Jednym ze szczególnie dokuczliwych dolegliwości w obrębie skóry głowy jest łojotokowe zapalenie skóry głowy. W tej przypadłości pacjenci w gabinecie trychologicznym przede wszystkim zgłaszają problemy z szybkim przetłuszczaniem się włosów, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Wynika to z charakterystycznego dla tego schorzenia intensywnego wydzielania sebum. Trzeba zauważyć, że choroba ta może przyjmować różną postać — lekką lub bardzo ciężką. Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy występują u osób ze skórą normalną, a nawet u dzieci. Jeśli dostrzegasz u siebie lub bliskiej osoby symptomy mogące wskazywać na ŁZS, warto zgłosić się do trychologa. W Instytut Cosmedic prowadzimy konsultacje, których celem jest postawienie odpowiedniej diagnozy, a następnie zastosowanie terapii.

Czym jest zapalenie łojotokowe skóry? Objawy

Do jego powstawania prowadzi nadmierna aktywność gruczołów łojowych, wytwarzających łój, który gromadzi się na skórze. Tendencje do silnego łojotoku mogą mieć podłoże genetyczne lub być związane z zaburzeniami hormonalnymi (większy poziom progesteronu, androgenów). Zmiany charakterystyczne dla tego schorzenia mają nawrotowy przebieg z nasileniem w okresie jesienno-zimowym. Łojotokowe zapalenie skóry wykazuje objawy częściowo podobne do łuszczycy, dlatego bardzo łatwo o błędną diagnozę. W gabinecie Trychologii i Medycyny Instytut Cosmedic w Bydgoszczy wykonujemy szereg badań, by dokonać trafnego rozpoznania. Zgłaszając się do nas, możesz mieć pewność, że otrzymasz trafną diagnozę!

Łojotokowe zapalenie skóry głowy — przyczyny

Przyczyny tego schorzenia nie są dokładnie poznane. Badania jednak wskazują, że jego występowanie wiąże się z nadmiernym namnażaniem drożdżaków z gatunku Malassezia spp.. Ich metabolity wpływają na rozwój stanu zapalnego. Wyszczególnia się także pewne czynniki, mogące sprzyjać powstawaniu objawów ŁZS. To między innymi:

  • zmęczenie,
  • długo utrzymujący się stres,
  • zła dieta,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zażywane leki itp.

Trzeba pamiętać, że przy diagnozowaniu ŁZS ogromną rolę odgrywa trycholog. Bydgoszcz jest siedzibą naszego gabinetu Instytut Cosmedic, w którym przyjmuje doświadczony specjalista. Podstawą do postawienia diagnozy są badania, potwierdzające łojotokowe zapalenie skóry głowy. Objawy stanowią ważny punkt wyjścia. Dlatego podczas wizyty przeprowadzamy wywiad, który pomaga ustalić Twój stan zdrowia.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy

W Instytucie Trychologii i Medycyny Cosmedic na co dzień przyjmujemy pacjentów, wśród których wielu skarży się na łojotokowe zapalenie skóry. Objawy tego schorzenia są często bardzo dokuczliwe. Zmiany pojawiają się na skórze głowy, a także w wielu innych partiach ciała. Przy nasilonym przebiegu symptomy dostrzegalne są na skórze owłosionej, gdzie mieści się wiele gruczołów łojowych. Mogą to być strefy za uszami, okolice czoła, jak i brwi. Charakterystyczne dla tej przypadłości są także wykwity rumieniowe oraz łuszcząca się skóra na ich powierzchni. Oprócz tego rozpoznaje się silny świąd i silne wydzielanie sebum. W późniejszym stadium choroby można zaobserwować żółte łuski i strupy. To jednak nie wszystko! Długotrwałe utrzymywanie się łoju prowadzi do zatkania mieszków włosowych, które mają ograniczony dostęp do tlenu, a to w konsekwencji prowadzi do osłabienia i wypadania włosów.

Łojotokowe zapalenie skóry objawy — diagnostyka

W naszym gabinecie w Instytucie Cosmedic zaczynamy wizytę od wywiadu z pacjentem. Dlatego, wybierając naszego trychologa, możesz mieć pewność, że na początku zadamy Ci pytania dotyczące stanu zdrowia, nawyków, stosowanych preparatów czy przyjmowanych leków. W naszych gabinetach wywiad stanowi podstawę do zlecenia kolejnych badań. Robi się tak szczególnie wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że zmiany mogą wynikać z łuszczycy, grzybicy bądź alergii.

Do Instytutu Cosmedic mogą udać się zapraszamy także osoby z już zdiagnozowaną choroba o silnym przebiegu. Bardzo ważne okazuje się również to, jak pielęgnowane jest łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny nasilania się objawów często leżą w nieprawidłowym myciu głowy, jak i w źle dobranych preparatach.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry? Przyczyny i objawy.

Bardzo ważne w leczeniu ŁZS jest ustalenie przyczyny. Łojotokowe zapalenie skóry głowy może nasilać się w zależności od występowania pewnych czynników. Dlatego tak istotny jest wywiad przeprowadzony na początku wizyty w naszym gabinecie. W Instytut Cosmedic zawsze indywidualnie dobieramy terapię, sugerując się stanem zaawansowania choroby, objawami i przyczyną choroby. Kładziemy również nacisk na naukę prawidłowej pielęgnacji. Choroba ta cechuje się okresami remisji i nawrotów, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów, zawierających składniki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i keratolityczne. Istotne dla leczenia są także zabiegi bezinwazyjne, np. Infuzja tlenowa skóry głowy lub zabiegi oczyszczające.

Doskonale wiemy, jak niekiedy trudno leczy się łojotokowe zapalenie skóry. Dlatego w Instytut Cosmedic staramy się poznać przyczyny i objawy, a także wykonać odpowiednie badania, by zaproponować jak najtrafniejszą terapię, zgodną z naszą wiedzą i nauką. Zapraszamy do skorzystania ze wsparcia naszych profesjonalistów. Umów się na wizytę już dziś!

Menu