Starzenie się włosów i skóry głowy

  1. Strona główna
  2. /
  3. Starzenie się włosów i skóry głowy

Skóra podlega naturalnym procesom starzenia. Wraz z wiekiem zmniejsza się zawartość kolagenu, co widoczne jest jako utrata jędrności i elastyczności. Choć proces ten nie omija obszaru głowy, to w tej strefie postępuje wolniej i jest zdecydowanie mniej widoczny. Jednak objaw związany nierozłącznie ze starzeniem to siwienie włosów. Czy istnieją skuteczne sposoby na zahamowanie procesów starzenia skóry głowy? Jak powstrzymać siwienie włosów? Warto najpierw poznać kondycję swojej skóry i włosów – w tym celu najlepiej zgłosić się do doświadczonego trychologa. Nie zwlekaj z wizytą i podjęciem działań, ponieważ zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż likwidować obecne już skutki starzenia.

Na czym polega starzenie się włosów i skóry głowy?

W procesie starzenia istotną rolę odgrywają fibroblasty, a dokładnie ich aktywność, która słabnie wraz z wiekiem. Są to komórki tkanki łącznej, które odpowiadają za produkcję włókien podporowych – kolagenu i elastyny. Z upływem kolejnych lat jest ich coraz mniej, co widzimy jako utratę gęstości, jędrności i elastyczności skóry. Pojawiają się także przebarwienia. Starzanie się skóry głowy przebiega wolniej niż w innych partiach ciała, a ponadto ukryte jest pod warstwą włosów, dlatego zmiany zdecydowanie dostrzec niż m.in. na twarzy.

Starzenie się włosów obejmuje także utratę ich gęstości i objętości. Pasma rosną w coraz wolniej, jest ich mniej, są cieńsze i słabsze. Zwróćmy także uwagę na siwienie włosów, które nierozerwalnie wiąże się z procesem starzenia. Wiąże się ze zmniejszeniem ilości naturalnego barwnika, czyli melaniny. Jej poziom w naszym organizmie również zmniejsza się wraz z wiekiem.

Przyczyny starzenia się włosów

Starzenie i siwienie włosów w dużej mierze determinują czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu. Wraz z wiekiem zmienia się kondycja skóry, co ma istotne znaczenie dla wyglądu fryzury. Skóra wydziela coraz mniej sebum i osłabia się mikrocyrkulacja, co powoduje, że włosy tracą cenną ochronę i otrzymują mniej składników odżywczych. W organizmie zachodzą także zmiany hormonalne, w efekcie czego skróceniu ulega faza wzrostu włosa, a wydłuża się faza spoczynku.

Jednak to nie jedyne powody! Okazuje się, że wiele naszych nawyków i zabiegów może przyspieszyć procesy starzenia. Najistotniejszą rolę odgrywa pielęgnacja włosów. Bardzo ważne jest to, jak traktowaliśmy pasma wcześniej, a dokładnie, czy były one poddawane zabiegom farbowania, rozjaśniania lub trwałej ondulacji. Wszystkie działania ingerujące w strukturę włosa będą przyspieszać procesy starzenia, co w efekcie może powodować przedwczesne siwienie w młodym wieku.

Starzenie się włosów – objawy

Nie będzie zaskoczeniem fakt, że siwienie włosów to główny objaw ich starzenia. Obok niego pojawia się także:

  • przerzedzenie,
  • zanik grubości,
  • utrata połysku.

Jeśli pasma stały się matowe i cienkie, to najwyższa pora na wdrożenie działań mających na celu poprawę ich kondycji i odmłodzenie. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepsze efekty możemy uzyskać.

Jak rozpoznać starzenie się włosów?

Znając kondycję swoich włosów, zaobserwowanie zmian nie powinno być problemem. Weź jednak pod uwagę, że utrata gęstości pasm i ich osłabienie może pojawiać się także w przebiegu niektórych chorób. Chcąc dokładnie dowiedzieć się, jaki jest powód pogorszenia stanu skóry głowy i włosów, warto udać się na konsultację do trychologa. Specjalista najpierw przeprowadzi wnikliwy wywiad, na podstawie którego będzie mógł wstępnie ocenić, z jaką przypadłością się zmagamy. Trycholog przeprowadza również badanie trichoskopowe, podczas którego w powiększeniu obejrzy stan włosów i skóry głowy. Innym badaniem jest trichogram, podczas którego ocenia się korzeń włosa i fazy wzrostu (liczbę włosów w konkretnych fazach). Na podstawie uzyskanych wyników można wykluczyć lub potwierdzić wiele przypadłości.

Jak powstrzymać siwienie włosów?

Starzenie i siwienie włosów, szczególnie w młodym wieku, jest problemem estetycznym, ale może być również objawem niektórych chorób, czy poważnych niedoborów w organizmie. Przedwczesne siwienie może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji i nawyków. Na co dzień warto sięgać po nawilżające, odżywcze i regenerujące kosmetyki, dbać o prawidłowe odżywienie i nawodnienie organizmu. Istotne, aby unikać sytuacji stresowych na ile to możliwe, ponieważ siwienie w młodym wieku często przyspiesza w efekcie silnych przeżyć.

Choć starzenie się włosów jest procesem naturalnym, to istnieją skuteczne sposoby, aby spowolnić ten proces – nie możemy jednak całkowicie go zatrzymać. Wysoką skutecznością wyróżniają się profesjonalne zabiegi odmładzające. W Instytucie Cosmedic w Bydgoszczy prowadzimy m.in. terapię osoczem bogatopłytkowym, które ma silne właściwości regeneracyjne. Pozwala przywrócić gęstość, objętość i przywrócić mikrocyrkulację w skórze. Jeśli chcesz skutecznie zapobiegać lub spowolnić procesy starzenia się włosów i skóry głowy – zapraszamy się do Instytutu Cosmedic w Bydgoszczy! Zajmiemy się kompleksową diagnostyką, ustalimy przyczyny i zaplanujemy indywidualną, skuteczną terapię dopasowaną do Twoich potrzeb.

Menu