Mówiąc o dolegliwościach skóry głowy, najczęściej na myśl przychodzi nam łupież. Nie bez powodu – jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń. Łupież związany jest z przyspieszonym cyklem rogowacenia i złuszczania naskórka. Powoduje uciążliwe objawy, które trudno ukryć, co często jest powodem dyskomfortu i wycofania z relacji społecznych. Na czym dokładnie polega łupież i jakie są jego przyczyny? Czym różni się łupież tłusty od suchego? Czy istnieją skuteczne metody leczenia, które pozwolą raz na zawsze pozbyć się łupieżu?

Co to jest łupież?

Nadmierne złuszczanie martwych komórek naskórka – drobne łuski, które obserwujemy na skórze głowy, włosach, a czasami obsypują się one nawet na ubrania (szczególnie na ramiona), to właśnie łupież. Obraz choroby uzależniony jest jednak o jej rodzaju. Najpopularniejszy jest łupież suchy i tłusty, które łatwo od siebie odróżnić. Pojawia się także łupież pstry, czy łupież rumieniowy. To przypadłość bardzo złożona, której diagnostyką i leczeniem powinien zająć się wykwalifikowany specjalista – trycholog.

Łupież – przyczyny

Za główną przyczynę łupieżu uważane są grzyby z gatunku Malassezia. Są one naturalnym składnikiem mikrobiomu skóry, jednak w pewnych warunkach dochodzi do nadmiernego wzrostu ich populacji. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dojdzie do zaburzenia równowagi składu mikroflory, zmiany składu sebum lub upośledzenia bariery naskórkowej. Częściowo za występowanie łupieżu odpowiadają czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia pozostają także czynniki środowiskowe. Problem może pojawić się w czasie silnego lub długotrwałego stresu, w przypadku obniżenia odporności organizmu, stosowania nieodpowiednio zbilansowanej diety ubogiej w witaminy i składniki mineralne. Łupież może pojawić się także w wyniku stosowania niewłaściwej pielęgnacji, niedokładnego mycia głowy lub braku należytej higieny. Czasami objawy nasilają się np. jaki efekt przegrzania głowy, czy ekspozycji na promieniowanie UV.

Łupież suchy, tłusty, pstry i rumieniowy – objawy

Mówiąc o objawach łupieżu, należy rozdzielić je na poszczególne rodzaje:

  • Łupież suchy to najłagodniejsza forma tej dolegliwości. Ma postać drobnych białych łusek, które łatwo się osypują. Towarzyszy temu problem z przesuszoną skórą głowy i skłonnością do podrażnień.
  • Łupież tłusty najczęściej pojawia się z towarzyszącym łojotokiem. Łuski są żółtawe i przyklejone łojem do włosów i skóry głowy, przez co trudno je usunąć.
  • Łupież pstry – brunatne złuszczające plamy pojawiają się najczęściej na karku, plecach i ramionach, a następnie zostają po nich blizny na skórze i odbarwienia po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Zmiany mają tendencję do złuszczania się.
  • Łupież rumieniowy obejmuje zmiany rumieniowo-złuszczające. Dotyczy głównie mężczyzn z starszym wieku. Pojawia się w obszarach ciała o zwiększonej wilgotności. Najczęściej towarzyszą mu: nadpotliwość, otyłość i cukrzyca.

Łupież to nie tylko widoczne łuski na skórze głowy i włosach, ale także uciążliwy świąd i zaczerwienienie.

Jak rozpoznać rodzaj łupieżu?

Chcąc skutecznie pozbyć się łupieżu, należy dążyć do ustalenia prawidłowej diagnozy. Obserwując u siebie lub swojego dziecka jakiekolwiek objawy, warto jak najszybciej skorzystać z porady specjalisty. Podczas konsultacji przeprowadzony zostanie wnikliwy wywiad, który pomoże ustalić zarówno diagnozę, jak i przyczyny rozwijającego się problemu. Wiele problemów skóry głowy objawia się w podobny sposób oraz występują one równocześnie – jednak dla trychologa rozróżnienie z jakim rodzajem łupieżu lub inną chorobą się zmagamy, nie powinno stanowić problemu.

Trycholog korzysta z innowacyjnych narzędzi i badań diagnostycznych, co pozwala mu potwierdzić lub wykluczyć postawioną diagnozę. W celu rozpoznania wykonuje się m.in. trichoskop lub trichogram. W przypadku łupieżu cenne jest badanie mykologiczne, które pozwoli ocenić, czy mamy do czynienia z rozrostem populacji grzybów Malassezia. Jeśli grzyby są obecne – zostaną one uwidocznione pod mikroskopem.

Skuteczne leczenie łupieżu

Kuracja musi być dopasowana do rodzaju łupieżu i czynnika etiologicznego, dlatego tak ważne jest ustalenie prawidłowej diagnozy. Stosuje się przede wszystkim szampony, środki przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne, a także preparaty działające keratolitycznie. Bardzo ważne jest dokładne mycie głowy i włosów. Unikajmy nadmiaru środków do stylizacji.

Biorąc pod uwagę, że łupież ma charakter nawrotowy, istotną rolę odgrywa profilaktyka. Powinniśmy unikać czynników, które potencjalnie mogą wywoływać łupież. Równie ważna jest odpowiednia dieta, dostarczająca wszystkich grup składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Warto zwrócić uwagę na podaż witamin z grupy B, żelaza, cynku i magnezu.

Kuracja łupieżu jest procesem wymagającym, a często długotrwałym. Uzależnione jest to od rodzaju łupieżu oraz stopnia nasilenia problemu. Chcąc kompleksowo podejść do problemu i znaleźć skuteczne rozwiązanie, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego trychologa, który zajmie się oceną dolegliwości i wyda konkretne zalecenia. W Instytut Cosmedic korzystamy z nowoczesnej aparatury diagnostycznej, a naszym pacjentom zapewniamy profesjonalne wsparcie w leczeniu łupieżu!

Menu