Badanie nużeniec ludzki

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) jest pasożytem roztocz. Przebywa w gruczołach łojowych skóry człowieka i torebkach włosowych wywołując chorobę dermatologiczną zwaną nużycą (demodekoza), przejawiającą się w postaci ropiejących krost. Pasożyt odżywia się łojem i przesączem osocza krwi oraz wydzieliną gruczołów łojowych i komórkami nabłonkowymi. Nużeniec ludzki powoduje zapalenie gruczołu łojowego lub mieszka włosowego, uniemożliwiając przez to wydzielenie łoju.

Można odczuwać lekkie swędzenie skóry w miejscach przebywania nużeńców zwłaszcza, gdy te aktywnie wnikają w głąb mieszka lub gruczołu łojowego.

Na czym polega zabieg?

Nużeńca ludzkiego można zidentyfikować badaniem mikroskopowym zaskórników albo całych torebek włosowych. Przenoszony jest wraz z kurzem, poprzez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, oraz stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników, ubrań.

Objawy choroby

Nużeniec ludzki na głowie prowadzi do osłabienia włosów i ich wzmożonego wypadania, co często jest mylone z łysieniem plackowatym. Skóra na głowie swędzi (zwłaszcza w nocy, kiedy pasożyt się przemieszcza), szybko się przetłuszcza, pojawiają się na niej przebarwienia, a niekiedy także krostki i stan zapalny (kiedy dojdzie do zatkania mieszków włosowych lub gruczołów łojowych).

Przygotowanie do badania

Badanie na nużeńca może być wykonane u osoby w każdym wieku, także u dzieci. W ramach przygotowania należy przynajmniej na 7 dni przed wizytą w laboratorium odstawić leki miejscowe i lecznicze środki pielęgnacyjne. Przed badaniem nie można nakładać na skórę żadnych kosmetyków.

Wskazania
  • Podejrzenie grzybicy skóry głowy
  • Swędzenie skóry
  • Świąd
  • Przebarwienia skóry
  • Zapalenie mieszków włosowych
Przeciwwskazania
  • Nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegów
Efekty

Badanie pozwala dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia, które dzięki badaniu trwa krócej i zwykle kończy się skutecznym leczeniem!

Sprawdź inne, podobne zabiegi

Trichogram – Bydgoszcz

Łysienie / Wypadanie włosów / Choroby skóry głowy

Karboksyterapia – Bydgoszcz

Karboksyterapia medyczna skóry głowy

Łysienie / Wypadanie włosów / Choroby skóry głowy

Zabieg Darsonwalizacji

Łojotok / Łupież / Świąd skóry / Wypadanie włosów / Nadmiar bakterii

podolog bydgoszcz

Podologia

Odciski / Kurzajki / Korekta wrastających paznokci / Pękajace pięty / Grzybica / Łuszczyca

Badanie mykologiczne – diagnostyka skóry głowy

Grzybica skóry głowy

Menu