Grzybica skóry głowy — czym jest?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak grzybica skóry głowy. Infekcja jest najczęściej spowodowana przez grzyby dermatofitowe. Gdy dochodzi do zajęcia skóry owłosionej głowy, mówimy o infekcji zewnątrzpochodnej. Wówczas zmiany dotyczą zarówno włosów, jak i skóry głowy, a niekiedy i innych owłosionych okolic. Zakażenie takim stanem jest możliwe głównie poprzez kontakt bezpośredni, rzadziej przez grzebienie czy szczotki. Warto podkreślić, że infekcje tego typu nie są częste. Jednak zdarza się grzybica skóry głowy u dzieci, jak i osób dorosłych. By doszło do zarażenia grzybicą, potrzebny jest kontakt z czynnikiem wywołującym. Obecnie najczęstszą przyczyną jest kontakt z zarażonym kotem lub psem. Kolejnym warunkiem jest uszkodzenie bariery ochronnej bądź nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie dochodzi do wzrostu zachorowań. Oznacza to, że grzybica skóry głowy pojawia się coraz częściej zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W Instytut Cosmedic pomagamy w rozpoznaniu tego schorzenia, a także wspieramy pacjentów w leczeniu.

Jak się objawia grzybica woszczynowa?

Grzybica woszczynowa stanowi najrzadziej występujący rodzaj grzybicy. Pojawiają się wówczas na skórze głowy tarczki woszczynowe, które mają mysi zapach. Występują one wokół mieszków włosowych. Tarczki stanowią zagłębione żółte strupy. Usunięcie ich sprawia, że na skórze mieszczą się blizny, które prowadzą do wyłysienia. Włosy stają się matowe i suche.

Często spotykana jest także powierzchowna grzybica skóry głowy. Objawy to m.in. występowanie licznych drobnych ognisk złuszczających się, które są odgrodzone od otoczenia, a wokół nich mieszczą się nierówno ułamane kosmyki. Nazywa się je pieńkami włosów. Sprawiają one wrażenie pasm przystrzyżonych, dlatego też grzybica ta nazywa się strzygąca. Różne odmiany ma ta grzybica skóry głowy. Łupież pstry jest charakterystyczny dla jednej z nich. W takim przypadku często dochodzi do całkowitej utraty włosów.

Istnieje także grzybica powierzchowna drobnozarodnikowa. Objawia się ona występowaniem ognisk złuszczających, lecz w mniejszym natężeniu niż przy grzybicy strzygącej. Włosy stają się ułamane na wysokości kilku milimetrów. Co ważne, w tym wariancie pojawiają się pojedyncze ogniska utraty włosów w okolicy potylicznej i skroniowej. Jeśli więc dostrzegasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy w formie matowienia, szarzenia, suchości włosów, jak i łusek na skórze głowy, koniecznie umów się na wizytę w gabinecie Instytut Cosmedic.

Przyczyny grzybicy skóry głowy

Jak już wspomniano, muszą zaistnieć odpowiednie warunki, by doszło do zakażenia grzybicą. Ważna jest utrata ochrony lub słabość układu immunologicznego. Oprócz tego można wyróżnić wiele innych czynników prowadzących do zarażenia, takich jak chemioterapia, radioterapia czy ostra białaczka. Czynnikiem wpływającym może być ponadto defekt układu siateczkowo-śródbłonkowego, np. poprzez wrodzony brak śledziony lub jej defekt. Do tego wszystkiego zalicza się także niedobór limfocytów typu T, fagocytów, a także komórek jednojądrzastych.

Grzybica skóry głowy — rozpoznanie

Grzybica skóry głowy a wypadanie włosów? Zwykle to właśnie utrata pasm motywuje pacjentów do odwiedzenia lekarza. Trycholog to specjalista, który zajmuje się rozpoznaniem wspomnianego schorzenia. Podstawą jest wykonanie badania trichoskopem, które pozwala ocenić stan skóry głowy, wyłapać zmiany charakterystyczne dla poszczególnych wariantów grzybicy. Faktem jest, że w wielu odmianach tego schorzenia następuje wypadanie włosów. Niekiedy jest to nawet zupełna utrata włosów. Dlatego tak istotne jest szybkie i trafne rozpoznanie problemu.

W Instytut Cosmedic u każdego pacjenta przeprowadzamy wywiad medyczny, a także realizujemy badanie oceniające stan skóry głowy. Wszelkie niepokojące objawy są u nas zawsze sprawdzane przez doświadczonego specjalistę trychologa.

Leczenie grzybicy skóry głowy w gabinecie Instytut Cosmedic

Leczenie grzybicy skóry głowy to bardzo ważny punkt. Warunkiem powodzenia terapeutycznego jest oczywiście odpowiednie rozpoznanie rodzaju infekcji. Rozpoznanie należy potwierdzić badaniem mikologicznym. Właśnie takie postępowanie zalecamy w Instytut Cosmedic. Pełna diagnostyka trwa około 4 tygodni. Leczenie ogólne trwa około 6-8 tygodni. Terapię wydłużamy w przypadku niepowodzenia do 12 tygodni. Pacjent otrzymuje wówczas leki. Wspomagająca staje się przy tym terapia miejscowa. Równie ważne jest dokładne przestrzeganie pielęgnacji, m.in. mycie szczotek i grzebieni w ciepłej wodzie. Należy także dezynfekować zakażoną pościel, a także czapki. Ponadto niezbędne jest zbadanie osób z otoczenia, a także psów i kotów.

Bardzo poważnym stanem jest zatem grzybica skóry głowy. Leczenie tego schorzenia powinno być włączone jak najszybciej. Obawiasz się, że zmagasz się z tą przypadłością? Zgłoś się do Instytut Cosmedic.

Menu