielanie łoju może wynikać z wielu przyczyn. Dlatego w naszym gabinecie pacjenci otrzymują kompleksową opiekę. Prowadzimy szeroką diagnostykę i współpracujemy ze specjalistami innych dziedzin, tj. endokrynologia, ginekologia, dietetyka. Dzięki temu pomagamy naszym pacjentom skutecznie uporać się z problemami dotyczącymi skóry głowy i włosów. Najlepsze efekty uzyskujemy łącząc profesjonalne zabiegi na łojotokowe zapalenie skóry głowy z domową pielęgnacją. Dlatego tak ważna jest samodyscyplina i zaangażowanie w proces leczenia ze strony pacjenta. Jeśli chcesz uzyskać profesjonalne wsparcie i skutecznie uporać się z problemem łojotoku – zgłoś się do Instytutu Cosmedic w Bydgoszczy!

Menu